şükela:  tümü | bugün
  • siyasal islam diyerek dini akımların siyaset üzerindeki etkisini tanımlamaya çalışan liberal düşünce, temelde tarikatların siyasal bir örgüt olduğunu göz ardı ediyor. arkaik de olsa tarikatlar insanların toplanma yeri ortak bir düşünce etrafında çıkarlarını korumak için kurdukları birliktir. aynen sol ve sağ siyasal hareketler gibi tarikat üst yapısının altında şehir sorumluları, kasaba sorumluları, mahalle sorumluları ve birimi gibi alt örgütlenmeler vardır. örgüt lafından hiç hoşlanmazlar ama türkiyenin en örgütlü siyasal gruplarıdır.
    iran devriminin liberal demokratik bir hareketten muhafazakar bir şia devrimine dönmesi tarikatların ve dini örgütlerin siyasal gücünün bir göstergesidir.
    anlamak bilmek ,algılamaya çalışmak iletişimin ilk yoludur. onlar bizim gibi ülkelerin gerçeğidir. bu gerçekle yaşamayı öğrenip sağlıklı iletişim kurmanın yollarını bulmalıyız. güney afrikada demokrasi ve ırkçılığa karşı mücadele edn zulu hareketinin önderi desmont tutu hristiyan bir rahipti.
  • mason teşkilatlanmasının müslüman versiyonu olan tarikatçılık iyi para getirdiğinden ve halkı sömüren bu yapılanmalar devlet tarafından kanunlardan muaf tutulduğundan sayıları giderek artacaktır. yani mafya için güzel bir paravandır tarikat. o gönül adamı dervişler falan masallarda kaldı.