şükela:  tümü | bugün
  • heryer camilerle dolup taşıyorken, orada o gürültünün, curcunanın içerisinde yapılmasını doğru bulmadığım hareket.

http://galeri.haberturk.com/…lu-yillar-turkiye/1/33

edit: videosuda wolwoks dan geldi.

https://www.facebook.com/…oto.php?v=395585227193507
  • ayıptır günahtır şovun daniskasıdır, "ben farklıyım taam mı" tarzı ergen başkaldırısından farkı yoktur vb vb...

din gereklerini yerine getirme ile ilgili ayetlere bakalım:

(gizli sadaka daha iyidir.) [bekara 271]

(rabbinizi gizli, sessiz çağırın.) [araf 55]

(rabbini, içinden zikret!) [araf 205]

hadislerle devam edelim:

(amel ve ibadetinizi riyadan,gösterişten halis ediniz.yoksa cenabı hakk kabul buyurmaz.) [nesai]

(kıyamette, allahü teâlânın himayesine aldığı yedi kişiden biri, sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyecek kadar, sadakayı gizli verendir.) [buhari]

(sadakayı gizli vermek cennet hazinesidir.) [hatib]

(sadakayı gizli vermek iyilik hazinesidir.) [taberani]

(farzlar hariç, evde kılınan namaz, mescidimde kılınandan üstündür.) [i. abidin]

(farzlar hariç, namazı evde kılın; evde kılınan namaz daha hayırlıdır.) [buhari]

(tenhada kılınan nafile namazın sevabı, herkesin yanında kılınandan 25 kat daha fazladır.) [i. ahmed]

(hafaza meleklerinin işitmediği zikir, işittiklerinden 70 kat daha sevabdır.) [beyheki]

(allah’ı gizlice zikredin!) [ibni mübarek]
  • özenti müslüman.
  • aşağıdaki bakınızda ayrıntılı incelenen adamdır. amacı allah'a ibadet etmek değildir.
    (bkz: namaz show)
  • egemen güçlerin yönlendirmesine girmiş müslümanlara asıl bulunmaları yeri gösteren müslüman.

riya içinde olduğunu sanmıyorum. kendine zarar verebilecek müslüman olduğunu iddia eden bir sürü insanın ortasında bunu yapmaya riya denemez.
  • muhteşem bir olaya, protestoya, eyleme, direnişe, tevazuya, duruşa imza atmış müslüman.

yok namaz gizliymiş, yok şovmuş, yok gösterişmiş... sokaklarda millet çatır çatır sikişirken laf yok ama iş ibadet etmeye gelince; "yerin dibine girip orada ibadet eder misiniz..." safsatası gırla.

namazı o adam kılmış; bize de "allah kabul etsin kardeş" demek düşer.
  • ancak ve ancak ''kıble tam olarak ne tarafta?'' diye milimetrik hesaplamalar içerisinde bulunan dar görüşlü ve işin esas mentalitesini yitirmiş zavallı güruhun, yaptığına destek olacağı adam.. zira etrafını coşkun insan grubunun sardığı, muhtemelen şarkılı türkülü gürültülü bir ortamda, tüm bakışlar kendi üzerindeyken, aklını %100 tanrıya verip namaz kılabildiğini hiç kimse bana anlatmasın.. zaten evinden elinde seccadeyle çıktığı andan itibaren aklında olan şey tanrı değil kameralardı.. o yüzden yaptığı şey namaz kılmak değil, karın kası egzersizleridir. umarım baklavalar çıkmıştır..

edit: bireysel kılınan bir namazı oraya taşımayı hala savunanlar var te allam.. bir grup insan topluca şükür namazı kılsa, buna aynı yorum yapılmazdı zaten. burada olay tek bir kişinin ''beni de görün'' temalı hareketiydi. ibadet gizli yapılır yapılmaz meselesi değil, namazı kabul olur olmaz meselesi de değil, mesele çevresindeki insanlardan farklı bir şeyi o ortamla bağdaşmayan bir şekilde yapan bu adamın sivrilmesi.. üzerinde konuşuluyor olması bile kendi tercihi, biz de konuşuyoruz.. durum bu. kapito?
  • yılbaşı kutlaması adı verilen ve tacizlerin ve türlü rezilliğin gırla gittiği yozlaşmışlığa karşı erdemli bir tepki koymuş dirayetli kardeşimiz. tebrik ediyorum.
  • amacının ibadet olmadığını haykıran adam. islam'da ibadet bireysel değil mi? bireysel ibadeti seccadeyi kapıp meydana çıkarak yapmanın şovdan başka ne amacı olabilir. zaten amacı ibadet olsa yurdumun her birkaç yüz metresinde bir cami var.