şükela:  tümü | bugün
  • gossip girl'in uygulama versiyonu; anonim bir ortam, herkes istediğini yazabiliyor.

çok can yakacak.

http://yikyakapp.com/
  • amerika'da universite ogrencileri tarafindan, su aralar twitter'dan daha cok kullanilmakta olan app. zaten uzun bir suredir appstore'da tepelerde. hakkinda sadece bir entry olmasi cok sasirtici.

- liselilere kotu haber - yik yak, herhangi bir ortaogretim veya lise cevresindeyken calismiyor. yaklar gozukmuyor ve sizinde girmenize izin vermiyor. siz kac yasinda olursaniz olun bu durum farketmiyor. yani yik yak'i +18 tutmak icin baya bir caba gosteriyolar. tabi bu yuzden de ortalik freshman dolu. "annemi ozledim", "dorm sucks" tarzi bir suru yakla karsilasiyorsunuz.

- ozellikle belli eventler oldugunda, takip etmesi kesinlikle twitter'dan daha zevkli. bir festival ya da mac esnasinda efsane geyik donuyor

- yaklari arti veya eksiliyosunuz, ona gorede yakarma denilen zimbirtiniz artiyo veya azaliyo. he ne ise yaradigi belli degil. bu konsept bi yerden tanidik ama du bakalim, eksileme, karma felan.

- yaklar lokasyona ozel oldugu icin, gittiginiz yeni bi yerde "sehre yeni geldim, bu gece nereye gidelim" gibi bi soru sordugunuzda, genelde gercekten guzel tavsiyeler aliyorsunuz.

- bu app kesinlikle universite ogrencilerine yonelik, zaten genel odalara bakarken, universite isimleriyle yaklara bakma imkani taniyor. zaten bu tarz bu apple 30 yas ustu kitlenin ugrasacagini dusunmuyorum. ya da dusunuyorum, ne biliyim lan.

- bullying olayina karsi cok iyi calisan bi reporting/sikayet sistemi var. kisilerin gercek facebook bilgileri gibi seyler paylasildigi anda siliniyor. sikayet edilen seylere hemen bakiliyor ve gerek gorulurse siliniyor.

sonuc: arkadaslar, genclik arasinda amerika'da ufaktan, tatli tatli twitter, facebook aradan kaybolmakta, bunlarin yerini tinder, snapchat ve yik yak almakta. zaten yik yak girdiginizde oldukca karsilasacaginiz bi muhabbet olacak "yaa burasi twitter'dan cok daha iyi"

kisisel not: siz siz olun yine de anonimin gazi gelip abuk subuk seyler yazmayin. app store'da ilk 5'te olan uygulamayi sana bana birakmazlar haci.
  • bir ara kampusumun greek life'ini kirip geciren super olay. kappa'ya yuklendigimiz kadar baskasina yapsak suc olurdu.
  • memleket annelerinin keşfetmesiyle beraber mahalle dedikodularının boyut değiştireceği kesin. hem anonim, hem hedef misilli. tadından yenmez.
  • milletin ona buna rahatça küfretmesini sağlayacak, kız düşürmek isteyen abazanları bulundukları lokasyona göre ava çıkmaya teşvik edecek, amk amk amk ile dolu tonla mesajın tepelere taşınacağı siktiri boktan yeni uygulama. muhtemelen önce anonim kalınacak, sonra ip'ler savcılığa verilecek falan. bu gözler neler gördü gençler. bırakın allasen.

sevişme arzusu içinde yanan gençlerin yeni oyuncağı olması muhtemel, o doğru. her an patlayabilir.
  • bu aralar ferguson olayi dolayisi ile irkci yankee'lerin cirit attigi mekan.
  • gittikce daha fazla saran meret.

en cok kullanildigi sehirin boston oldugunu dusunuyorum ogrenci populasyonundan dolayi. inanilmaz aktif, tatil donemleri disinda dakikada 5-10 yak dusuyor feede.
  • facebook'dan sıkılan real identity'nin köprüden önceki son çıkışı. toplum kurallı düzende kaldıkça insanların anonim olma ihtiyacı devam edecek, iyi tasarlanmış anonim uygulamalar bir bir pik yapacak. (bkz: uygulamalar üzerinden gelecek tahmini)
  • gecen sene series b'de 62 milyon dolar yatirim almistir*