şükela:  tümü | bugün
  • "acaba icinde horoz yildizi da var mi?" gibi iirenc esprilere hedef olan yildiz grubu tamlamasi.

or: orion yildiz kümesi
  • kütle çekimce bir arada tutulan ve yüzden bir milyona kadar yıldız içerebilen kümeler.
    (bkz: kuresel yildiz kumesi) (bkz: acik yıldız kumesi)
    (bkz: messier katalogu)
  • sen baktığında sevgilinin gözlerinin içinde belirendir; kendini şehirden ve diğer yapay ışıklardan uzakta bir kumsalda uzanmış, gökyüzüne bakar sanırsın.*

edit: amma aşık ve sevgi kelebeğiymişim...
  • birbirleriyle fiziksel olarak bağlı yıldızlardan oluşan, teleskopla baktığınızda bir bölgede yığılmış yıldızlar olarak gördüğünüz yıldız topluluklarıdır.
  • kütleçekim kuvveti ile birbirine bağlı yani oldukça yakın halde bir araya gelmiş yıldızlara adlandırılan terim.

az önce çıplak gözle “ya bu yıldız kümesi mi” diye düşünüp çekmeceden dürbünü çıkarttım. malum bu ay oldukça göktaşı yağmuru var, çıplak gözle görülebilmesi de muhtemel oluyor, neyse bir bakayım dedim...hayatımda ilk defa yıldız kümesi gördüm arkadaşlar.

kuzeye bakmanız gerekiyor. gördüğüm yıldız kümesinin ismi ise; ülker (yedi kızkardeşler) boğa takımyıldızında bulunuyor...ben böyle bir güzellik görmedim!