• kisinin dogum yeri ve tarihine gore cikartilan harita. bu harita vasitasiyla gunes burcu, ay burcu ve yukselen burc ogrenilebiliyor. gunluk gazetelerde yazilan sadece gunes burcudur. halbuki kisinin karakteri, gunes, ay ve yukselen burcun kombinasyonuyla ortaya ciktigi icin "butun insanlarin 12 kategoriye sokulmaya calisilmasi sacma birsey" tezi dogal olarak curumus oluyor. sahsi kanaatimce, dogum saatinizi biliyorsaniz -aksi halde cikartilamiyor zaten- yildiz haritasinin karakter tahlili yorumu gayet dogru cikabiliyor*.

yanlis hatirlamiyorsam, gunes burcu istekleri, yukselen burc karakteri, ay burcu da yasam stilini belirliyor.

yildiz haritasi ile gezegenlerin ve evlerin konumuna gore kisinin karakteri ve hayati (is, ask, gelecek vs..) hakkinda yorum yapilabiliyor. inanmak veya inanmamak, inananlari asagilayip asagilamamak size kalmis..
  • bir tür kişisel swot analizidir.
  • astrolojiye g.tüyle gülen kişilere detaylı çıkarılıp yolladığında "hadi be" dedirtecek kadar doğru yargılar içerir.
  • astrologların kullandığı manada yıldız haritası, doğum anında beş gezegen ile güneş ve ay'ın dünya'dan bakınca hangi takım yıldızın sınırları içerisinde göründüğünü gösteren bir çizelgedir. tüm gezegenlerin ve ayın dönüş düzlemi neredeyse çakışık olduğundan (bkz: ekliptik düzlem) gezegenlerin içerisinde bulunabilecekleri takımyıldızlar da sınırlıdır. (bkz: zodyak takımyıldızları) ayrıca astrolojiyi kuran insanların uranüs ve neptün'den haberleri olmadığı için bu gezegenler temel astroloji metinlerinde bulunmaz. yine bahsi geçen takımyıldızları oluşturan yıldızların da dünya'dan bakınca yanyana görünmek dışında ortak bir yönleri olması da gerekmez.

özetle yıldız haritası, insanların, siz doğduğunuz esnada dünya ile yedi gökcismi arasında çekilen çizgilerin kainatta hangi doğrultuda olduğuna bakıp ne alakaysa karakteriniz ve hayatınız hakkında fikir yürütmelerine yarayan garip bir diyagramdır.
  • kişilik hakkında inanılmaz detaylar veren, herkesin mutlaka kabaca bile olsa incelemesi gereken haritadır.

ben bir süredir ilgileniyorum astroloji ile. güneş burcu dediğimiz burç sadece kişiliği sınıflandırırken kullanılabilecek kabataslak detaylar veriyor. mesela bir insanın güneş burcu ikizler ise bu insanın güneş elementi hava oluyor. havanın temsil ettiği şey olarak akla ilk gelen şey nedir? değişkenlik. yani güneş burcu ikizler olan insan sabit temalı bir insan değildir, değişken sınıfına girer ilk etapta. ama bu değişkenlik durumu hangi durumlarda geçerlidir, sabit olduğu bir nokta var mıdır yok mudur? çok mu değişkendir, az mı? gibi soruların yanıtını güneş burcu vermez.

yükselen burç da insanın mizacı hakkında epey bilgi veren bir detaydır mesela. güneş burcu ikizler olan bir insanın yükselen burcu kova olsun; ilgi yoğunluğu, çok yönlü olma durumu teknoloji ve bilim üzerinde yoğunlaşacaktır. ikizler çok yönlüdür ama hangi konularda çok yönlüdür? yükseleni kova ise teknoloji ve bilim biraz ön plandadır diyebiliriz. tabii ki bu yorumlarım da oldukça kabataslak, değişken daha çok etken var ama örnek olması açısından yazıyorum kabaca ben.

ay burcu da genellikle duygusal konuları temsil etse de, bulunduğu konuma göre de çok detay verir. güneş burcu ikizler, yükselen burcu kova ve ay burcu oğlak olan birisini düşündüğümüzde, bu insan teknolojik - bilim ile ilgili şeylere meraklı olan, belgesel falan izlemeyi, öğrenmeyi çok seven, genel itibariyle değişken ve bilgili mizaçlı biri olmasının yanında çok sabit olduğu bir noktası da vardır. o çok sabit olduğu nokta da oğlak haritada nereyi gösteriyorsa orasıdır. ilişkiler evindeki bir oğlak ay'da durumu ilişkiler konusunda aşırı sabit bir tutumu verir, ciddi ilişkiler, uzun evlilikler ama ketum tutum demektir. ha ama kariyer evinde bir oğlak ay'da durumu kariyer için şahanedir. işine duygusallığı karıştırmayan, başarılı olma potansiyeli yüksek bir yapı verir.

