şükela:  tümü | bugün
  • maya adli mabel matiz albumunun onsekizinci ve benim icin en bi farkli parcasi.
    o zaman dans dans dans! dedirtircesine.

bir yalancı posterin, arkasında gizlenip
    kendimi sınırlara, sormayı hiç sevmedim
    yanmak başa düşünce, fallar buna değindi
    yandım, yanabildigimce, pişmek kolay değildi

başla benimle soyunmaya,
    soy derini soy arınmaya
    korkular konumuz değil,
    ver elini baştan dokunmaya (x2)
    yıldızların peşinde, yıldızların peşinde
    yıldızların peşindeyken
    yorulma! (x2)

kim demiş zarar diye
    sor bana pişman mıyım?
    yok hayır ben onları
    sevmeye hiç utanmadım

yanmak başa düşünce, fallar buna değindi
    yandım, yanabildigimce, pişmek kolay değildi
    başla benimle soyun, maya!
    soy derini soy arın, maya!
    korkular konumuz değil,
    ver elini baştan dokun, maya! (×2)

yıldızların peşinde, yıldızların peşinde
    yıldızların peşindeyken
    yorulma! (x2)

zeki, sezen, ajda, tarkan
    baris, aysel, mujde, turkan
    onlar degmis gokyuzune
    kimmis korkan yildizlardan?
    uctum uctum ucabildigim kadar actim her kapiyi
    sairlerden caktim yuttum sohretin sasmis hapini

yamulmuyorsam sozler boyle, oyle cok sevdim ki groupie gibi dinleyerek yazdim kalp kalp kalp.

edit; sozler duzeltildi.
  • matiz bey'in klip çekmesi lazım gelen şarkısı. avrupa ülkesinde olsak ağır hit potansiyeli olurdu. hande yener-ayşe hatun önal dans popu kıvamında harika bir şarkı olmuş.
  • bir 21. yüzyıl destanı.
  • arafta ile derisini soyan mabel matiz'in bu sefer bizimkini soymaya niyetlendiği şarkıdır. bir rüyamda ben de yapmış olduğumdan en çok dikkatimi çeken bu oldu. soy derini soy arınmaya!
  • yanmak deyince, aklıma sezen aksu-mete özgencil’in yanmaklı-sönmekli-pişmekli-çiğli-hı hı’lar üzerinden yaptıkları şarkı atışmalarını ve bir dönem bu platformdan a canımız kumral ada mavi tuna’nın ta kendisinin bahse konu okumalarını/dedikodularını akla düşüren şarkı.

gözüm sözlerde yıldız’ın adını da aradı lakin göremedi, sandım ki şarkıya adını veren de 24 yıldır peşi ve düşü sıra koştuğumuz tilbe’nin ta kendisi.

ps: yukarıda bahsi geçen atışmanın ss’i ilk fırsatta müzeden çıkıp bir editle burada yer alacak:)

ss geldi:)
  • 2 tane nakaratı olan şarkılara bayılıyorum. bu da onlardan biri ve en iyilerinden...

yıldızların peşinde kısmında söyleyen hatun kişisi kim bilmiyorum ama sabaha kadar aynı şeyi söylese dinlerim heralde. loopa aldırdı kendisini şerefsizim.

en sondaki şiir ile ne hikmetse bende ağır roman havası yarattı. böyle bir titredim.

tanım: şarkı gibi şarkı
  • nerden başlasam bilemiyorum. ortaya karışık döküyorum.

90'lı yılların hemen başında başlayıp, sonuna dek çok yoğun süren ve hala bir alışkanlık, tutku şeklinde devam eden müzik sevgimin, o yıllardaki teybin yanında tünemiş çocukluğumu canlandırıyor zihnimde bu şarkı.

kah elimde kartonet kaset dinleyip, sözleri takip ediyorum veyahut şarkıda kim ne yapmış onu didikliyorum.
    kah evde kaseti olmayan şarkıları radyoda yakalamaya çalışıp, asla kimsenin dinlemediği ama eve habire gelen türkiye gazetesinin* dini içerikli kasetlerinin üzerine o şarkıları kaydedip kendimce karışık kasetler yapıyorum, içimde küçük endişelerle; radyo programcısının şarkının bir yerlerinde konuşmaya başlaması veya "süüpeerrr efem" tarzında bir şeylerin çalınması..

resmen kendimi, çocukluğumu, hayallerimi gördüğüm şarkı. ben bu hayale kendimi bırakıp sınırların dışına (henüz) çıkmadım, ki bu ne kötü. ama en azından içimizden birinin bu hayale sarılıp gerçeklemesi, yükselmesi, başarması, şarkıları radyodan yakalanıp, teybin kırmızı rec tuşuna basılıp şarkıları kaydedilecek noktaya gelmesi nasıl da güzel, nasıl da gururlu. bu kısma kadar hissettirdiği her şey çok heyecanlı benim için.

tüm bu hisler mabel'in şu röportajında bahsettiği duygularla nasıl da eş!
    o çocuk heyecanlanıyor mabel heyecanlanıyor!

https://eksiup.com/1e0e6a00031
  • maya'nın en güzel, en olmuş şarkısı bence. sözleri, melodisi, düzenlemesi, her şeyi bir harika.

bu yaz aylarında ilk olarak kliplendirilip ortamlara salınması gereken şarkısıymış ayrıca. kesinlikle bomba gibi patlar, dillere dolanırmış. klip için a canım seçilmiş. ne diyelim, geç de olsa yakışan bir kliple taçlandırılır umarım.
  • albümün adının da içinde geçtiği şarkı.
  • albüm kartonetinde;

“soyun, maya!”
    “arın, maya!”
    “dokun, maya!”

detaylarının hastası olduğumuz şarkı.