şükela:  tümü | bugün
 • haftasonu pendik'ten eskişehir'e gideyim dedim. gitmişken de hızlı trenle gideyim zamandan kazanayım istedim. normal trenler yıllardır kapalı olduğundan heyecan da yapmadım değil. internetten bilet al seçeneğini tıkladığımda vagonda yalnızca bir adet boş yer olduğunu ve o yerin de bayan yanı olduğunu gördüm. koltuğu tıkladığımda bana cinsiyetimi seçmem gerektiğini belirten bir uyarı aldım. seçenekler içinde ise yalnızca "bayan" opsiyonu vardı. yıllar önce olsa da eskiden böyle bir uygulama olmadığını, internetten ya da gişeden bilet aldığımda bana hangi cinsiyetin yanında boş yer olduğu bilgisinin verilmediğini, cinsiyete göre yer filtrelemesini yapılmadığını hatırladım. uygulama hakkında yanlışım varsa, yeşillendiren olursa müteşekkir olacağım.
 • şöyleki tren bileti alcaksınızdır son on beş kişilik yer olduğunu görüp sevinirsiniz ama bi bakarsınız on beş tane kadın tek tek oturmuş. ve siz o bileti alamazsınız. burda alıcıların suçu yok sistemin suçu var. bunu nasıl ayarlarlar bilmiyorum ama bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum.
 • sistemin konyalılar tarafından yapıldığını düşünüyorum
 • otobüslerde online bilet uygulamasına geçildiğinden beri var olan uygulama. eski tcdd bilet uygulamasında da bayan seçeneği opsiyoneldi. yani hanımlar isterlerse cinsiyet belirterek bilet alıyor yanına sadece başka bir hanım oturabiliyordu. bunun dışı da tamamen free format.

  güncel hadisede ise biletlerin ikisi de bay kesilse sorun olmazdı. kondüktör gelip kırbaçlamıyor yani kadın erkek yan yana diye. 9 yaşındaki kız ve babası olayında gereksiz bir abartma mevcut.
 • bir erkek olarak nefret ettiğim, saçmasapan cinsiyetçi uygulamadır.

  istediğim saatteki tren seferinde boş kalan son koltuklar kadın yanı olduğu için sistem bilet almama izin vermiyor. ben ve benim gibi pek çok erkeğin tcdd'den isteği, istediği saatte trene binip gidebilmek. rasgele kadının yanına oturalım, camdan dışarı bakma ayağıyla memelerini dikizleyelim değil.

  savunma olarak kadınlar öyle rahat ediyor diyenlere: ben de herif yanı istemiyorum. var mı? öküz gibi her şeye bakan, telefonla yüksek sesle konuşan ya da ter kokan bir adamın yanına oturmak istemiyorum.

  edit: burası ortadoğu diyerek bu ve benzeri uygulamaları normalleştiremezsiniz. buna hakkınız yok. birileri insanlık öğrenmemiş diye diğer insanlar mağdur edilemez. herkesin empatiye ihtiyacı var.
 • hermafrodit olduğumdan dolayı beni ırgalamayan uygulama.
 • sadece trenlerde değil, otobüslerde de uygulanan ve bir kadın olarak çağ dışı bulduğum olay.
 • bir ortadogu ülkesinde haremlik selamlik uygulamasina nispeten olumlu bir uygulamadir. birde bu acidan bakmak gerek.
 • milletini tanıyan her bireyin mantıklı bulacağı uygulamadır. burası ortadoğu ülkesi. her zerresiyle. güldü diye tecavüz etme hakkı bulanların olduğu ülke. otobüste tek kadın kalınca korkarak yola devam eden durak sayan kadınların ülkesi. o yüzden destekliyorum.
 • hızlı trenin ilk zamanlarında olmayan uygulamaydı bu. başıma geldi de oradan biliyorum. hatta o zamanki kız arkadaşımla aramızda küçük çaplı bir krize sebep olmuştu. ben dışarıyı seyrederken kafamı çevirdiğimde yanımda oturan kızı görünce şaşırmıştım. neyse ki yanıma oturan kız, yukarıdaki dangalak gibi "ıyy pis kokar, kıçımı da eller" tavrını takınmadan rahat bir şekilde oturdu da beni germedi.

  hiç kadın yanı yer aramadığım için ne zaman başlatıldığını bilmiyorum ama çok saçma bir uygulama olmuş. trendeki herkesin boş çiftlerden bilet aldığını ve yalnız tek cinsiyet olduğunu düşünsenize. bu kendini nimetten sanan hıyarlar yüzünden işi gücü olan insan, sırf karşı cins olduğu için mağdur olacak. sen serbest bırak da "ayy ben erkeğin yanına oturmam hıh" diyen binmese de olur diyeceğim ama tabi hangi coğrafyada yaşadığımızı hatırlayınca diyemiyorum.