• 102 sayfada insanı olayın tam içerisine sokan yaşar kemal üstadın harika eseri.

bir kez daha anadolu şevkati, islamiyetin anadoluda ki muazzam seranonisi geyiğini nasıl yerle bir edileceğini, erkek diktası ile örf, adet, gelenek, törenin birlişince neler olduğunu bizlere göstermiş sanat eseri. okurken diyorsunuz ki ya bu gerçek olmamalı, müge anlı olayları gibi bir hikaye, o kadar aptalca ama o kadar da bu topraklarda oldu böyle şeyler dedirtiyor ki, gerçekten inanılmaz.
  • kitabını okuduğumda "ulan bundan ne film olur"diye düşündüğüm, hatta çukurova güzeli esme için kafamda hande soralı canlandırdığım (belki yılanların öcü'nde oynadığı içindir) roman. büyükana içinse aslında keşke eskilerde oyna tamaliye ronalık rol diye düşündüm. bir baktım ki 1981'de çekilmiş bir filmi var ve aliye rona büyükana rolünde. keşke başka bir şey isteseymişim, durduk yere dilek bakiyesinden yedik gördün mü?

edit büdüt:film demişken,kemal sunal'ın bu köy baskısını işlediği kara mizah bir filmi var tabii ki usta kalem ihsan yüce'den kemal sunal-keriz
  • "allahin ozenip bezenip bin yilda yaptigidir anan gibiler, onlar allahin yeryuzundeki sevgilileridir"
  • esme gibi bir güzele sonunda kiydilar. hasanin babaannesi (esme'nin kayinvalidesi) ogullarina kiydiramadi, yüzbin lira vererek tuttugu kiralik katiline kiydiramadi, "cünkü insan olan esmeyi öldüremez" idi. o nedenle ve intikam korkusuyula oglu olan hasana annasini öldürttüler. kitap bir cehalet altayapisi üzerine kurulmus kitlesel mobbingin, nefretin iftiranin insana kendi annasini bile öldürtebilecegini gösteriyor. korkarim buna benzer hikayeler maalesef gecmiste cok yasanmistir cografyamizin belirli noktalarinda. kitap okunulasidir, muhtesem aman aman degil bence, biraz fazla karanlik ve karamsar oldugundan insan bitirince rahatliyor bu karanliktan ciktigina. kesin okuyun demem. beni pek acmadi acikcasi. bagnaz cahil insanlarin tavirlari maalesef esme'nin canina mal oldu. ki o esmeyi "allahin özenerek yarratigi bir varligi" insan olan öldüremezdi!
  • toplumsal baskının küçücük bir çocuğun bilinçaltına nasıl işlediğini akıcı bir dille anlatan yaşar kemal kitabı. insanlar bir şeyler uydurur ve buna kendileri de zamanla inanmaya başlar diyor yazar. bu yalanlarla dokuz yaşındaki bir çocuğun bile psikolojisini altüst ederek onu istemediği bir cinayete sürükler. yaşar kemal bu insanları ne de güzel eleştiriyor.
  • 1 günde bitirdiğim yaşar kemal'in sürükleyici romanı. kitabı okurken zamanın nasıl geçtiğini fark etmedim. 9 yaşındaki hasan'ın annesini öldürmeye zorlandığı trajik bir konusu var. adana'nın köyünde geçen kitapta ninesi, amcaları ve bütün köy ahalisinin yaptığı baskılar hem ekonomik hem sosyolojik konuları ele alıyor. hasan'ın annesi esme aşırı güzel olduğu için kimse onu öldüremiyor. hasan'ın ninesi eskiyalara para vermesine rağmen hepsi esme'ye aşık oluyorlar ve ben onu öldüremem diyorlar. herkesi bu işe zorluyor fakat kimse yanaşmadığı için 9 yaşındaki hasan'ın bu işi yapması için en uygun kişi olduğunu düşünüyor. hasan tabii ki yapmak istemiyor ancak bütün köyün hasan'a uyguladığı psikolojik baskı dayanılır gibi değil. küçücük bir çocuğun dayanabileceğinin çok fazlası.
  • yaşar kemal, çukurova'daki bir köyde yaşanan töre cinayetini türlü yalanlarla, küçücük bir çocuğun masumiyetinin ele geçirilmesini müthiş bir psikoloji ile anlatmış.

--- spoiler ---

"anası kanlı olmak, ölünceye kadar ateşten gömlek giymektir. demir dikenli gömlek... ölünceye kadar her gün sırtından kızgın demirlen dağlanmak demektir. sen sen ol, ne yaparlarsa yapsınlar, ne derlerse desinler ananı öldürme, olur mu?

--- spoiler ---

--- spoiler ---

"kadınları çocuklara öldürtürler."

--- spoiler ---
  • toplumsal baskının bireyi nasıl cinnete ve cinayete sürüklediğini yalın bir dille anlatan yaşar kemal romanı.
  • "kanı yerde kaldı" " öcünü almadan öldü" "kanı kurumadan öcü alınmalı" "ölüsünün kemikleri çatır çatır çatlıyor"

bir şeyden galiba artık emin olmaya başladım. o da kesinlikle kinci bir toplum olduğumuz. yaşar kemal yine bu kısacık ama dolu romanında anadolu köylerindeki örf adet ve kin dolu hayatı gösteriyor bize.

11 yaşındaki hasanın sonunda annesini öldürerek tüm köyü büyük bir hortlaktan kurtarmasının hikayesi..
  • yaşar kemal bu romanında resmen kendi hayatını anlatmıştır. baş karakter halil’in babası (hasan) halil’in gözünün önünde vurularak öldürülmüştür. yaşar kemal’in babası da onun gözünün önünde bıçaklanarak öldürülmüştür...
hesabın var mı? giriş yap