şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sanirim bir tek turkiye'de olan gelenek.

zira hiristiyan memleketlerde hindi noel'de yenir. musluman, hindu, budist, shinto, yahudi memleketlerde boyle bir ozentilik yoktur..
  • nasil bir ozentidir belli degil... amerikali'nin sukran gunu hindisi nasil olmus da turk'un yilbasi gecesi yemegi olmus anlamak hakikaten zor geliyor. ah ulan hollywood ve kapitalizm, siz nelere kadirsiniz!
  • tekrarlı özenti. kimse yemiyor sonra ev sahibi bir hafta her türlü yemeğe hindi katıyor.
    (bkz: hindili çorba)
    (bkz: hindili pilav)
    (bkz: hindili makarna)
    (bkz: hindili tavuk sote)
    (bkz: hindili hindi)
    (bkz: hindi hindi hindi)
  • servis edilene kadar coktan herkes karnini mezelerle doyurdugundan, zaten cok nadir iyi pismisine rastlandigindan, biraz tirtiklandiktan sonra dolapta surunecek olan hindidir.
  • hep yemek istediğim ancak bugüne dek ve belki bundan sonra da yiyemeyeceğim hindidir kendisi. arkadaş; adamlar o "yılbaşı hindisi" ni öyle bir gösteriyorlar ki reklamlarda, filmlerde insanın çatal kaşığı bırakıp bir budunu, şöyle eski tarkan filmlerindeki gibi, koparıp haart diye ısırası geliyor. buna müteakip toprak testiden de bir yudum şarap içip (ki o şarap illa ki boyundan aşağı dökülcek) köpeğe de kalan etlerden vermek gerek. velhasılkelam; ne hindiler yedim zaten yoktular.
    peşin edit: yılbaşı hindisinden geldiğim yere kendim bile şaşıyorum. tümevarıyorum tümevarıyorum popom kuru kalıyor.
  • yılbaşı menülerinin vazgeçilmez yemeğidir.gözünüze kestirdiğiniz en kızarmış ve lezzetli yeri misafirin tabağında görmek içinizi acıtır (bkz: yılbaşına üzgün girmek)
  • pazar günleri bahçesindeki çimleri çim biçme makinasıyla biçerken komşularıyla şakalaşıp, pazar günleri ailecek kiliseye giden bir insansanız yemenizde bir sakınca olmayan yemek. ha yok klasik bir türk ailesi olupta bunu yapıyorsanız özentisinizdir açık ve net.
  • doğarken ve yetiştirilirken normal bir hindidir. yılbaşı hindisi etiketini sonradan almıştır. doğum ile gelen bir hak değildir kendisi için.
  • gulu gulu sesinin çıkmadığı hindirdir. sofralarda kızarmış şekilde yerini alır hemde sofranın tam ortasında... misss yanında da şarap daha da güzel hale getirir.