şükela:  tümü | bugün
 • genelde direk tuketim amaclidir. hatira olarak verilmesi pek de akillica degildir. maalesef her sarabin bir omru vardir ve her gecen gun bu omur tukenise biraz daha yaklasir. sizin alacaginiz sise zaten omrunun sonlarina yaklasmis olacaktir. hic kimse 20 yilllik bir sarabi 10 yil daha bekletmez.

  fiyatlara gelince, fransa piyasasinda 30 avro civarina 25 yillik saraplar bulunabildigi gibi, bu siseleri almak pek risklidir, zira sirkelesmis olabilirler.

  garanti olan ve en az bir kac yil daha saklanabilecek 20 yili gecmis saraplar ise 100 - 130 avrodan baslar, 4 basamakli sayilara, belki daha yukarilara kadar gider.

  (bkz: nicolas)

  http://www.nicolas.com/

  bonus:

  sevdiklerine hatira olarak eski ve kiymetli bir hediye vermek isteyenlerin viskiyi tercih etmesi gerekir, bir sise viski kacinci yilinda siselendiyse, kiyamete kadar o kadar yillik kalacak, ve ustelik kiyametten hemen once icilebilecek durumda olacaktir.

  bu arada, unutmadan;

  (bkz: alkol butun kotuluklerin anasidir)
 • bundan 5 yıl önce evden taşınırken evin bodrumundan çıkan, ilk önce ne olduğunu tam olarak anlayamdığımız, daha sonradan annemin bundan 10 yıl önce kendi elleriyle yapıp oraya koyup unuttuğunu söylemesiyle direk yapıştığım lıkır lıkır içtiğim, içtikçe doyamadığım acaip lezzetli ve yıllandıkça daha oturaklı ve tatlı bir tada sahip olan, zevk veren içecek.
 • yillanmis sarap aslinda bir sofra sarabiysa ona artik sirke demek daha dogru olur
 • bir ilhan irem sarkisi. sozleri de söyle:

  yankılanan bir çığlık bugün bizim sevgimiz
  her tekrarda azalan yaşamın günleriyiz
  dalından koptu artık bizim yüreklerimiz
  yere yaklaştık gülüm gerçeği görmeliyiz

  karanlık bir kuyuya taş atar gibi
  sorma artık benim sevgimi
  eskimek güzel şey mi yıllanmış şarap gibi?
  eskimek güzel şey mi böylesi bizim gibi?

  geleceği unuttuk, anılar da bitiyor
  içimizde çığlıklar, birşeyler devriliyor
  usul usul bir yağmur yağmalı sonsuza dek
  yoksa bir sevgi seliyle bir anda sürüklenmek

  karanlık bir kuyuya taş atar gibi
  sorma artık benim sevgimi
  eskimek güzel şey mi yıllanmış şarap gibi?
  eskimek güzel şey mi böylesi bizim gibi?
 • şarap mantarı kullanımının gerekli olduğu tek şarap türüdür.
 • bayatlamış şaraptır. asla bir tellibağ olamayacaktır. asla şişeden dikilip löpür löpür içilemeyecek olan şaraptır.
 • mükemmel tadı olan şarap. isteyene her daim gönlümden bir bardak ikram edebileceğim şarap. yeah.
 • şarapların sadece %2'sinin yıllandırmaya müsait olduğu gibi, bu şarapların da belirli bir ömürleri vardır. gördüğüm kadarıyla yıllandırılabilen şaraplar 15 ila 20 yılda lezzetlerinde tepe noktasına (peak) ulaşır (her birinde bu rakam değişir), bundan sonra bozulmaya başlarlar. istisnalar vardır muhtemelen ama yıllandırılabilir şarapları torununuza vasiyet edip 100 yıl yıllandırmaya kalktığınızda, muhtemelen torununuz şişeyi açınca bilimum mikroorganizmanın içinde kolbastı oynadığı garip bir sıvı bulur.

  üretim sırasında da bazı üreticileri bir yıl kadar yıllandırdıklarını söylerler ama bu genel olarak meşe fıçılarda dinlendirme işlemi olarak isimlendirilir. onun amacı ise meşenin isinin şarabın bukesine geçmesidir, bekletme süresine göre değişir bu etki ve uzun süre de bekletilmez.

  yıllandırma yapılacaksa ortam önemlidir. ısı, nem, gölge, şişenin konumu önemlidir. eskiden bunun için mahzenler yapılırken bugün özel üretim dolaplar vardır, türkiye'de dahi rahatlıkla edinebilirsiniz.

  genellikle bizde şarabı yıllandırmak tek bir şişeyi mutfakta 10 yıl bekletmek olarak algılanır ama bu işi yapanlar genellikle kavlarına (şarap portföylerine) aynı markadan 500-1000 şişe gibi rakamlarda stok yaparlar. böylece yıllandırma işlemi süresince hem arada bir birer şişe şarap açıp gidişatı gözlemleyebilir ve kontrol edebilirler, hem de lezzetinde zirve dönemine gelen şaraptan ellerinde yeterli miktarda bulunur. hatta şarapları yıllandırıp yakın çevresine ufak miktarlarda satarak ufak bir ticaret hacmi üretenler de görülmüştür.

  not: ille yıllanmış şarap içmek için yıllarca sabretmenize gerek yok. piyasada çeşitli markaların "rezerv" adı altında satışa sundukları şaraplar mevcuttur. fiyatlar da ortalamalardadır, satın almak için evinizi ipotek ettirmenize gerek yoktur.

hesabın var mı? giriş yap