• zamanında ankara'da çankaya belediyesi'nin düzenlediği bir konserde binlerce insanın "yiğidim aslanım burda yatıyor" nakaratını anıtkabir'i göstererek hep bir ağızdan söylediği anda boğazımın düğümlendiği, gözlerimi dolduran ağıt.
  • bedri rahmi eyüboğlu bu parçayı nazım hikmet'e ithafen yazmıştır.
  • her dinlendiginde akla "nazim hikmet,mustafa kemal ataturk,ugur mumcu" isimlerini getiren ve onlarin bugun uzanamayacagim mesafelerde olduklari icin gozleri dolduran enfes sarki..

hayatimda olmak istedigim ve olamadigim iki yer vardi..birisi 1999 yilinda bi bahar aksami kopenhagda,bir digeri de 19 mayis 1997 yilinda cankaya da..yuz binlerce kisiyle beraber zulfu livaneli zamanin erbakan hukumetine nota verirken sanki hatirlatircasina bu sarkida yuzbinlerce kisi anitkabiri gostermistir..gormesi gerekenlere..

sozleri mukemmel bir sekilde nazimi anlatirken,mukemmel bir sekilde mustafa kemalede uyar..ve yaziktir bu memleket bu siirde anlatilanlardan birini surgune gondermistir..
  • her dinleyişimde bana rahmetli uğur mumcu'yu hatırlatan,ve her 24 ocak günü karlı sokak'ta gözyaşları içinde söylediğimiz bestesi zülfü livaneli'ye sözleri ise b.rahmi eyüboğlu'na ait olan parça.
  • şiir mi diye girsem lafa şarkı diye mi?
    ama bu şiir veya şarkı her ne ise, çok değişik öyküsü olan bir yapıttır..
    bedri rahmi eyüboğlu, nazım hikmet ran için yazıyor
    zülfü livaneli de uğur mumcu için besteliyor... * değil, şöle...: "-cimcimac- (#902873) bu sarki ugur mumcu olmeden en az 20 sene once bestelendi zulfu livaneli tarafindan. ama sadece ugur mumcunun cenazesinde ona ithafen de soylenmistir. yani butun demokrasi sehitlerine olarak aligilanabilir." *

zindanı taştan oyarlar ile farkı veya benzerliği nedir, burasını sayın sözlük kullanıcıları kavrasın dilerseniz..

şu sılanın ufak tefek yolları
    ağrıdan sızıdan tutmaz elleri
    tepeden tırnağa şiir gülleri
    yiğidim aslanım burda yatıyor.

bugün efkarlıyım açmasın güller
    yiğidimden kara haber verirler
    demirden döşeği taştan sedirler
    yiğidim aslanım burda yatıyor.

ne bir haram yedim ne cana kıydım
    ekmek kadar temiz su gibi aydım
    hiç kimse duymadan hükümler giydim...
    yiğidim aslanım burda yatıyor...

mezar arasında harman olur mu
    onüç yıl hapiste derman kalır mı
    azrail aç susuz canın alır mı
    yiğidim aslanım burda yatıyor..
  • yine 10 kasım'da birkaç yerde mustafa kemal'e adanarak paylaşıldığını gördüm. insanların hangi şarkıyı hangi duyguyla dinlemesi gerektiğini söyleyecek değilim, eğer öyle hoşuna gidiyorsa öyle dinler.

fakat şu da bir gerçek ki şarkı sözleri, sözlerinin yazıldığı kişi ve kemalizmle ilişkisi düşünülürse şarkının mustafa kemal'e atfedilmesini başlatan kişi en üst seviye siyasi troll'lüklerden birisine imza atmış bana göre.

• bu parçayı dinlediğinde tüyleri diken diken olmayan, gözleri nemlenmeyen ve hüzünlenmeyin kişi gözümde insan değildir.
  • uğur mumcu için bugün bir kez daha söylememiz gereken şarkı.
  • bedri rahmi'nin*, hiç kimse duymadan hükümler giyen nâzım için yazdığı şiirdir. nâzım'ın mahpusluk koşullarına (demir döşek, taş sedir), haram yemediği, cana kıymadığı halde rutubetli duvarlar arasına sıkıştırılmasına isyan eder eyüboğlu şiirinde. elhak, şarkı olunca daha çok insana ulaşmıştır. ama "burada yatıyor" toprak altında yatmak şeklinde algılanır olmuş gibi duruyor yorumlara bakılırsa.
  • bu sarkiyi ne zaman dinlesem aklima turkiye hatira defterinden bir parca geliyor. ugur mumcu ve zulfu livaneli bir araya geliyor, zulfu livaneli bu sarkisini dinletiyor. ugur mumcu agliyor ve tum demokrasi sehitlerimiz icin diyor. link

80lerde dogmak, 90lerde yasamak zordu. tvde sabahlari oldurulme haberleri ile izlerdik.
    (bkz: ugur mumcu)
    (bkz: necip haplemitoglu)
    (bkz: ahmet taner kislali)
    (bkz: bahriye üçok)
    (bkz: muammer aksoy)

hadi diyorum ben neyse ama ya onlarin esleri, cocuklari onlar neler yasiyor acaba bu sarkiyi dinlediklerinde.

onlar sadece turkiye'yi daha iyi bir yer yapmaya calistilar ve fikirlerini acikca soyledikleri icin oldurulduler.

peki bitti mi? turkiye, bugun daha demokratik bir ulke mi?
    simdi halk tv'de gezi'de ki olaylardan olen genclerin anneleri, kardesleri var.

peki bunlardan akillanan bir grup var mi? hala gozleri kararmis bir sekilde oldurmekten yanalar. avrupa'da bir ulke de olsak, bu olenlerin arkasindan bir ozur dilenir, poliste bir duzenleme yapilirdi. kameralar yukarlara cevrilmez, kayitlar yok edilmezdi. biz de ise duruma bakin, biri hala bagriniyor, onlar polise saldirirken oldu gibi laflar ediyor. aydin, gazeteci sandiklarimizda baslarini kuma gommus.

umarim bir gun turkiye icin hersey degisir ve farkli fikirlerimizi soylemeye imkan bulabiliriz.

artik bu sarkiyi dinledigimde siz de aklima geliceksiniz:

(bkz: ali ismail korkmaz)
    (bkz: abdullah cömert)
    (bkz: ethem sarısülük)
    (bkz: mehmet ayvalıtaş)
    (bkz: medeni yıldırım)
    (bkz: ahmet atakan)
hesabın var mı? giriş yap