şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adana-gaziantep otobanında ceyhan ayrımına gelmeden sol tarafa doğru dönerseniz, yalçın kayalıkların üzerinde bütün heybetiyle size baktığını görürsünüz..
 • zirvede, kayıp zamanın izindekiler uzansalar tüm çukurova'ya dokunabileceklermiş* hissi veren büyülü kale. şahmaranın intikamını almaya yatmış yılanların, derin derin nefes alışları* geceleri ceyhan nehrinin girdaplı suyuna karışıyormuş diyorlar.
 • (bkz: yilanli kule)
 • çukurova'nın haçlı işgali döneminde 12. yy'da ceyhan nehri kenarındaki hakim tepeye yaptırılmış, hem ovayı hem de tarihi ipek yolunu kontrol etmiş, bulunduğu doğal kaynaklarla bütünleşmiştir. sağlam surları kale meydanına, üç kapıdan sonra ulaşılabilmesi ve kapıları birbirine bağlayan portatif merdivenlerin kullanılmış olması ile fethedilmesi çok güçleştirilmiş, ramazanoğlu beyliği döneminde 1357'den itibaren terk edilen kalenin adı kovara iken ünlü türk gezgini evliya çelebi 17. yy' da yörede şahmaran efsanesinden dolayı şahmaran kalesi adını vermiştir.
 • kaleye çıkan merdivenlerin başladığı yerde manzarayı seyrederek çayınızı yudumlayabileceğiniz, sanırım alkollü içeceklerin de bulunduğu bir mekan var.

  edit_1: onaylanmıştır, bira servisi var.

  amrascalafalas'tan gelen mesaj üzerine edit_2: artık alkollü içecek yokmuş. şaşırdık mı, hayır tabii ki.
 • eski adı govara olan, evliya çelebinin şahmeran kalesi dediği günümüzde yılan kale ismini alan kaledir. 8 burcu vardır kalenin. kamp yapmayı düşünenler için tavsiye ederim ama kaleye yakın yerde bulunan tavuk çiftliğinden gelen tavuk kokusu sizi bezdirebilir. isminden dolayı orada yılan görme ihtimalınız dağda yılan görme ihtimalı ile aynıdır, korkmanıza gerek yok rahatça gezebilirsiniz.

  en son restorasyon çalışmaları vardı şuan açık sanırım. umarım bozmamışlardır. çukurovanın esen nadir mekanlarından.

  edit: restorasyon başarılı denilebilir. kalenin hemen yanında bulunan mekanda bira vardır. önce var sonra yok diyenlere duyrulur.
 • 11.yuzyıl haçlı kalesi.
  kale merkezine çıkarken kaygan kayalıklara dikkat edilmemesi durumunda ölümcül kazaların olma ihtimalinin çok yüksek olduğu kale.

  evliya çelebi'nin buraya yolu düştüğünde o yörenin anlatımlarına göre tüylü yılanların olduğu rivayet edilince çelebi buraya ' şahmeran kalesi' adını verdiği rivayet edilir.

  şahsen yılanlarla karşılaşma korkusu içinde tırmandığım ve en çok zindan'ından etkilendiğim kale.
  nuri/ rosi09

  edit: ekleme.