şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ihlara vadisi'nde yer alan ve resimleri en iyi korunmuş olan kiliselerden biri
 • ana mekan enlemesine dikdörtgen planlı, beşik tonozlu, güneyde mezarların bulunduğu ek mekan ise düz tavanlıdır. apsisi sol uzun duvara oyulmuş, kilise tamamlanmadan bırakılmıştır. girişi kuzeydendir. kilise tonozunun her iki yanında kapadokya'da saygın olan azizlerin tasvirleri bulunmaktadır. kilise 11. yüzyıla tarihlenmektedir.
 • 14. asirda yeniden resimlendirilen kilisenin ilk yapisi cok eskidir. burada bulunan kompozisyonlar, diğer kiliselerde
  yoktur. kilise uc bolmelidir. ucuncu bolme yontma tas ile insaa edilmis olup sonradan yikilmistir. kilisenin duvarlari, karsilikli harp nizami almıs mizrakli askerler, isa ve azizlerin resimleri ile suslenmistir. at uzerinde olan saint jean in yilana ve kurtlara saldirisi tasvir edilmektedir.
 • (bkz: onophrius)
 • adini kilisenin icindeki bir rahip mezarindan cikan altin yilan figüründen alir.
 • kapadokya'daki bircok kiliseye verilen isimlerden biri
 • bazı müze ve ören yerlerinde flaşlı fotoğraf çekmenin yasak olmasına hak veririm de flaşsız fotoğraf çekmek neden yasaktır bir türlü çözemedim. ama yine de çaktırmadan bazı kareler yakalayabiliyor insan. bu kilise bin yılı aşmış geçmişi ile kapadokyanın o eşsiz güzellikleri arasında hala canlılığını korumaya devam ediyor. fotoğraflar
 • binlerce yıllık fresklerine millet ayşe, fatma, mualla diye yavuklusunun isimlerini yazmış.

  yok arkadaş mal milletiz, hatta önde gideniyiz.
 • (bkz: yılanlı kilisesi) buradan

  kapadokya bölgesinde yılanlı ismine sahip iki kilise vardır; bunların biri ıhlara diğeri göreme bölgesinde yer alır.

  ıhlara bölgesindeki yılanlı kilise’nin adını burada bulunan bir rahip mezarından çıkan altın yılan figüründen aldığı söylenir.

  kilise içerisinde de yılan efsanenin kahramanları olduğu sanılan dört çıplak günahkar kadının ,sekiz yılan tarafından uğradığı saldırısı sırasında gelişen olaylar sergileniyor. ilk kadına ait kitabe tahrip olduğu için bu konuda bir yorum yok. ama ikinci kadının çocuğunu emzirmediği için yılanlar tarafından göğsüne saldırılarak cezalandırıldığı , yalan söyleyen üçüncü kadının ise ağzına saldırıldığı ve dördüncü kadının da söz dinlemeyip, itaat etmediği için kulaklarına saldırıldığı tasvir edilmektedir. fotograf

  göreme’de yer alan yılanlı kilisesi adını ıhlara’dakinden farklı bir efsaneden alır. aziz george’un ejderha ile savaşını konu alan bu kilisenin duvarlarında sergilenen ejderha figürünün yılana benzetilmesinden ötürü adının yılanlı olarak anıldığı düşünülürfotoğraf

  orjinali yunanistan'da bulunan ziz george ve ejderha'yı tasvir eden resim .....
 • herhalde islam dininde resim yapmak yasak olduğundan, necip ve hoşgörülü milletimiz içerideki bütün freskleri kazımış. anasını sikmişler desek daha doğru olur.

  arkadaş, ıhlara vadisi'deki bu kiliseler artık birer müze olmuş. faal olarak kullanılmıyorlar. sadece insanlık tarihinden izler barındırdıkları için onlara saygı duyuluyor...du. insan olan, kilisenin girişine çakıyla ismini nasıl kazır? bu hoyratlığa, bu cahilliğe, kabalığa şahit olmak gerçekten çok üzücü.