şükela:  tümü | bugün
  • ilk bakışta kullanımı zormuş gibi görünen ama püf noktalarını öğrendikten sonra aslında çok kullanışlı olan bebek bezleri.

bebek için kullan-at bezlerden daha sağlıklı çünkü %100 pamuklu kumaştan yapılıyor. çevre dostu çünkü tonlarca atık bırakmıyor. ilk alımda biraz pahalı olmasına rağmen uzun vadede çok daha ekonomik çünkü mesela 10 tane yıkanabilir bez rahatlıkla tüm alt ıslatma dönemi boyunca kullanılabiliyor. yani doğumdan yaklaşık 2 yaşlarına kadar... ardından 2. çocuk bile aynı bezleri kullanabiliyor. belli bir sisteme oturttuktan sonra kullanımı, bakımı, temizliği o kadar zor değil. kirli bezler 2 gün kadar biriktirilip makinede yıkanabiliyor ve kurutma makinesinde kurutulabiliyor. son olarak da görüntüsü çok tatlı oluyor rengarenk böyle çeşit çeşit.
  • 'sızdırma' sorunu çözülmemişse, -ne yazık ki- bilgisayarın karşısında daktilo olmaya yazgılı gibi.
  • amerikan bezi denirdi bunlara bizim zamanımızda**
  • emicilik ve bebeğin altının kuru kalması konusunda hazır bezlerle yarışamadığı için bebeğin altının pişik olması işten bile değildir.
  • yeni bişiymiş gibi piyasada dolaşan yeni moda zımbırtı...

olum ben 25 sene önce kullanıyodum la bunu, hehe tabi doğallığı her daim desteklerim ama şimdiki annelere de bakalım şu boklu bezi yıka diye, boşanma nedeni olur yeminle...
  • çevreyi kirletmiyor, minik bebeğinizin kimyasallarla temas etmesini engelliyor ve daha ekonomik. kullanımının daha zor olabileceği doğru olabilir, ama alt değiştirme sürelerinin sıklığı arttırılarak pişik riski gayet ekarte edilebilir.
  • (bkz: çemberin başı sonu bir)

son 40 seneye kadar sanki dünyaya gelmiş geçmiş milyarlarca insan bezle büyümemiş, türkiye topraklarında bu zaman dilimi yarıdan az değilmiş gibi geçmişi silip atmalar, arkasından bir keşif heyecanıyla yeni bir pazar oluşturmalar..olayı bebek bezinin ötesinde yorumlamayayım diyorum ama dayanamıyorum sözlük. üretenler kapitalist bir zeka örneği gösteriyor tamam da bunu hayretler içinde karşılayanlar yok mu işte benim derdim onlarla. aslında dert dediysem çok umrumda değiller ama eskiden gülebilirken artık ufaktan asabileşiyorum. hee bu da organik doğru, sürdürülebilir bir dünya için şart diyorum. ayıp oluyor.*
  • bazı ülkelerde bu tip bezler için özel temizleme şirketleri hizmet veriyor, yani bezleri belirli sürelerde sizden alıp temizliyorlar. bu yöntemle ürüne pratiklik ve çekicilik kazandırmaya çalışmışlar.

ülkemiz bu duruma hazır olsa güzel bir iş modeli olarak uygulanabilir.
  • zamanında garip annemin ellerinin egzama olmasına neden olmuş bezlerdir. makina falan yok kadın elde yıkıyormuş tabi kıyamam.

(bkz: biz eskiden fakirdik)
  • bir bebek büyüttüm ikincisini de büyütüyorum bu bezlerle, pişik sorunumuz hiç olmadı. en uzun poposunda kaldığı süre gece oluyor, o zaman bile pişik olmuyor çünkü gece zaten derin uyku sırasında tuvalet yapmaz bebekler genellikle. sabaha karşı hafif uyku sırasında yapıyorlar o zaman da zaten kısa sürede değiştirilmiş oluyor. sık uyanan bebekler için durum farklı olabilir. paket bez hiç almadan da yapılabiliyor. yeterince tecrübe kazanınca hiçbir yerde hazır beze ihtiyaç duymuyorsunuz. uzun süre dışarıda kalınacaksa ve değişme imkanı olmama ihtimali varsa bezi biraz kalın tutup üzerinden de kushies'in su geçirmez cover'larından bağlayarak sorun halledilebiliyor. ayrıca biraz sızıntı olması da öyle büyük bi sorun değil. elle dokununca ancak hissedilebilen hafif bir nemlilik olabiliyor kenarlarda sadece, o zaman da bezi değiştirdiğiniz gibi rahatlıkla body'sini pantolonunu değiştirebiliyorsunuz. öyle şarıl şarıl ıslaklık olmuyor hiçbir zaman. dışarıda koku sorunu diye bir şey yok. bezi kapatıp çıtçıtlarsanız dışarıya ne ıslaklık ne de hazır bez gibi koku vermez. bebek çantasının bir gözünde rahatlıkla eve taşıyabilirsiniz. ayrıca ortamda tuvalet varsa koku veren maddeleri tuvalete atabilirsiniz doğrudan.

yalnız bu bezleri kullanırken şuna dikkat etmek lazım, özellikle çevre bilinci ile kullanılıyorsa; paket beze harcamadığımız kaynak, para ve enerjiyi aşırı su ve elektrik tüketimi ile bu bezleri yıkamaya harcamamak gerekiyor. bezlerin yapısı kir tutmaya müsait değil. bezler birikse de birikmese de diğer beyaz veya açık renk çamaşırlarla birlikte rahatlıkla yıkanabilir. sırf bezler için makine çalıştırmaya hiç gerek yok.

edit: ayrıca bu bezlerden kullanan ve 18 aydan küçük bebeği olan annelere şuna da bir göz atmalarını şiddetle öneririm. (bkz: tuvalet iletişimi)