• hayyamı kendi hayal gücüne göre yorumlamış bir yazardan objektif olmayan, kısım kısım uydurmalar içeren tarihi romanımsı. zaten kitabın sonunda da hayyamı kişini hayal gücünü de katarak anlatmanın güzelliğine dem vuruyor. ama olmaz ki böyle.
  • içerisinde kendisine tarihi roman denemeyecek kadar çok hayal ürünü unsur barındıran roman. ömer hayyam'ı sadece bir roman karakteri olarak düşünecek olursak sürükleyici, ilgi çekici olabilecek bir kitaptır. ama işte o zaman ömer hayyam'ı kitabın kahramanı yapmanın bir anlamı yoktur, romanın kahramanı ömer hayyam değil osman meyyal olsundur. ya da tarihi roman yazdım ben diye ortaya çıkılmasındır.
  • ömer hayyam hakkında net bilgilerin olmaması yüzünden kitabın büyük bir bölümünün yazarın hayal gücü ve varsayımlarını yansıttığı, fakat yine de akıcılığı yakalamış rubailer üzerinde fazla durmamış, hasan sabbahın hikayeye akıcılık kattığı. yurt yayınları tarafından yayınlanan kitap. ayrıca okunması zor olmayan ve haşhaşilerve o dönemdeki bir çok tipi içinde barındıran ilginç bir kitap.
  • harold lamb tarafından kötü ,yapay ve zorlama bir şekilde yazılmış,ömer hayyam'a yakışmayan bir biyografi-tarihi roman. hayyam hakkında ilgi almak isterken başvurulamayacağını düşündüğüm,kendimi ne kadar zorlasam da 20 sayfa kadar okuyabildiğim,verdiğim paraya acıdığım kitap.
  • yurt yayınları tarafından piyasaya sürülmüş kitaptır.
  • ayrıca (bkz: #13701192)
  • yavan kalmış bir kitap. göğsüm daralıyor, yüreğim kanıyor, olmasaydı sonumuz böyle.

baharın parıldayan büyüsü çayırlara vurduğunda
    oturmuşum hurime bir aşk şarkısı söylüyorum
    bir yanımda şarap. köpeksin sen! de bana,
    eğer bir parça aklıma gelirse cennet.
  • "tarihi bi romandan öte sadece roman basit herhangi bi yazım türü olmuş.hadi bi hayalgücüyle kurguladın diyelim bikaç kısmını ömer hayyam-hasan sabbah gibi insanlardan en olmayacak derece bi roman kurgulamışsın.bunun adı bence ne tarihi roman ne de ö.hayyam-h.sabbah ın gibi kişilerin oldugu kitap olsun herhangi bi isimde olurmuş.bu gibi önemli kişilerin yerine."
  • harold lamb'ın yazdığı, ülkemizde ''yurt yayınları'' tarafından basılan, ömer hayyam'ı anlatan, tarihi gerçekliklerden uzak ''tarihi'' roman. her ne kadar yazarın hayal gücüne dayalı, gerçeklikten uzak bir roman olsa da, kurgusu fena değildir. o dönemi, ömer hayyam'ı, hasan sabbah'ı, nizam-ül mülk'ü, melikşah'ı, haşhaşiler'i anlatan her roman gibi okuması zevklidir. ''semerkant'' ve ''fedailerin kalesi alamut'' ile karşılaştırılıyor olması en büyük talihsizliktir bu roman adına. yoksa çok kötü kitap değildir. diğerleri biraz fazla iyi.
hesabın var mı? giriş yap