şükela:  tümü | bugün
 • rusya’da başkurdistan cumhuriyetinde meydana gelmiş olay. yorumsuz *

  --- spoiler ---

  rusya federasyonu'na bağlı başkurdistan cumhuriyeti'nde yaşayan bir ailenin kur'an-ı kerim sandıkları 1926 tarihli arapça sovyet ceza kanunu'nu nesilden nesile aktardığı ortaya çıktı.

  rusya içişleri bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre başkurdistan'da yaşlı bir kadının, kur'an-ı kerim sandığı kitabı oğlunun yastığının altında tuttuğu öğrenildi. kutsal kitap olduğu düşünülen ceza kanununu yıllarca yastığının altında saklayan ve kitabın başında dua eden kişinin, polis olarak göreve başladığı ifade edildi.
  rus basınına konuşan rafiya zinatullina, "annem, bunun kutsal kitap olduğunu ve çocukların sakin ve huzurlu olması için bir beze sarılıp yastığın altına koyulması gerektiğini söylerdi. ancak yıllar sonra bunun 1926 tarihli sovyet ceza kanunu olduğunu anladık" dedi.

  olay, ailenin söz konusu kitabı başkurdistan'ın başkenti ufa'daki rusya içişleri bakanlığı müzesine hediye etmesiyle kamuoyuna yansıdı.

  kitabın müzenin ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gördüğü belirtiliyor.

  --- spoiler ---

  https://tr.sputniknews.com/…twitter_impression=true
 • rehber olarak gönderilmiş kitabın içeriğini değil de, dilini kutsama? sonucu ortaya çıkan ve günümüzde arap olmayan herhangi bir ülkede yaşanabilecek bir olay.

  maalesef islam alemi’nin en büyük problemi, dini inançtan ziyade bir kültür olarak benimsemeleri ve bu yüzden içerikten çok şekilciliğe takılmaları. arapçayı- arap giyim kuşamını kutsamak ve bunları dinin öğeleri gibi görmek nerdeyse tamamen kabul edilmiş bir durum.
  tarikat şeyhleri ve hocaların bu şekilde giyinmeleri ve ayetlerden örnekler verirken önce ayetin arapçasını söyleyerek etkisini arttırmaya çalışmalarından da bu durum açıkça görülebiliyor.
 • bari haklarını öğrenselerdi. (bkz: sevap alayım derken, avukat olmak)