şükela:  tümü | bugün
  • bilime gönülden bağlı, maceracı bir ruhtur. yaşadığı şehrin ışıkları, yıldızları görmesini engeller. sık sık umutla başını yukarı kaldırıp yıldızları görmeyi bekler ancak görebildiği bir kaç parlak yıldızdır.

bazı insanlar sevgilileriyle hakim bir tepeye çıkıp şehrin ışıklarını seyredip, romantizm yaşar. ancak onun için şehrin ışıkları yıldızları görmesini engelleyen, lanet olası birer engeldir.

şehirden kaçıp 50, 100 nüfuslu ışıksız sahil köylerinde kamp yaptığı zaman dünyanın en mutlu insanı olur. özellikle hafif meltem esintili yaz gecelerinde bütün yıldızlar üzerindedir. sabahın ilk ışıklarına kadar hangi yıldızın ne kadar uzakta olabileceğini, atmosfer, yaşam barındıranların olup olmadığını düşünür.
  • benim buu imkanım olsa yıldızların altında uyusam yanımda sevdiceğim köpeğim kedim duvarlar ruhumu daraltıyor
  • yıldızları bir kez gördünmü aşık olursun bu yüzden fazlası zarar. yaz aylarında tadımlık görmek iyidir.
  • sırf bunun hevesiyle sakin yerleşimi çok az olan bir tepeden ev aldım, başlangıç içinde dürbün. bahçeye koltuğumu koyup, çayımı alacağım, birde hafif müzik harika olacak eminim. hava açık olursa yarın yapacağım bunu evet yapacağım.
  • evet..
    maalesef artık göremiyoruz onları..
    bir keresinde yazlık bir mekanda ışıksız bir orman yolunda giderken kenara çekip yıldızlara bakmıştım. tam o sırada da jandarma gelip bir sorun olmadığını sordu. ben de yıldızlara bakıyorum dediğinde adamın yüzü görülmeye değerdi *
  • çatı arasına taşınıp aynı zamanda üstünü tamamen cam profil kullanarak yaşamak isteyen kişidir.

düşün her gece bıkmadan usanmadan gece gelip onu izlemeni bekleyen bir canlı portre.

baktığında ne kadar küçük olduğunu görmen aslında hayatın etrafında dönüp duran bir girdap olduğunu anlaman ve bu girdabın varlığını fark ettikten sonra yok saymanın inanılmaz derecede mutluluk vermesi...

doğru, teknoloji gelişiyor zaman ilerliyor ama insanlar kendi yaradılışına karşı çıkıyor.
    ufak bir çocuksun ve o çocuk hiç büyümüyor,onu rahat bırak.
    onun yıldızlarla uyumaya, toprakla oynamaya ve nefes almaya ihtiyacı var...
  • işin ilginç yanı kalabalık bir şehirde yaşayan, duvarlarla ve ışık kirliliği ile çevrili varlığını sürdüren insanların büyük kısmının o ışıksız sahil köylerine geldiğinde, ya da büyük bir elektrik kesintisi esnasında gece gökyüzünde samanyolu kuşağını ve yıldızları gördüğünde korkması ya da şiddetli bir agarofobi ile sarsılmasıdır.
    karanlık korkusu insanoğlunun genetik koduna işlenmiş, mağaralarda yaşadığı dönemlerden kalma farkında bile olmadığı ama onbinlerce nesildir çocuklarına geçirdiği en enteresan korkulardan biridir.
    bir örnek bırakalım, 1994'de ki büyük elektrik kesintisi esnasında los angeles'da binlerce insan yıldızları görmeleri ile beraber paniğe kapılıp 911'i aramışlardır. linki de şu:
    https://timeline.com/…-light-pollution-ebd60d5acd43
    büyük yazar isaac asimov'un konu ile ilgili nightfall adında kısa bir öyküsü de vardır. okunması tavsiye edilir.
  • bunun bir üst level’ı gezegenleri çıplak gözle göremediği için üzülen insandır.
  • app store da night sky adlı app i tavsiye ederim. gökyüzüne tuttuğunuzda hangi yıldız hangi gezegen ve hatta uyduları falan gösteriyor.
  • benim lan bu. nefret ediyorum ya gökyüzüne bakmaktan. kapkara. şehirde yaşamanın en boktan yanı. avşa adası vardır marmarada bilen bilir. eskiden yazları oraya giderdim. bazı gecelerim sabah kadar yıldızları izlemekle geçerdi. belki de yaz tatilleri hakkında en sevdiğim şey olabilir şehir dışında bir yere gidip yıldızları izlemek.