şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gecmis medeniyetlerin gokyuzunden geldiklerine inandiklari tanrilardir. anunnaki , zeus , visnu bunlara birer ornektir.
  • (bkz: wandjina)
  • yahudilerin "kabala" sı, hintlilerin "mahabbarata" sı gibi insanlık tarihinin yokedilmeden gunumuze kadar ulasabilmeyi basarmıs en eski kitapları basta olmak uzere, guney amerika halklarının,kızılderililerin ve daha bircok uygarlıgın efsanelerinde gecmektedir.insanlar bu tanrılara kurbanlar verirler ve yılın belli donemlerinde bu tanrılar yıldızlardan yeryuzune inip insanlara ogretilerde bulunurlar,kurallar koyarlardı.dunyanın farklı bolgelerindeki bircok uygarlıgın birbirleriyle alakaları olmasa bile efsanelerinde bu ortak nokta vardır.tıpkı guney amerikada,afrikada,asyada piramitlerin olması gibi,aynı mimariyi,aynı isciligi iceren yapıların,dini torenlerin,tanrı sembollerinin, bu uygarlıkların birbirine cok uzak olmasına ragmen inanılmaz derecede benzesmeleride ayrı bir merak konusudur.sozkonusu bu tanrılar her ne hikmetse dunyanın her tarafında aynı turden izler bırakmıslardır.farklı kıtalardaki bazı bulgular ise sasırtıcı olarak birbirinin tamamen aynısıdır. mısırdaki buyuk iskenderiye kitaplıgının diktatorce yakılması,tarih kaynaklarının yokedilmesi ornegi butun kıtalarda yasanmıstır.insanlık tarihinin bilinmeyen sayfalarının oldugu binlerce yıllık kitaplıklar yakın veya uzak tarihlerde o donemin diktator hukumdarları tarafından yaktırılmıstır.belkide butun efsanelerde,masallarda,hikayelerde adı gecen bu tanrıların kimler oldugunu,tarih oncesi insanlarının yasantılarını anlamamızı saglayabilecek bircok onemli kaynak boylelikle yokedilmistir.
  • binlerce yil once insanlari etkilemis efsanevi varliklardir. bazi bilimsel yazilarda arastirmacilarin one surdugu ilginc noktalar kimilerince tesadufi bir benzetim olarak, kimilerince, kutsal degerlere yonelik baltalayici hayali kanitlar olarak one surulur. ve fakat gunumuz teknolojisindeki benzerlikleri goz onune aldikca dusundurucu sonuclar veren mitolojik anlatimlarin bazilari soyle; ramayana gokyuzunde parildayan arabalari ile kavga eden tanrilarin kullandigi silahlarin yirminci yuzyil nukleer silahrini tasvir ederken, mahabhrata da hidrojen bombasindan bahsedilmekte. tianlong ise ellerinde ortaligi kasip kavuran, ates puskurten silahlari ile cinlilerin kutsal ejderhasi. japonlarin ameterasu tanricasinin goklerden ucan kayigi ile gelmesi, novajo, hopi ve pinte yerlilerinin, ucan kano icinde gelen golden strangers dedikleri varliklari animsatir. quetzalqoatl da goklerden gelmistir. ezekielin hikayesi de gayet ilginc. ve bir ara acaba george lucas son star wars episodunda acaba, buyuk bir hizla giden o tek tekerin ezekielin tasvir ettigi melekleri getiren araba mi? diye dusunmustum. book of enoch daki meleklerin, insanlara ogrettikleri teknolojik bilgiler yuzunden cezalandirilmalari ise ayri bir konu. gilgamis efsanesinin oannes i de epey ilginc bilgiler saglamis binlerce yil once. indira nin gokyuzunde, insan dusuncesinden daha hizli giden ucan arabasi akla gelirken. dogonlarin nommolari ve po tolo hakkindaki bilgileri gokyuzunden gelen ilginc varliklar adina son noktayi koyuyor. ilginc bir site olarak vermeyi dusundugum bu adres umarim ilginizi ceker.
    (bkz: http://exodus2006.com/nomocode.htm)
  • (bkz: spelt)
  • (bkz: sippar)