• emre-arda-tümer gibi "bizim çocuk" olmadığı için kadrodan çıkarılmış oyuncudur. emre'yi tribüne kol sokacak kadar motive edebilirsiniz, tümer'e kalsa bacak sokar. ama yıldıray'a höt zöt işlemez. onu ikna etmeniz gerekir. şimdi fatih terim yıllardır uyguladığı tekniği bıraksın da modern yöntemlere mi geçsin yani.
  • değil 23 kişilik 3 kişilik bir milli takım listesinde bile adı olması gereken futbolcu.
  • fenerbahçe'de oynadığı dönemlerde anelka'nın sisteme uymadığı, oynamaması gerektiği iddialarına karşı "anelka'nın oynayamadığı, anelka'nın nobre'nin yedeği olduğu sistemi ne yapayım ben" demişti bilgin gökberk.

26 kişilik listede isminin üstü çizilen 3 kişiden biri yıldıray baştürk oluyorsa ve bu "sistem gereği" ambalajı ile bize sokuşturulmaya çalışılıyorsa yemişim o sistemi.

tanım: alman milli takımının 23 kişilik listesinde banko yer alabilecek futbolcu.
    yanlış tercih kurbanı...
  • dünya çapında türk futbolcuları sayıalcağı zaman ismi her zaman unutulan futbolcu.

neden?

çünkü bizim sikik ligimizde oynayıp el sikkolarda gol atmadı diye...
  • fotomaç, fanatik gazetelerine büyük ayıp eden futbolcu. temmuz'da imza atmak varken bugün vfb stuttgart imza atarak 2 ay boyunca atılabilecek "yıldıray galatasaray'da, fenerbahçe'de, beşiktaş'ta" manşetlerine kan doğramıştır.
  • iyi futbolcuydu. tam bir playmaker. ince bilekler, ince bel. top ayagindayken öyle veya boyle topu kaybetmez, kaybedecek gibi olursada muhakkak faul almasini bilirdi. iyiki türkiye'ye hiç gelmedi.
  • yıllarca almanya'da şampiyonluğa oynayan takımın yıldızı olmuş, şampiyonlar ligi finali görmüş oyuncu.

sönüp gitmemiştir, en üst düzeyde futbol oynamıştır.
  • euro 2008 kadrosundan çikarilmayi hakeden futbolcu. neden? çünkü tecrübesi eksik. sampiyonlar ligi finali görmüs, türkiye milli takimi ile dünya üçüncüsü olmus. almanya'da zirveye oynayan takimlarda forma giymis. cik cik cik! bu mu tecrübe dedikleri? milli takimin oyun yapisina falan da uymuyormus. evet 2002 dünya kupasinda uyuyordu artik uymuyor.
  • en çok sevdiğim futbolculardan birisidir kendisi. 2002 dünya kupası maçlarında top yıldıray'ın ayağına gelince derin bir oh çeker, tamam top artık kesinlikle bizde derdim. öyle güven verir öyle top saklardı.

millet messi'yi ya da ronaldo'yu izlediği için kendini şanslı sayıyor ya ben ise yıldıray'ı canlı izlediğim için kendimi şanslı hissediyorum. bence çok ama çok özel bir oyuncuydu.
  • an itibari ile futbol hayatina 33 yasinda son vermis ex milli oyuncu.. ne kadar tuhaf, daha dün gibi aklimda türk takimlarinin onu transfer etmek icin yaptiklari.. ama simdi ise unutulanlar arasindaki yerini almistir..
hesabın var mı? giriş yap