şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ruhsatlı silahı olan kişilere verilen hak. 200 adettir, istihkak dediysek parasıyla alıyorsunuz.
  alabilmeniz için mke yada mke'nin bayilerine gidiyorsunuz. tabi ondan önce alım belgesini çıkartmanız gerekiyor. bunun için de en son mermi aldığınız yılın üzerinden bir yıl (365 gün) geçtikten sonra kaymakamlığa dilekçe ile başvuruyorsunuz, onlar dilekçeyi ilçe emniyete havale ediyor, belgeniz ondan sonra çıkıyor. duyumlarıma göre jandarma bölgesinde 365 gün beklemek yokmuş, en son aldığınız tarihin üzerinden 1 takvim yılı geçmesi yeterliymiş.
  ve yine son 3 yıldır olan uygulamaya göre kaymakamlığa gitmeden doğrudan ilçe emniyete gidiyorsunuz onlar kaymakamlığa imzalatiyorlar.
 • yıllık fişek istihkakıdır. özel harekat polis müdürünün eğitimler sırasında mermi diyeni şınava yatırdığı bir terimdir.

  (bkz: fişek)
 • siviller için yıllık 200 adet, askeri personel için yıllık 50 adettir. bazı yerlerde kaymakamlıktan havaleli şekilde, bazı yerlerde direk emniyet ya da jandarmaya dilekçeyle fişek satın alma belgesi düzenlenir.
 • özel güvenlik için yıllık 25 adettir
 • taşıma ruhsat silahım var yıllık 200 adet mermi hakkım var. bu arada o 200 adet için de para veriyoruz. yap şunu 1000 insanlar sağdan soldan mermi aramasın fahiş fiyatlarla mermi almasın. mke den alsın hem biz kazıklanmayalım hem devletimiz kazansın
 • (bkz: yıllık el bombası istihkakı) da istiyor muyuz gençler?
 • bireysel silahlanma konusunda atılmış büyük bir adım, kaç ruhsat sahibi silah sever kaçak mermi/fişek almak durumunda kalıyor haddi hesabı yok..
  bireysel silahlanmada yapılacak yapıcı ve makul adımlara ihtiyaç vardır, maksat; yaygınlaşması değil buna uygun bireylerin daha iyi imkanlar ile ulaşmasını sağlamak olmalı.
 • türkiye gibi bir ülkede bireysel silahlanmayı savunmak da enteresan bir kafa. 10 lira için adamın götüne şiş sokulan ülkede bireysel silahlanmayı savunan arkadaş umarım bir gün kurşunu götünden yemez.
 • iç savaş için atılan bir adım daha dediğim istikkak. bir insan 1000 adet fişekle ne yapar ya, atış talimi yapmaz ama bu kesin. zaten piyasadaki yerli tabancalarla 1000 mermi sıkılsa hepsinin götü başı ayrı oynar.

  eğer istikkak 1000 gibi bir sayıya çıktıysa bu yurdum manyaklarının evlerindeki stoklara 1000 fişek daha yazar. ama asıl mesele ruhsatsız silah sahiplerinin fişeğe erişimi kolaylaşır. yani devlet baba diyor ki, ruhsatsız silah sahibi kardeşlerim sıkıntınızın farkındayız. hepiniz yakın zamanda birbirinizi vurmak için cephaneye doyacaksınız.