*

şükela:  tümü | bugün
 • yarım metre boylarında bir soğanlı bitkidir. yekpare yeşilimsi taç yaprağının ortasında kırmızı, salkım biçiminde meyveler bulunan bir çiçeği vardır.
  olur olmadık yerde biten bu garabete, sırf adı yüzünden içinde yılan gizli zannedip yaklaşamazdık çocukken.
 • yapraklari buyuk ve koyu kirmizi olan, mide bulandirici bir koku salan, buyuk yumrulu bir bitkidir. istanbul cevresinde, ege ve akdeniz bolgesinde yetisir.atesi dusurur. terletir, vucuda rahatlik verir. sinirleri uyarir.
 • akdeniz bölgesinde, genelde adana köylerinde, kışın yani yaprakları henüz yeşilken toplanarak ince ince kıyılılarak büyükçe bir kazana konulup üzerine un katılarak koyulaştırılmadan önce sıcakta bekletilerek ekşitilmiş ayran ve sıcak* su dökülerek karıştırıldıktan sonra üzeri unla tamamen kaplanarak içinde bulunduğu kazanın üstünün, altının ve hatta etrafının da kat kat örtü, battaniye, vs.yle kaplanarak ılık kalması sağlanarak sabaha dek bekletilen ve sabah üzeri kaplanan unun alınabilinen kısmı alındıktan sonra ateşte 2-3 saat kadar kaynatılarak hafif soğumaya bırakılıp ardından servise hazır hale gelen, tüm bunlar yapılmadığı takdirde korkunç bir acılık sahibi olan ve hatta acılığından saatlerce ağızların yanmasına neden olan ve kökleri basur tedavisinde kullanılan bitki..
 • (bkz: jack)
 • doğu karadeniz'de domuz lahanası olarak bilinen bitki.
 • forumlardan birinde denk geldiğim, kemik erimesine birebir deniyor. menopoz dönemindeki kadınlar bol bol tüketmeliymiş.
  ancak zehirli olduğundan doğrarken 'el ısırıyor' tabirini kullanıyorlar. dikkatli doğrayıp iyi pişirmek gerekiyor. iyi pişmeyince dilini buran acı bir tat oluyormuş. bilenler öyle söylüyor. bileşimindeki saponin köpürtücü etkiye sahipmiş, bu balgam söktürücü kullanıma izin verebilir.
  ne kadar çok isimle tanınıp bilindiğine ilişkin bir sayfa: yılanyastığı/yılan bıçağı

  (bkz: yılan yastığı), gavur pancarı
  (bkz: yılan bıçağı)
  (bkz: yenebilir otlar)
  (bkz: eğir)