şükela:  tümü | bugün
 • yildirim akbulut türk politik tarihinin erenkli simasıdır zannımca.özal ın reis-i cumhurluğa zafer işaretiyle çıkmasının akabinde, dizginleri elden bırakmak istemeyişi, bu formatta tabana yakın böyle bir "dizgin" ile nihayetlenmişti.yıldırım ilk dönemler tutuktu.ne zaman konuşacak diye bekliyorduk, ağzını açar gibi yapıyor, esniyor kapatıyordu.her yere içinde "yıldırım uyuma, yıldırım onayla, yıldırım sus, yıldırım kurcalama" şeklinde pusulalar bulunduğunu tahmin ettiğim kara çantası ile gidiyordu.bu formatta ki bir başbakan ı elbette dünya da görmezlikten gelmemişti.ingilterenin en saygın gazeteleri haftalık yıldırım akbulut fıkraları eki çıkaracak kadar işi abartmışlardı.komik bir adamdı bence de, hem gülerdi hem güldürürdü.
  işin daha komik kısmı onun 2 senelik rüya gibi iktidarında türkiye son 20 yılın en istikrarlı dönemine girmiş idi.büyüme hızı tavan yapmış, yatırımlarda istikrar sağlanmıştı.başarılı idi ama nedense o hamsalaklığı önünde bir duvar gibi durdu, özal öldü, mesut geldi.
  yıldırım ne kadar şen şakrak, müfettiş kluzo bir insansa, mesutta o kadar bet, nemrut bi adamdı.
 • kanaatindeyim gibi bir bitiriş cümleciği, fiilciği vardı.sırf onu desin diye izlerdim.yıldırım akbulut un hayatı boyunca hiç bir şeyin kanaatinde olmadığına emin olarak.
 • elbette komik enstantanelerinden de bahsetmeden geçmek olmaz,
  ingilizce bilmiyordu o dönemler(hala bilmiyor), bu çok gücüne gidiyordu, ama sorunu kopya kağıtları kullandırarak hallediyorlardı.misal yıldırım temaslarda bulunacak diplomat ile, bakıyordu kravatının altına iğnelenmiş kopyaya, hooop diyordu
  "hav ar yu?" cevabı zaten belliydi, idare ediyodu.
 • ayrıca gerçekten muhallebi yerken dişini, gazetecilerle bilek güreşi yaparken kolunu kırmış idi, başbakanlık döneminde.
 • yasadigim süre icinde en kisa basbakanlik yapan kisi
 • odasının kapısı çalındığı zaman masasının üzerindeki kağıtları karıştırdığı,oradaki kağıtlardan birini eline alarak kapıya doğru yüksek sele giir diyerek okuduğu anlatılan,fıkralara konu olmuş ilk ve şimdilik tek başbakan.bu olay da o fıkralardan biri olabilir,bilmiyorum.
 • bugun anaptan istifa etmis ve gelecek hafta dypye gececegini duyurmus olan milletvekli. anapda basbakanlik ve genel baskanlikta yaptigi hatirlanmali ve istifasinin kisisel bir olay oldugunu aciklamis oldugu bilinmelidir. kimin umrunda? diye soralim biz genede...
 • meclis başkanıyken makamının ve belki de nispeten pasif olmasının verdiği bi saygınlık havası vardı. başbakanlığa geçişle karizmayı yerlere seren, bu makamdan ayrıldıktan sonra aynı makama gelenleri gördükten sonra halkımızca sempatiyle anılmaya başlanan insan. başbakanlığı sırasında tvde kendi fıkralarından birini anlatacak kadar insancıl bir zat.
 • türkiye büyük millet meclisi 21. dönem milletvekili
  yildirim akbulut, ankara
  erzincan - 1935, ömer, rabia - istanbul üniversitesi hukuk fakültesi -
  serbest avukat - xvii, xviii, xix uncu dönem erzincan milletvekili -
  anavatan partisi eski genel başkanı - içişleri eski bakanı ve eski başbakan - türkiye büyük millet meclisi eski başkanvekili ve başkanı - evli, 3
  çocuk.