şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eti $iddetli lezzetli olan bir hayvan..
 • göç eden balıkların en ilgincidir..hatta baştan ilginç bunlar.şöyle ki; ergin olana kadar dişiler tatlı sularda yaşarlar.erkekleri ise nehirlerin denizlerle buluştuğu yerlerde..çiftleşecekleri zaman dişiler erkeklerin yanına gelir ve burda çiftleşerek denize açılırlar..dünya üzerindeki bütün yılan balıkları bu şekilde atlantik okyanusuna ve oradan da meksika yakınlarındaki "sargos körfezi" ne giderler.dişiler burada yumurtalarını bırakır,ve yaşlanmış olan bütün bu bireyler ölürler..

  yumurtadan çıkan yavrular 2 çeşit larva dönemi geçirdikten sonra (bu kısmı büyük harfle yazmak isterdim) 'ebeveynleri nerede yaşamışsa' o ülkeye doğru geri göç yaparlar.ve bu göçü 3 yılda tamamlarlar.
 • ortasındaki omurgasından başka kılçığı olmayan bafa gölü kenarındaki çeri'nin yerinde yenilesi bembeyaz et
 • unagi denir su siralar yasadigim topraklarda... son zamanlarda en cok yedigim ve yiyip de bikmadigim tek balik...
  kafasina civi cakildiktan sonra derisi yuzulup ici temizlenen yilan baligi mangal komurunde izgara edildikten sonra uzerine ozel ve guzel mi guzel bir sos surulur ve sofraniza sunulur... yumusacik agizda eriyen hafif yagli bir ete sahiptir. bazen sushi nigirilerinin uzerini susler zafer taki cicekleri gibi... ara sira da o ozel sosunu surmeden sadece tuz ve limonla goturmek de hicbirimizi uzmez zannedersem...
 • (bkz: eel)
 • izgara olarak yendiginde ikiye katlanan bir lezzeti var. biraz da tavuk etini andiriyor.
 • (bkz: müren)
 • denizde yasayanları en lezzetli balıklardandır usulu bilinmediginden arada kaynamıstır. mıgrı yada muren ile karstırılmamalıdır, yesilimsi olurlar ve disleri yoktur.yakalandıktan sonra tulum cıkartılır, 1cm lik halkalar halinde dogranır. sogan ve zeytinyag ile harmanlanıp buzdolabında en az bir gun dinlendirilir sonra mutlaka ızgarada, uzerlerine kekik serpilip, burası puf noktası: cok az kızartılıp hemen servis edilir.
 • vurması bir beladır. vurusunuz, zıpkından çıkıp sizi kovalar * diyelim vurdunuz * * aklınızdan büyüklerinizin söyledikleri geçer. "yılan balığını vuramazsan saldırır", "zıpkından kurtulursa deli gibi saldırır", "tuttuğu yeri kopartır", "havayı görünceye kadar bırakmaz", "dönerek kopartır" vb. kıyıya zor çıkartırsınız. üç-dört * zıpkından sonra çıkartmış olsanız bile korku hala devam etmektedir. eti dünyadaki en besleyici etlerden birisidir. bununla avunursunuz. bir de rakıyla tabii. bir tarafınızda * * çıkan uçukları anlatmak yerine, "sonra bu salak bana daldı" şeklinde hikayeleri anlatırsınız. zaten tarih dediğimiz de bu değil mi?
 • tatlısularda , göllerde veya ırmaklarda yaşayan yılan balığı serpme veya olta ile yakalanmaz. bunlara yakalanan ve paniklemiş hayvana sarılır onu yemek için. o yakalanan balıkla beraber çeker çıkarılır. fakat yılanbalıkları suyun dışında da kolay kolay ölmezler.suyun dışında da solunum yapmaya yarayan hava torbaları sayesinde derileri kurumadığı sürece uzun süre yaşayabilirler. yılanbalıklarının bir nehirden çıkarak karada uzun mesafeleri sürünerek katederek kilometrelerce ötedeki bir başka nehire veya göle girdikleri oldukça sık görülmüş bir durumdur.