şükela:  tümü | bugün soru sor
 • burhan erenin yazdığı, illüstrasyonlarını dağıstan çetinkayanın yaptığı bir başucu nesnesi..

  "denizleri dökülmesin diye, kimi atlasların duvara asılmadığı doğrudur.
  ama sanmıyorum doğru olsun, ağaçların soğuk kış günlerinde, kabuklarının altına pazen giydikleri..."
 • bir guzel ali burhan eren kosesi..kendilerini gordugumde "benim yazilarimi araklayip yaziyorsun noter tasdikli saklayayim da gor bakalim" dedigimde cocukluguma verip gulmus, yine de bulurum ben demis bir guzel adamin yazilarinin merkezi kose..yillar once biriktirir her birini bir defterin kitabin arasina koyardim ki elimi hangisine atsam muhakkak bir de ali burhan eren yazisi islesin zihnime, yuregime yer etsin..yagmurlarda kaldirim taslarini sayarak dans edeyim, mavi kuyruklu bir tilki gezinsin yakinimda, ve ben bugun sana istanbul dan gelen bir mektup olayim.....
 • (bkz: yildiz asyali)
 • "ben olmasaydım, şimdi bunları okumazdın sen. başka şeyler yapardın, başka şeyler okurdun muhakkak...
  ben olmasaydım, akşamlar yine bu kadar güzel olur muydu?..
  o şarkı kimin içinden akardı öyle usulca?..
  o şarkıyı kim söylerdi sesi tükeninceye kadar?..
  üstüme serilen gökyüzü, ben olmasaydım, sen yine bu kadar mavi olur muydun?"
 • "arkadaşım rüzgar, nereye gider ipi kopan uçurtmalar?"
 • yazarının okuduktan sonra beğenmediğimiz takdirde çöpe atılmasını salık verdiği kitap. çünkü yazar der ki, hayatlarımızda kötü şeylere yer yoktur, olmamalıdır da.
 • "-bir yıldız tut içinden.
  -tuttum.
  -bir yıldız daha tut içinden. sonra bir yıldız daha... içindeki yıldızlar çok olursa, ipil ipil aydınlık olur için."
 • sevgiliden armağan, kız çocuğa miras-bu şartlarda kız çocuğa yalnızca kitaplarımız kalır. ipil ipil bir gecede anlatılır ufaklığa "denizleri dökülmesin diye, kimi atlasların duvara asılmadığı doğrudur." kız, anaya çekerse çıkışır öğretmenine "asmayın atlası duvara, denizleri dökülür" diye.

  burhan eren büyük adam.

  çocuk denemeleridir yıldızlı atlas fakat çocuk olmamış insan da yoktur ki, çocukluğu sevmemiş büyüme meraklıları olsa da aralarında. ağlatır onu anlayanı yıldızlı atlas, bir başlagıç, bir veda barındırır içinde. ben gidiyorum, bu da benden sana kalsın küçük kız der ve öğretir sevmeyi.

  üstüme serilen gökyüzü, ben olmasaydım, sen yine bu kadar mavi olur muydun?
 • son zamanlarda baskısının kitapevlerinde bulunamamasıyla bizleri üzen kitap. halbuki son zamanlarda gerek gazete köşelerinde gerekse burhan eren'in ağzından yakında kitabın yeni baskısının yapılacağını görüp duymuştuk. ama ne yazık ki geçen zamanda bu gerçekleşmedi.

  nasıl bir kitap bu peki derseniz şöye söyleyeyim; şimdiye kadar okuyup da beğenmeyen arkadaşım olmadı. ben şahsen bu kitabı bir yuvarlağın köşeleri'nden, bir la disparition'dan, bir sevda sözleri'nden ayrı ve eksik tutmuyorum. en az bu saydığım kitaplar kadar güzel ve naif satırları içeren bir başucu kitabı olarak görüyorum. facebook hayran sayfasına ise şu linkten ulaşabilirsiniz:

  http://www.facebook.com/yildizliatlas
 • çok lezeetli, çok naif, her okunduğunda ayrı bir tat alınan, kısaca huzur veren burhan eren eseri. (bkz: başucu kitabı).
  bakmayın kapağında yazan çucuklar için denemeler ifadesine. kendini iyi hissetmek isteyen herkesin okuması gereken cümleler bütünü aslında.

  normalde okuduğum kitapların beğendiğim bölümlerine kalemle tecavüz eden, not alan, sağını-solunu-altını-üstünü çizen biri değilimdir. bunu çok karaladım. normalde okuduğum kitapları bir daha okuyan biri de değilimdir. bunu çok okudum, defalarca. normalde okuduğum kitapları başkalarına verdiğimde geri de istemem ama bunu çok istedim. normalde bir yıldız da tutmam içimden. hala tutuyorum, bazen bir yıldız daha. sonra bir yıldız daha..

  salık: okuyun bunu ya. valla.