• her perşembe 21:45'te izlerdim bunu. sonra bir de büyük bir zevkle pazar günü 21:30'da tekrarını izlerdim. hayır, anlamadığım neden tekrarını izlediğim falan değil, dizi zaten hep aynı şekilde ilerlerdi. niye aynı şeyleri 282812818 kere izledim ben?

--- spoiler ---

memoli sabah uyanırdı, işe gitmek için merdivenlerden aşağı inerken, rambo berk hemen kapıda belirirdi. memoli "allah allah, kesin burada bir düğme var. nereden anlıyorlar çıktığımı" derdi. sonra annesi ile memoli arasında genellikle seyirci tarafından da anlaşılamayan ve memoli tarafından "neeeee" diye cevaplanan süreç başlardı. en sonunda o kriz aşılır ve rambo berk "memoli abi, sana bruce willis gülüşü yapabilir miyim?" der, bruce willis gülüşü ile memoli'yi işe uğurlardı.

memoli işe vardığında, genellikle mesai arkadaşı cem'in diğer polis memuru başak'a olan ilgisini dinlerdi. cem başak'ı ayarlayamadığından efkarlanır, memoli de hiç sektirmez, ona direkman "sapık" derdi. cem hemen olayı kabullenir, başak'a olan aşkını anlatmaya ısrarla devam ederdi. öyle tuhaf bir arkadaşlıkları vardı. o saatlerde aynı anda memoli'nin üst komşusu belgin abla, zeyno'yu yanına almış, hayat dersi vermektedir. bunu da atlamayalım, önemli.

sonra memoli mesainin bitimiyle askeri jipine atlar, eve gelirdi. merdivenleri çıkarken, rambo berk gene atlar, memoli bu sefer "yok kesin düğme var" derdi. sonra iki üç şaka yapar, yukarı dairesine çıkardı. daire kapısının önüne vardığında, kapının kırık olduğunu fark eder ve "buraya kasap eleği koyacağım, nasılsa her gün kapı kırılıyor" diye esprisini patlatırdı. sonra da dudaklarını her iki yöne doğru bayram namazında kafayı çevirip "esselamünaleykümverahmetullah" dermiş gibi sağa sola kıvırır ve silahıyla içeri girerdi ve içeride zeyno'nun olmadığını fark ederdi. sonra da hiç şaşmaz "e be köylü kızı, e be köylü kızı! gene başını hangi derde soktun?" derdi.

sonra memoli hala çözemediğim bir teknikle zeyno'nun yerini bulur, onu kurtarırdı. sonra da hiç sekmez "anlamıyorum ki, kesinlikle bela mıknatısı var sende. belayı çekiyorsun" diye fırça kayardı. o da ona "memoooliiii" derdi. öyle bir iletişimleri vardı işte ve dizi de böyle biterdi.

dizi de sabit olmayan tek şey, "yalnızca iş arkadaşlarım memoli der, bana" kalıbıydı. memoli bunu her yerde derdi ama rambo berk'inden, zeynosuna, belgin ablasına, alt komşusuna, çaycısına herkes ona "memoli" derdi. içi boş bir kalıptı.

bir de erkan ağa ile yaşar zeyno'yu ararlardı, onların derdini, hikayelerini hiç kavrayamadım. yaşar bir gün çöp kokteynırında yatar, öbür gün 5 yıldızlı otele giderdi. atkısını da asla çıkarmazdı.

--- spoiler ---

haa, bir de memoli mi, miroğlu mu tartışmaları vardı. hey allam yarebbim! daha kötüsüyse, bu dizi sayesinde tüm mehmet ali'ler bir gecede memoli oldu, amk.
  • gecenin bir yarısı tak diye aklıma gelen ve tüm gecemi meşgul eden dizi. küçükken annemle her perşembe dizi günü yapardık, annem de ders çalışmayıp televizyon izlememe müsade ederdi perşembeleri. niye mi? saat sekizde ikinci bahar vardı, sonra da yılan hikayesi.

hey gidi günler be. şimdi tekrar izleyince duygulandım, ne kadar işim varsa bıraktım, tekrar izliyorum. şimdi ki güncel dizilerle karşılaştırınca, gerçekten eski diziler on basarmış yeni dizilere.

nostalji isteyenlere http://www.youtube.com/watch?v=yvyx2_nf7yk
  • tayfun güneyer'in kariyerindeki en iyi senaryosunu yazdığı, müziğiyle, memoli'siyle kült olmuş dizi.
  • bundan önce nadide sultan'ın bi dizisi olurdu perşembe akşamları. nadide'nin kendisine yakın yaşta bi kızkardeşi vardı. babaları da teknik direktördü. göz banyosu yapardık o dönem.
  • meltem cumbul'un diziden ayrılması nedeniyle zeyno karakterinin öldürüldüğü ve bu ölümün çocuk bünyeyi isyanlara sürüklediği, sonrasında senarist tayfun güneyer'in kanald haberde yaptığı "eğer meltem cumbul ayrılmak istemeseydi ben dizinin sonunda zeyno ile memoliyi evlendirecektim." açıklamasıyla dudaklara buruk bir tebessüm serptiği, memoli'nin zeyno'yla evlenmesini beklemeden diziyi bıraktığı için meltem cumbul'a gıcık olunmasına neden olan türk dizisidir.

bu diziye dair en akılda kalıcı şeylerden biri de rambo berk olsa gerek. berk "memoli abi!" veya "zeyno abla!" veya "belgin teyze!" veya "başkomserim!" nidalarıyla kapıyı her açtığında, annesi "berk! yine kimle konuşuyorsun sen? içerisi buz gibi oldu!" diyerek terlikle tepesine dikilirdi. bayardı ama dizide bir klasikti bu sahne. bölümde bir, iki, üç hatta bazen dört kez başa gelirdi.
  • yeniden başlayacak olan eski dizilerden biri. yeni adı memoli olacakmış.

http://www.televizyongazetesi.com/…liyor-!-_6_41073
  • adını sol frame'de görünce yeniden başlıyor sandım. ohh neyse ki... lan! bi dakka.

http://twitter.com/…tayfun/status/99546879251070976

tnt'de boy gösterecek eski/yeni dizi.
  • evet, bir nesil icin gecmise donus yasatacak dizidir.

haydi gencler, blok flutlerimizi sandiklardan cikaralim!
  • haberi görür görmez re mi fa sol laaaaaaaa diye başladığımdır. bu kir arınmaz beynimizden arkadaş!
hesabın var mı? giriş yap