• derslerimi sistem üzerinden seçip onaylamama karşın tamamen keyfe keder bir şekilde tek kalemde aldığım dersleri herhangi bir iznim alınmaksızın silmiş üniversitedir.

ancak asıl rezalet kısmına şimdi değineceğim.
    derslerimi mevcut yönetmeliklere göre geçtiğimiz yıllar içerisinde bir plan dahilinde alırken adamlar birdenbire öyle bir kural çıkardılar ki evlere şenlik. ben yıllar içerisinde kafamda kendime göre bir plan kurmuşum ve o plana göre mezun olacağım ama adamlar son senemde bana öyle bir kural dayatıyor ki 4. sınıftan ders alamaz duruma geliyorum.
    şuan bir mühendislik bölümü öğrencisiyim ortalamam 3 üzerinde ve daha önce hiçbir dersten kalmadım. tüm bu akademik performansıma karşın güzide okulum bana diyor ki repeat oldun. yani kendi sınıfından ders alamazsın. çünkü yeni yönetmelik şunu dayatıyor. eğer alt dönemden iki dersiniz çakışıyorsa ikisini birden alamayacağınız için sistem size kendi döneminizden ders vermiyor.

tamam böyle bir kural getirebilirsin. ona lafım yok, saygım sonsuz. ancak planını mevcut yönetmeliklere göre yapmış öğrencileri mağdur etmeniz etik değil. hukuki kısmını bilmiyorum, bilenler varsa yeşillendirebilir. en azından yeni yönetmelik yeni öğrenciler için geçerli olabilirdi. ben neden sürekli bir şeyler değişecekmiş gibi inşallah, maşallahlar ile akademik yaşantımı sürdürmek zorunda kalıyorum. okula geldiğimden beri sürekli bir şeyler değişiyor. yeter artık.
  • hisarüstü tesisleri harikadır
  • yıldız teknik üniversitesi öğrencileri olarak 2019-2020 eğitim yılı ders seçimlerinde mağdur duruma düşmüş bulunmaktayız. senatomuzun bu sene karar aldığı ve ilk defa yürürlüğe giren “öğrenciler, öncelikle bulundukları sınıfın alt sınıflarındaki alıp başarısız oldukları ve daha önce hiç almadıkları dersleri almak zorundadır.“ kuralı yüzünden özellikle de 3. ve 4. sınıf öğrencileri olarak mağduriyet yaşamaktayız. daha önce mezuniyete bırakmış olduğumuz derslere şimdi alma zorunluluğu getirildiğinden dolayı birçok öğrencinin okulu uzamaktadır. okuldaki ön koşullu derslerin artmış olması, yaz okulunun 4 yıldır olmaması, başka okullardaki yaz okulları için denklik sağlanamaması gibi sebeplerden dolayı mezun sayımızda düşüş bulunmaktadır. getirilen düzenlemelerin sebepleri hocalarımız ve yöneticilerimiz tarafınca bu karar doğrultusunda olmuş olmasına saygı göstermekle birlikte yeni getirilen düzenlemelerin eski öğrencileri etkilemesine karşı çıkmaktayız, ayrıca öğrencilere verilmiş olan dersten devamsızlıkla kalınmadığı sürece 2 ders mezuniyet sınavı hakkını öğrenciler olarak kullanmak istemekteyiz. hala bu hakka sahip olduğumuz halde bu kuraldan dolayı bunu kullanamayacak olup birçoğumuzun okulu 1 ya da 2 dersten uzamaktadır. aynı zamanda tüm ders seçimleri iptal olmuş olup yeniden tüm okula ders seçimi yaptırılacaktır. böyle bir sistem birinci sınıflarla birlikte başlasa anlarım ama direkt herkese uygulamak maalesef ki rezalettir, gereği hemen yapılıp düzeltilmelidir.
  • bundan 5,6 yıl önce devlet üniversiteleri arasında ilk 5 de olan ytu, kötü yönetilmenin neticesinde artik ilk 10 da bile degildir. turkiye'nin en eski teknik üniversitelerinden olan ytu ne oldu da bu hale geldi diye baktıgınızda tabii mevcut hükümetin yada cbaskanınin anlasılmaz rektör atamalarının etkisi büyük. balık baştan kokar biliyorsunuz. dolayısıyla bölümlerde iyi yonetilmiyor. niteliksiz, ilgisiz hocaların elinde okul. ıyi hocalar arada kalmıs. öğrenciler mutsuz. her yıl yeni yönetmelik degisiklikleri. ogrenciye büyük haksızlıklar.
    ve son olaylarla egitim zulüme dönüsmüstür.
  • yönetim makine fakültesiyle, millet bahçesiyle uğraşacağına 2000lerin başından kalma otomasyonuyla uğraşsa çok mu şey isteriz diye düşündüğüm okul. buradan bu rezalette emeği geçenlerin teker teker ellerini öpeyim. yahu kendi okulumuz açmıyor diye milletin okulunda saçma saçma prosedürlerden geçip yaz okulu yapıyorum iki yazdır. bu dönem alttan dersim yok ve hiçbir engele takılmadan tüm derslerimi kendi planlarıma göre seçmişim. niye benim derslerimi siliyorsun abi ya. her dönem türlü türlü adetler çıkarıyorsunuz sonra da elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz. koca koca adamlarsınız gidin bilimsel araştırmanızı yapın makalenizi yazın gözünüzü seveyim uğraşmayın artık bizlerle. olanı korusanız yeter fazlasında gözümüz yok.