şimdi ilişki evi, kariyer evi diye bahsettiğim evlerden biraz bahsedeceğim;

bir çemberin 12'ye bölündüğü, bu 12 parçaya da ev denildiği bir sistem aslında harita. 1. ev yükselen burcu verir, 2. ev, 3. ev, şeklinde 12. eve kadar gider.

her evin temsil ettiği bir şeyler var; 7. ev evlilik evidir ama iş ortaklıkları hakkında da bu evden yorum yapılabilir mesela. 1. ev, yükselen burç, kişiliğin temel mizacı ve özellikle fiziksel görüntü hakkında detaylar verir, elbette ki gezegenlerin konumlanışı çok önemlidir.

1. evi, venüs ile uyumlu olan bir burca mensup bir insanın 1. evinde venüs varsa mesela çok güzel bir fiziksel görüntüsü olur genelde.

2. ev maddi varlıkları kullanma biçimimizi, 3. ev iletişimi nasıl kurduğumuzu, 4. ev ailemiz ve çocukluğumuzu gösterir.
    5. ev flört ve ikili ilişkileri, 6. ev sağlık ve kariyeri, 7. ev evlilik ve ortaklıkları, 8. ev fazla karmaşık ama kısaca belirtecek olursam evlilik sonrası maddi varlıkları, miras, ölüm gibi konuları kapsar.
    9. ev din, hayat felsefesi, seyahatler ve eğimi, 10. ev kariyeri, 11. ev sosyal çevre ve arkadaşlıkları, 12. ev ise bilinçaltımızı, rüyalarımızı, hayallerimizi ve psikolojik rahatsızlıklarımızı, obsesyonlarımızı, ilaç-alkol bağımlılıklarını vs gösterir.

bu evlerde konumlanan burç ve gezegenler, bu gezegenlerin birbirleriyle yaptıkları açılar çok detaylı bilgiler verir. örneğin; 6. evde bulunan ay, duygusal takıntı potansiyeli verir harita sahibine. bu ay bir de güneş ile kare açı yapmışsa kişilik problemleri, aşağılık kompleksine yatkınlık verir.

bir de haritada element yoğunluğu önemlidir. genelde haritasında su yoğunluğu olan insanların sezgileri kuvvetli olur, 4, 8 ve 12. evlerde su yoğunluğu fazlaysa mesela ciddi sezgisel güç verir bu durumlar, elbette kötü gezegen açıları yoksa.

aklıma gelenleri yazıya dökmeye çalıştım, henüz ben de amatörüm, kendimi geliştirmeye çalışıyorum ama bu konuda sorusu olanlara yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince, yeşillendirebilirsiniz.
  • ilk olarak şunu söylemek isterim ki astroloji farkındalıktır, farkındalıksa mutluluğunuzdan büyük bir parça alıp götürür.
    hala bakmak isteyeniniz olursa yorumlarım şöyle;

yıldız haritası çıkaran çokça site mevcut.
    ancak gördüğüm kadarıyla türk siteleri çok detay vermiyorlar.
    chiron ve dört temel astreoit olan juno/ceres/pallas/vesta 'yı da haritanızda görebileceğiniz bulabildiğim tek türkçe site şu;
    türkçe site

evler ve burçlar kritik olmakla birlikte maalesef astroloji eyyorlaması için yeterli değiller. gezegenlerin haritanızdaki konumları ve bunların birbirleriyle yaptığı açılar çok kritik. hatta ki iyi bir okuyucu olmadan yakalayamacağınız kritik açı gruplarını da gösteren ve bu anlamda detay analiz veren ingilizce site de şu;
    yabancı site

