şükela:  tümü | bugün
  • 2004 san sebastian film festivalinde en iyi yönetmen ödülünü kazanan ve 24. istanbul film festivali içeriginde dün aksam izledigim film. stefan zweig in bir kisa öyküsünden uyarlamadir. yönetmen (bkz: xu jinglei) bu filmde ayrica basroldedir de. hos hatundur ve lakin dün filmden çikan bir hatunun hos benzetmesiyle isbu film, serbeti fazla kaçmis baklava gibidir. susuz ve uykusuz izlemeyiniz.
  • şahsi kanaatimce 24 uluslararasi istanbul film festivali kapsaminda gösterimi yapilan en iyi filmlerden biri olup sinema çıkışında "topunun allah cezasını versin, erkek milleti değil mi" cümlesini bol bol sarfetmemize neden olmuştur. çok duru ve sade anlatımı sayesinde çan çin çon tadındaki çinceden bile rahatsız olmadan filme kendinizi kaptırıp müziklerine aşık oluyorsunuz. ama ikinci kere izlenecek filmler kategorisine girer mi, orası tartışılır..
  • stefan zweig'in aynı adlı eserinin* çin uyarlaması. filmin yönetmeni jinglei xu, aynı zamanda başrolde de oynamış. kendisini warlords filminden hatırlıyoruz... genç yaşına rağmen çok çok başarılı bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. kullandığı açılar, filmin temposu, oyuncu seçimleri, kostümler... elbette bütün bunlar nisbeten avrupa sinemasını çağrıştıran "temposuz" temposuyla her izleyiciyi kendine çekmez. avrupa sinemasını sevip de asya sinemasını yadırgayanlara izlemelerini öneririm...

    (bkz: letter from an unknown woman)