şükela:  tümü | bugün
  • yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre ortaya çıkan sonuç.
    aslında 5 kitap fena değil, ben daha azdır diye tahmin ediyordum.

bu arada araştırma arada bir girip anketlerini çözdüğüm bir site tarafından yapılmış;

http://blog.benderimki.com/…in-teknolojiyle-sinavi/
  • bugüne kadar bana hiç soran olmadı. metroda falan yapıyorlar bu tespitleri sanırım.
  • ayda 5 kitap ile katıldığım hede.
  • hayatında kitap okumamış insan var bu ülkede. öyle azımsanacak kadar küçük bi kitle de değil bu. eğer buna rağmen yılda 5 kitap çıktıysa, okuyan güzel okuyor demektir. zaten umudumuz da o azınlıkta değil mi?
  • küçük bir ayrıntıya dikkatinizi çekmek isterim. bu istatistik "okunan" değil "satılan" kitap sayısı üzerinden yapılmaktadır. buna okul kitapları da dahildir.

edit: ayrıca (bkz: #468021) eski ama güzel
  • yalandır.
    bırakın kişi başına 5 kitabı, 500 kişinin okuduğu kitap ortalaması yılda 1 tane falansa yine iyi derim. bu ülkede okulu bitirdikten sonra kitap kapağına el sürmemiş milyonlar var. satılan kitap falan olsa yine belki derim ama okunan, olamaz yani.
  • türkiye için ise eğer iyimser tespit.

olmadı, başlıktaki ortalama sözcüğünü kaldırın, yine olumlu.
  • uzun ayrıntı verip aritmetik ortalama v.s anlatamayacağım ama şöyle bir örnek vereyim, günde en az 1 kitap okuyan bir kaç tanıdığım var, kabaca her biri 72 kişinin yerine okumuş oluyor.
  • satılan kitaplar arasında otobüs istasyonlarından alınan 3-4 tl'lik hiç okunmayacak kitaplar, gene okunmayan ama popüler diye alınan 9,99 tl kitaplar, sınav kitap soru bankası konu anlatımları, açık öğretim kitapları, üniversite ders kitapları, her evde fix bulunan yasin cüzleri gibi kitaplar da dahilse -ki dahil olabilir- sen o 5'in sol tarafına bir sıfır, sonra bir virgül, sonra bir sıfır daha koy.