şükela:  tümü | bugün
 • 1950'li yıllarda adnan menderes dönemi istanbul imar operasyonu kapsamında, marshall planı kapsamında abd'den alınan yardımlar ile istanbul'un otomobilli taşımaya uygun olması için yollar yapılması amacıyla yapılan bizans ve osmanlı'dan kalma tarihi yapıların kıyımının bir benzeri günümüzde ankara'da yapılmakta. bunlardan birkaçı şu şekilde:

  iller bankası binası (ulus): 1937 tarihinde dönemin en ünlü türk mimarlarından seyfi arkan'ın binası olan tarihi iller bankası, geçtiğimiz günlerde, hergele meydanına yapılan devasa caminin "etrafını genişletmek" amacıyla yıkıldı. melih gökçek yıkıntıların önünde kahraman edasıyla poz verdi.

  marmara köşkü (aoç arazisi): 1928 yılında ernst egli tarafından tasarlanan ufak ve zarif bir köşk olan bu yapı, aoç arazisine kurulan "cumhurbaşkanlığı külliyesi" arazisi içinde kalmıştı. 17 mayıs 2016’da bir gecede yokedildi.

  baraj gazinosu (çubuk barajı): fransız mimar theo leveau tarafından tasarlanan ve 1930'ların susuz ankarasındaki en önemli eğlence mekanlarından olan, suyun üzerine kurulu farklı mimarisi ile tanınan bina 7 haziran 2016’da yıkıldı.

  su süzgeci binası (dışkapı): ankara'nın erken döneminde su ihtiyacını karşıalayan çubuk barajından gelen suyu filtre edip şehre dağıtan, modernist ilginç bir mimarisi olan 1936 tarihli bir cumhuriyet dönemi yapısıydı. fetö'den kapatılan turgut özal üniversitesi arazisine katılması amacıyla 8 ağustos 2013’te yıkıldı.

  ankara havagazı fabrikası: 1929 yılında ankara'nın elektrik ihtiyacını karşılamak üzere alman werner ıssel firması tarafından yapılmıştı, türünün ayakta kalabilmiş son örneğiydi. modern sanatlar müzesine dönüştürülmesi için kampanya yapıldıysa da 13.06.2006 tarihinde bir geceyarısı operasyonu ile bir kısmı yıkıldı. 2017 yılında kalan kısmı yıkıldı, yoğun asbest içeriği nedeniyle kontrolsüz yıkımı tartışma yarattı.

  diğerleri ve yıkılma tehditinde olan başka yapılar için: http://www.birgun.net/…huriyet-alerjisi-116254.html