• haftasonu pendik'ten eskişehir'e gideyim dedim. gitmişken de hızlı trenle gideyim zamandan kazanayım istedim. normal trenler yıllardır kapalı olduğundan heyecan da yapmadım değil. internetten bilet al seçeneğini tıkladığımda vagonda yalnızca bir adet boş yer olduğunu ve o yerin de bayan yanı olduğunu gördüm. koltuğu tıkladığımda bana cinsiyetimi seçmem gerektiğini belirten bir uyarı aldım. seçenekler içinde ise yalnızca "bayan" opsiyonu vardı. yıllar önce olsa da eskiden böyle bir uygulama olmadığını, internetten ya da gişeden bilet aldığımda bana hangi cinsiyetin yanında boş yer olduğu bilgisinin verilmediğini, cinsiyete göre yer filtrelemesini yapılmadığını hatırladım. uygulama hakkında yanlışım varsa, yeşillendiren olursa müteşekkir olacağım.
  • şöyleki tren bileti alcaksınızdır son on beş kişilik yer olduğunu görüp sevinirsiniz ama bi bakarsınız on beş tane kadın tek tek oturmuş. ve siz o bileti alamazsınız. burda alıcıların suçu yok sistemin suçu var. bunu nasıl ayarlarlar bilmiyorum ama bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum.
  • sistemin konyalılar tarafından yapıldığını düşünüyorum
  • bir erkek olarak nefret ettiğim, saçmasapan cinsiyetçi uygulamadır.

istediğim saatteki tren seferinde boş kalan son koltuklar kadın yanı olduğu için sistem bilet almama izin vermiyor. ben ve benim gibi pek çok erkeğin tcdd'den isteği, istediği saatte trene binip gidebilmek. rasgele kadının yanına oturalım, camdan dışarı bakma ayağıyla memelerini dikizleyelim değil.

savunma olarak kadınlar öyle rahat ediyor diyenlere: ben de herif yanı istemiyorum. var mı? öküz gibi her şeye bakan, telefonla yüksek sesle konuşan ya da ter kokan bir adamın yanına oturmak istemiyorum.

edit: burası ortadoğu diyerek bu ve benzeri uygulamaları normalleştiremezsiniz. buna hakkınız yok. birileri insanlık öğrenmemiş diye diğer insanlar mağdur edilemez. herkesin empatiye ihtiyacı var.
  • hermafrodit olduğumdan dolayı beni ırgalamayan uygulama.
  • en saçma uygulamadır. böylesine kadını erkeği ayıran böylesine kutuplaştıran zihniyetlerle nasıl yaşıyorsunuz anlamıyorum. bir kişiye kadın erkek değil insan olarak bakmayı nasıl ne zaman öğreneceksiniz? aynı rahatsızlığı yanında oturan kadından da görebilirsin. ayrıca aynı kişiler uçağa binince ağlamıyor yanında erkek ya da kadın var diye.
    ben mesela, bilet hep erkek yanı kaldıysa cinsiyetimi erkek olarak seçip öyle alıyorum, gitmem gereken yere gitmemi mi kolaylaştırmak için var bu taşıtlar yoksa zorlaştırmak için mi?
  • kimse sen yayılarak kitap oku, makyajını trende yap diye bilet alma hakkından mahrum olmamalı, bencil hemcinsim. bunları gidip evinde istediğin kadar yayılarak yap.nokta.
  • sadece trenlerde değil, otobüslerde de uygulanan ve bir kadın olarak çağ dışı bulduğum olay.
  • bir ortadogu ülkesinde haremlik selamlik uygulamasina nispeten olumlu bir uygulamadir. birde bu acidan bakmak gerek.
  • milletini tanıyan her bireyin mantıklı bulacağı uygulamadır. burası ortadoğu ülkesi. her zerresiyle. güldü diye tecavüz etme hakkı bulanların olduğu ülke. otobüste tek kadın kalınca korkarak yola devam eden durak sayan kadınların ülkesi. o yüzden destekliyorum.
hesabın var mı? giriş yap