ek olarak : arkadaşlar ytü kötü yönetilen iyi bir okuldur. istediğiniz bölüm itü odtü gibi yerlerde tutmuyorsa mecbur durağınız burasıdır. yoksa kimse "ben illa yıldız 'da okuyacağım." diyerek seçmiyor burayı. sağda solda karşılaştırdıkları üniversitelerin bazılarında yaz okulu ya da farklı sebeplerle bulunmuş biri olarak burayı tercih etmemin doğru olduğu fikrinden caymış değilim (makine mühendisliğini baz alarak konuşuyorum). ama keşke iyi yönetilen iyi bir okul olsaydı da biz de okulumuzu ortamlarda can siperane savunabilseydik. biz göremesek bile günün birinde hak ettiği değeri görmesi dileğiyle eklememi bitiriyorum.
  • eğitimden zerre anlamayan, öğrencileri daha fazla nasıl mağdur ederiz diye düşünerek hareket eden bir yönetime sahip olduğunu düşündüğüm üniversitedir.

yıllardır yaşattıkları mağduriyet katlanarak artmaktadır.
    normal eğitim süresi içerisinde en az üç sistem değişikliği görmüş öğrencileri içinde barındırır.

yaz okulu kaldırıldı. bitirme tezi için gereken ortalama alınan bir senato kararıyla artırıldı. alınabilecek olan dönemlik kredi miktarı aşağıya çekildi, sebep olarak öğrencilerin fazla ders aldıkları için verimli öğrenememeleri gösterildi. ikinci öğretim kapatıldı. ikinci öğretim öğrencileri birinci öğretimden ders almaya zorlanırken, ikinci öğretime hala açılmakta olan bazı servis derslerini ise ikinci öğretimden almak zorunda bırakıldılar. bütün bunların yanı sıra bu öğrencilerin hala ikinci öğretim harcı yatırdıklarını es geçmemek gerek. giriş yılına bakılmaksızın bologna sürecinde alınan kararlar doğrultusunda daha evvel ön koşulu olmayan dersler ön koşullu hale getirilerek eğitim hayatını planlamış bütün öğrenciler mağdur edildi.

alınan son kararla ise iki adet mezuniyet sınavı hakkı bulunan öğrencilerin bu haklarını kullanması tamamen imkansız hale getirildi.
    bu karara göre öğrenciler alttan olan derslerini vermeden kendi dönemlerinden ders alamamaktadır.
    bütün eğitim hayatını planlamış öğrenciler, okulunu mezuniyet sınavıyla birlikte tam vaktinde bitirebilecek olan öğrenciler, bütün herkes dünyanın en saçma senato kararıyla mağdur edildi.

son olarak öğretim üyelerinin de yaşanan mağduriyetler kadar rezil olduğunu belirtmek gerek. zira bütün bu problemlerden bahsettiğinizde sizinle alay edebilecek bölüm başkanlarını, dekan ve dekan yardımcılarını içinde barındırır.

