şükela:  tümü | bugün
  • bu iki adamin arasina vs giremez. girse girse anca & girer. ikiside candir, cigerdir.
  • yiğit özgür apartman çocuğudur, umut sarıkaya mahalle çocuğu.
  • yiğit özgür diyalogda, umut sarıkaya ayrıntıda gezinir..
  • biri deli gömleği, diğeri baklava desenli kazak giyer.
  • birinde silah$or tipi var, digeri mahalle delikanlisi yahu. silah$or diyorum alo.
  • biri daha çağdaş,popüler,şehirliye hitap ederken, diğeri herkeze hitap eder.
    yiğit özgür'ü hiç bi zaman komik bulmadım hatta herkezin bi dönem onun karikatürlerini "çok komik" diye anlatması çok garip geliyodu, şimdi ben umut sarıkaya karikatürlerini millete anlatmadan duramıyorum.
  • ikisi de kendine özgü ve komik, ama

yiğit özgür'ün karikatürlerinden konuşma balonlarını çıkarınca pek malzeme kalmaz
    umut sarıkaya'nınkilerden konuşma balonları çıksa bile geride kalanlarda yüklü anlamlarla birkaç dakika geçirirsiniz

yiğit özgür'ün karikatürlerini kelime oyunlarını aktarabilecek iyi bir tercüman yabancı dile çevirdiğinde yabancılar da anlar ve bunlara güler
    umut sarıkaya türk işidir, ne kadar yabancı dile çevrilse de karikatürün inşa edildiği bağlamın doğası nedeniyle yabancılar anlamaz ve gülmez

yiğit özgür filoloji yapar,
    umut sarıkaya sosyoloji yapar.
  • yigit ozgur'un cizimleri, vermis oldugu surat ifadeleri, esprilerinin onune geciyor; umut sarikaya'nin ise tespitleri cizimlerinden daha basarili.

ortak noktalari ise ikisinin de harika insanlar olmasi.
  • ikisini ayrı ayrı tarzlara ve branşlara ayırıp, neden - sonuç ilişkisi kurmadan direkt net bir şekilde söylüyorum. kazananı belli olan bir karşılaşmadır. kaybedeni ise umut sarıkaya ile kıyaslanabilecek kadar yeterli olmayan yiğit özgür'dür.
  • böyle bir kıyaslamayı yapmak bile umut sarıkayaya hakaret olur. adam bugüne kadar kaç tane karakter kazandırdı mizah dünyasına. yazdığı köşe yazıları, kitabıda cabası. yiğit özgüre kötü diyen yok. ama tespit ve çizim konusunda umut sarıkayayla yarışması imkansız.