çok basit birkaç yorum bırakayım açılarla ilgili. tabi ki her gezegenin farklı etkileri ve bulundukları evlerin önemi mevcut, ancak genel geçer olmakla birlikte;
    - kare (square) açılar - en zorlu açılardır, bilin ki hayat boyu buralarda zorlanmalar olacaktır, öğretici açılardır.
    - üçgen (trine) açılar -en olumu açılardır,
    - 60 derecelik (sextile) açılar - güçlü olumlu açıladır,
    - kavuşum ve karşıtlıklar- hem olumlu hem olumsuz açıları oluştururlar, hangi gezegenlerin hangi evlerde kavuştuğu ve karşıt açı oluşturduğuna göre yorumlanmaları gerekir.

paylaştığım yabancı site haritanızdaki belirgin kritik açıları da gösteriyor (t-kare, büyük üçgen - kite, cradle, büyük kare/haç vb.). sitede en sevdiğim özellik buydu zira ben kendim haritadaki açıları yakalayamıyorum.

bunların yorumlanmaları da oldukça zahmetli, ancak tüm harita yorumlamalarına binaen en beğendiğim youtube kanallarından birini de şöyle bırakıyorum ki açılar konusunda net bilgiler veriyor;
    astrosohbet youtube

son yorumum şudur, hiçbir şey bilmiyorsanız dahi ay düğümlerinizi incelemenizi öneririm. (bkz: ay düğümleri)
    ay düğümleri hayat amacını sorgulayan insanlara yol gösterecektir. (bkz: karmik astroloji) temellidir ve önceki hayatımız/geçmişten gelen yüklerimiz/bildiklerimiz ve bu hayatta öğrenmemiz gerekenler için yol göstericidir.
    ay düğümü aksınızı haritanızdan öğrenebilirsiniz, ancak bu konuda hem ev hem burç özelinde yorumlayan bir site ya da youtube kanalı bulamadım. farklı kaynaklardaki bilgileri ay düğümlerinizin bulundukları ev ve gezegeler için öğrenip kendiniz için özelleştirmeniz gerekiyor.

galiba astrolog olmaya karar verdim (bkz: swh).
    teşekkürler.
  • çeşit çeşit harita tipleri vardır.ev sistemleri olarak en yaygını placidustur.ama temelde bi geosantrik heliosantrik farklılığı vardır.cok büyük bir çoğunluk geosantrik yani dünyamerkezli harita kullanır.yani bütün planetler dünyanın etrafında dönüyomuş gibi düşünülür.asıl olan heliosantriktir yani güneşmerkezli harita.ama derinliklerinde geosantrik haritanın kullanılmasının çok önemli bir gerekçesi vardır.
    ilk nefesi aldığınız anın haritasına bakılır.çünkü göksel etkilerin her an havada mevcut olduğudur astrolojinin temeli, ilk nefesi alan bedenlenmiş ruh o an makrokozmosun fotorafını çeker.ve bebeğin doğumunu kendi başlatmasıyla en duyarlı olduğu planetsel konumların ilişkisini inceleyen bir bilim adamı çok ilginç verilere kavulmuştur.ama artık bağnazlık heryerdedir.pozitif bilimin tam merkezinde bile.
  • sene olmuş 2018

insan kurban edenlerden kalan, iki boyutlu, sadece gözle görülebilen cisimlerle sınırlı, birkaç milyon km. ötedeki gezegenle onlarca ışıkyılı uzaktaki yıldızı yanyana koyup ikisini aynı şey sandığımız haritalardır.

tabi kime anlatıyorsun, uzay istasyonunu haritaya koysan marduk hızlı geldi geçti derler.
  • keriz silkelemenin süslü hali.
  • cafe astrology'de isteyenlerin dogum saati, gunu ve yeri girerek bir dakika icerisinde cikarabilecegi harita.

kendim dahil ailemdeki herkes icin cikardim ve onlara da okudum. karakter ve simdiye kadar gecen zaman bakimindan korkutucu derecede yuksek bir dogruluk payi var. gelecek konusunda supheliyim, artik o kadarini da bilemesin. hem hevesimi aldim hem de bana illegal bir evlilik uygun buldu :(

aylik, yillik burc yorumlarinin gelecegi ongorebildigine kesinlikle inanmiyorum, zaten uc satir yorumun ayni burca sahip milyonlarca insan icin ayni olmasi imkansiz ama bu yildiz haritasi sayesinde astroloji bilimle imtihanini kazaniyor.
hesabın var mı? giriş yap