şükela:  tümü | bugün
 • hastalık olanı hariç aynı zamanda nazar benzeri bir olay da vardır.
  köylerde yılan öldüren kişilerde görüldüğü söylenir, yılanın ölmeden önce yılancık attıığı düşünülür.
  yılancık kesmek denilen bir ritüeli vardır.
 • erizipel de denen yılancık, yüzde, kolda veya bacakta şişmiş, kızarmış ve yanan, parlak renkli ağrılı bölgeler olarak beliren ağır bir streptokok selülitidir. yüksek ateş yapar, nükseder, enfeksiyonları kangren yapabilir, yani insanı canından bezdirir.

  tedavisi antibiyotiklerdir. çeşitli kompresler yanmayı azaltabilir. ağrı kesici verilebilir.
 • bir hastalık türüdür. vücudun herhangi bir yerinde ama genelde bacaklarda kireçlenme benzeri tutukluk, ağrı, hareketlerde kısıtlama, yürürken bir anda yürüyemez hale gelme şikayetleri vardır. hastaların bu şikayetler ile gitmediği doktor kalmaz lakin en pahalı ilaçlar bile iyi gelmez nerden mi biliyorum annemdem.
  annemin yıllardır saydığım şikayetlerden ötürü gitmediği doktor, içmediği ilaç, yemediği iğne kalmadı. genel tanı kireçlenme, diz kapaklarında sıvı kaybı vs.
  bunun halk arasında dolaşan adı yılancık. alternatif tedavisi ise şöyle;
  tedaviyi yapan kişiye yılancık ocağı denir. kişi ağrı olan yere örneğin bacağa ilk olarak zeytinyağı ile masaj yapar. ağrının merkezini eliyle bulduktan sonra ispirtoya batırılan usturanın ucu ile o bölgeye bi kaç çentik atar. çentik atılan bölgeyi kapatacak şekilde oraya kupa vurar.( kupa vurmak, içine çok az kül konulan kesenin ucunu ispirtoya batırıp ateşleyip su bardağını bölgeye ters kapamaktır.) bu kupa çentik atılan bölgedeki kanı iyice çeker. yaklaşık beş dk sonra bardak çıkartılır. bölgeden çıkan kan nerdeyse siyahtır.
  bu işlemden sonra o gün bulgur lapa halinde pişirilip bölgeye kapatılır. bir hafta belirli bir perhiz var.
  annem iki gün içinde hiçbir ağrısının kalmadığını söyledi.
  istersen psikolojik deyin ister tıbbi değil deyin. ama derde deva olunca insan herşeyi deniyor.
  ha psikolojik olsa bile hiçbir yan etkisi olmayan bir işlemi denemeye değer.
 • (bkz: erizipel)
 • rahmetli olan babaanemin rahmetli babası topal halil namı değer halil ağanın yakalandığı rivayet edilen hastalık..yerel dildeki karşılığı ilancık olup aksamaya sebebiyet veriyormuştur zannımca ..
 • çoğunlukla bacaklarda ve kollarda büyük kızarıklık şişkinlik yapan streptokok. muazzam ağrılar yapar.kangren vakasına kadar gidebilmektedir.
 • (bkz: yılancık taşı)

  bunun tedavisini yapan birini tanıyorum
 • ailemin tedavisini gerçekleştirdiği hastalık.

  normalde böyle şeylere pek itimat eden biri değilim hacı hoca şeyleri sevmem ama ilginç şekilde rahmetli nenem ve halam kaç kişiyi tedavi etmiş, iyileştirmiştir.

  doktorların yolladığı hastalar olmuştur.

  bence tedavisi diyet ile oluyor.

  et yasaktı, pirinç pilavı yasaktı. kızatma yasaktı. haşlanmış patates yiyebiliyordu hastalar. zeytin ve zeytinyağı yiyebiliyordu. daha yiyebildiği şeyler vardı ama hatırlamıyorum pek.

  bu diyeti yapınca zaten şifa buluyorsun.

  ama babamın dediğine göre eve kucakta gelip duası yapıldıktan ve yılancık boncuğu takıldıktan sonra yürüyerek çıkan hastalar olmuş.
hesabın var mı? giriş yap