böyle giderse puanları yerleri görecek ve öyle olmasını da dilerim. millet bahçesini de yaparlar. hocalar da barajı geçenin geldiği okulda öğrencilerle mangal yellerler artık.
  • usis’le 2011 yılında 17 yaşında tanışmış biri olarak, yaşananları okuyunca hayatımın şimdilerde hatırlamak istemediğim bir dönemi gözümün önünde geldi. daha ilk ders seçimimde birkaç teknik sorun yaşamış ve koca üniversitede yirmi gün boyunca bir muhatap bulamamıştım. “önümüzdeki dönem düzeltirler ve itü'yle yarışan yüz yıllık bir okulda buna benzer şeylerle bir daha karşılaşmam herhalde” demiştim. bir üç dönem daha okudum. bir defa dahi anksiyete krizine girmeden ders seçtiğimi hatırlamıyorum. sonra da okulu bıraktım zaten. bu hayatta çok sayıda doğru kararım olmasına rağmen en doğrusu hala budur. kaydımı sildirdiğim gün yaşadığım rahatlığı, bulduğum iç huzuru ölene kadar unutamayacağım. adını ne zaman duysam tüylerim diken diken olur.

bir de son 10 yıl için konuşmam gerekirse, bu okulun dengi itü, odtü değil; sakarya üniversitesi, kocaeli üniversitesi falandır. marmara bölgesi'nin biraz dışında bir konuma sahip olsa, bu eğitim anlayışıyla kontenjanların önemli bir kısmı boş kalırdı.

özellikle yeni girenlere sabır ve şans diliyorum. burada bazı şeyleri yoktan var etmeye çalışacaksınız ve bunu yaparken de sabır ve şansa ihtiyacınız olacak.

tanım: haremlik-selamlık yüzme havuzuna sahip yüksek öğretim kurumu.
  • bir sene hazırlık iki sene de bölüm okuyup üçüncü sınıfta bıraktığım ve hayatımın en doğru kararını verdiğim eski okulum.
  • 6:47'de asagidaki maili atmis universite:

"
    sevgili öğrencilerimiz,

bu eğitim-öğretim yılında ilk defa yürürlüğe giren "ders kayıt ve seçim esaslarının"

<öğrenciler, öncelikle bulundukları sınıfın alt sınıflarındaki alıp başarısız oldukları ve daha önce hiç almadıkları dersleri almak zorundadır.>

maddesinin uygulanması 2019-2020 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında (bu yarıyıl) ve bahar yarıyılında uygulanmayacaktır. tüm öğrenciler aşağıda verilen yeni randevu takvimine göre yeniden ders seçimi yapacaklardır. ders kayıtları ilgili randevu tarihlerinde yine 08.00'de başlayacak ve 23.59'da sona erecektir. randevulu günlerde isteyen öğrencilerimiz uzaktan eğitim (uzem) derslerini de seçebileceklerdir. akademik takvimde belirtildiği gibi 2019-2020 eğitim-
    öğretim yılı 16 eylül 2019 tarihinde başlayacaktır.

12 eylül 2019
    4. sınıf öğrencileri

13 eylül 2019
    3. sınıf öğrencileri

14 eylül 2019
    2. sınıf öğrencileri

16 eylül 2019

bağımsız ders kaydı (bu tarihte tüm grup kriterleri kaldırılacak ve tüm öğrenciler ders seçimi yapabileceklerdir. bu günde ayrıca 1. sınıf öğrencileri -müfredat programlarında varsa- seçimlik derslerini seçebilecek ve ayrıca otomatik eklenen dersleri silebilir veya kontenjan dahilinde grup değişikliği yapabilirler.)

kapanan derslerin tespiti ve ilan edilmesi : 17 eylül 2019 (saat:12:00’a kadar)

sadece ders ekleme : 17 eylül 2019 (17 eylül 2019 saat 14:00’dan itibaren 23:59'a kadar)

eğitim-öğretim rektör yardımcılığı
    "
  • arkadaşlar hadi gene iyisiniz. bu sene yürürlüğe giren alttan olan dersleri alma zorunluluğu hem güz hem de bahar dönemi için iptal edilmiş. yeni tarihlerde eski usül ders seçimi yapmaya devam edebilirmişsiniz.

tanım: bir boku becerememesi ilk defa iyi bir işe yarayan okul.

not: mezun
hesabın var mı? giriş yap