şükela:  tümü | bugün
  • bir erkek olarak nefret ettiğim, saçmasapan cinsiyetçi uygulamadır.

istediğim saatteki tren seferinde boş kalan son koltuklar kadın yanı olduğu için sistem bilet almama izin vermiyor. ben ve benim gibi pek çok erkeğin tcdd'den isteği, istediği saatte trene binip gidebilmek. rasgele kadının yanına oturalım, camdan dışarı bakma ayağıyla memelerini dikizleyelim değil.

savunma olarak kadınlar öyle rahat ediyor diyenlere: ben de herif yanı istemiyorum. var mı? öküz gibi her şeye bakan, telefonla yüksek sesle konuşan ya da ter kokan bir adamın yanına oturmak istemiyorum.

edit: burası ortadoğu diyerek bu ve benzeri uygulamaları normalleştiremezsiniz. buna hakkınız yok. birileri insanlık öğrenmemiş diye diğer insanlar mağdur edilemez. herkesin empatiye ihtiyacı var.
  • şöyleki tren bileti alcaksınızdır son on beş kişilik yer olduğunu görüp sevinirsiniz ama bi bakarsınız on beş tane kadın tek tek oturmuş. ve siz o bileti alamazsınız. burda alıcıların suçu yok sistemin suçu var. bunu nasıl ayarlarlar bilmiyorum ama bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum.
  • sistemin konyalılar tarafından yapıldığını düşünüyorum
  • mantikli uygulamadir. lakin yukarida da belirtildigi gibi 15 adet kadinin tek basina oturup yanlarinin bos kalmasina musade edilmemeli. kadinlar yanlarina erkek oturmasini istemiyorsa baska kadinlarla otomatik olarak yanyana oturmalari saglanmali boylece trende bos yer olmasina ragmen bilet alamayip magdur olunmasi engellenir.

trende makyaj yapip, yayilarak uyumak isteyen kezolar da boylelikle diger kadinlari rahatsiz edebilirler yayilarak.
  • oldu burası ortadoğu ülkesi diye kadınlara verilen medeni hakları da geri alalım. 1 erkek 4 kadın eş üzerine de sınırsız cariye alsın. ortadoğu ülkesi ya. kadınlar da trende tek başına yolculuk edemesinler başlarında bir erkek olmadan.

işinize gelince ortadoğu ülkesi işinize gelince modern türkiye oluyor. şu kadınlar ve hümanist solculardaki yüzsüzlük muazzam.
  • kadınlar erkek/kadın fark etmeksizin boş her koltuğa oturabiliyorken çok çirkin bir ayrımcılıktır. erkek-kadın yan yana oturtulmasın eyvallah, maalesef bunu kabullenmek zorunda kaldık, ama erkekler de en azından trene binebilsin yahu.

daha önce de defalarca yazılmış, 10 tane yanı boş kadın varken bir erkek sisteme girdiğinde alacak bilet bulamıyor. bu kötüye kullanım rezervasyon sisteminde çok basit bir bilgilendirme mesajıyla alternatif sunarak çözülebilir halbuki.

yanı boş bir kadın varsa, "bayan yanı" isteyen sonradan gelen kadın oraya oturtulur. cam yanı istiyordur falan, olabilir, o zaman da bu yer dışında bir ikili koltuğun boş kısmını seçerse karşısına bir bildirim çıkar, "tercihinize uygun öneri dışında bir seçim yaptığınız için, bu koltuğu almanız halinde yanınıza erkek veya kadın yolcu yerleştirilebilir." bu uyarıdan sonra da bu konuda bir onay kutusu çıkar, onu işaretlemeden bilet verilmez.

bu hiç zor bir iş değil. ben bu sistemi bir not defteri ve bir kalemle tek başıma yürütürüm, beni gişeye koyun, gelen kadına "evet boş başka cam yanı var ama orada yanınıza erkek de oturabilir bilginiz olsun" diyebilir, bunun için gereken uyarı mesajını bir saat uğraşla sisteme entegre ederim.

ama işte ah ayrımcılık vah ayrımcılık. erkekler trene binmese de olur.
  • erkekler neymiş dedirten entryleri okutan başlık, bazı meriçlerde favlamış bu enrtyleri. cama bakar gibi yapıp göğüslerini dikizliyorlarmış, cama bakarken sana mı sorucam?, kamp çantası taşıyan hep mi biziz? pis kokan kadın yok mu?, ya da erkeklerin hepsi pis mi kokuyor? çok rahat etmek istiyorsan 2 kişilik bilet alacaksın sayın gerizekalı. burada kadın olman hiçbirşeyi değiştirmez, bende pis kokan biriyle oturmak istemem sayın prenses!
  • - bilet size koltuğu seyahat süresince kullanma hakkı veriyor, trenin otobüsün uçağın tapusunu/hissesini üstünüze almıyorsunuz.

- sıkıyosa uluslarası kurallara/regülasyona tabi havayollarında da erkek-kadın ayrımını yapın :)
  • kardeşim bunun çözümü de var, bir kadının yani boş ise sadece oraya bilet alınabilmesine olanak verirsin bu kadar basit. orası satın alınmadan başka bir yere bilet açmazsin. fakat her yere pembe tatlışlar oturacak diye ayarlarsan o zaman biz nereye oturacağız?
  • haftasonu pendik'ten eskişehir'e gideyim dedim. gitmişken de hızlı trenle gideyim zamandan kazanayım istedim. normal trenler yıllardır kapalı olduğundan heyecan da yapmadım değil. internetten bilet al seçeneğini tıkladığımda vagonda yalnızca bir adet boş yer olduğunu ve o yerin de bayan yanı olduğunu gördüm. koltuğu tıkladığımda bana cinsiyetimi seçmem gerektiğini belirten bir uyarı aldım. seçenekler içinde ise yalnızca "bayan" opsiyonu vardı. yıllar önce olsa da eskiden böyle bir uygulama olmadığını, internetten ya da gişeden bilet aldığımda bana hangi cinsiyetin yanında boş yer olduğu bilgisinin verilmediğini, cinsiyete göre yer filtrelemesini yapılmadığını hatırladım. uygulama hakkında yanlışım varsa, yeşillendiren olursa müteşekkir olacağım.