1. yillik yazisi yazmakta zorluk cekenler icin tasarlanmasi gereken rehberdir. ki$ilik tahlillerine dogru orantili binlerce yillik yazisini barindirmasi, yillik hazirlayanlara ilac gibi gelebilir.*

mesela;

bugracan burkangil:

"ilk gorduumde cok gicik kapmi$tim. ama soora* gercekten kaliteli bi insan oldugunu anladim. amerikaya yerle$ince mutlu bi hayat diliyorum kendisine." - sinifta uc sira onunde oturan borulnaz...
    (bkz: ya beni de gotur ya sen de gitme)
  2. (bkz: yaklaşık olarak)

"n, y'leriyle z'leri daima x'lemiş bir arkadaşımızdır. k'lıkta şöhreti ülke sınırlarını aşmış, esprileriyle z'ler arasında infiale sebep olmuştur. t'de yaptığı d'lerle önümüzdeki uzun yıllar boyunca unutulmayacak bir f'liğe imza atmıştır. m hocanın ısrarlı girişimleri sonucunda h'leri d'lemek zorunda kalmış olsa da p'leri j'lemeyi asla ihmal etmemiştir. geleceğin en başarılı g'cisi olacağına şimdiden kesin gözüyle baktığımız n'in tek kusuru r'lere olan zaafıdır (hebeleyi unutmadık eheheh).

dostum sana burada veda etmiyorum çünkü asla ayrılmayacağız."
  3. geçmiş yıllara ait bir yıllık bulunur, gerekli esinlenmeler, alıntılar yapılır. aralara bir kaç anı serpilir fazla uzatmadan bitirilir.
  4. öğrenci milleti olarak her şeyi sona bırakmak huyumuz olduğu için, tıpkı sınavlarda sıçtın mavisini gördüğümüz gibi, yıllık yazmalarında da mavinin bu güzel tonunu gören arkadşlarımız varmış. daha yıllığına yazacağınız onlarca arkadaşınız var ve önünüzde sadece bir kaç saat kalmışsa, buyrun hemen başlayalım:

1-

girizgah 1 - hayranınım abla

direk konuya dalmayın, hemen anılarınızı yazmaya da başlamayın, erken gelirsiniz, olmaz. alman teknolojisinin geldiği son nokta olan hayranınım abla metodu ile kimse sizden iyi giremeyecek (yıllığa).

karşınızdaki kişiye minimum 5-10 kelimeden oluşan, tercihen zincirleme sıfat tamlamalarıyla dolu ve içeriğinde onun hayranı olduğunuz (olmasanız da oluyormuş gibi yaptığınız) minimum bir adet özelliğini içeren bir tanım cümlesiyle etkili bir giriş yapın. unutmayın, nasıl girerseniz öyle çıkarsınız:

örnekler:
    **
    tiramisu eksperti, canım her tiramisu çektiğinde soluğu yanında aldığım, tiramisu kokan biricik arkadaşım (arkadaşım kısmı opsiyonel, tercihe göre dostum, yoldaş, kankim, cancişim, gubişim olabilir)

**
    çok güzel ağlayan, ağlarken yüzünde güller açan, gözyaşlarının rengi bile bir başka olan, keşke hep ağlasa dediğim sümüklü böceğim!

girizgah 2 - mtv top100

kişi sınıfın "en" neyiyse onu yazın. yani onu diğerlerinden.. ya da neyse örnek verelim:

**
    sınıfımızın en cool çocuuuuu!!!!111

**
    amfinin en kodaman züppesi :)))

**
    hayatımda tanıdığım en veregen insan!!! olmaz böyle şey!

2- klişelerin sultani - seni ilk tanıdığımda bıdıbıdısı

hepiniz ananızın karnında birbirinizi tanımıyordunuz heralde. bu yüzden hep bir önyargıyla bakmışsınızdır önceleri biribirinize. evet dostlar, işte şimdi dünyanın en klişe işini yapıyor ve 'seni ilk tanıdığımda' zevzekliğini yazıyoruz:

[not: burada önemli olan, kişinin önyargılarınızdan farklı olduğunu göstermektir. yani kalkıp "seni ilk gördüğümde çok canayakın biri olduğunu sanmıştım, sonra tanıdıkça çok canayakın biri olduğunu anladım" gibi bir bedbahtlığın içine girmeyelim ]

örnekler:
    **
    evet bahri, aslında seni ilk tanıdığımda tam bir gerzek olduğunu düşünmüştüm. oysa sen hayatımda görüp göreceğim en sempatik insanmışsın, ne insanı sen bir meleksin yhaaa (abartın abartın elinizi korkak alıştırmayın)

**
    ah banum, oh beybim. seni okulda ilk defa salın salına, saçlarını ahanda böyle geriye geriye savurarak temel bilimler tuvaletinden çıkarken görmüştüm. kaşarlığın kitabının ellinci baskısını yazdığını düşünürken nereden bilebilirdim bir rahibe teresa olduğunu.. (şaka bir yana perşembe sohbetlerini biraz aksattım ama yeni kitaplar önermeni sabırsızlıkla bekliyorum banu kardeş, nurlara gark olalım inşallah)

3- anilar anilar şimdi gözümde canlandilar sekansi

evet çok meraklısıymışız gibi sabırsızlıkla beklediğiniz anılarınızı bir bir dökün şimdi. [erkekler için not: hayvanlaşmayın. anaları babaları okuyacak o yıllığı]

örnek
    **
    anılarınız.

çok sevdiğimiz bir kalıp olan "keşke seni daha önce tanısaymışımmmm :'(((((" klişesini de anılarınızdan sonraki kısma umarsızca yapıştırabilirsiniz. çok dokunaklıdır, iç titretir.

4- veda hutbesi

burada da kişiye, ileride en çok ne olmak istiyorsa, efendime söylim hayattaki amaçları neyse, sanki o bilmiyormuşçasına ilk defa sizden duyacakmışcasına onları temenni ederek seansı kapatıyoruz.

örnek
    **
    umarım o hep çok istediğin pembe panjurlu evde, yakışıklı, gaşlı gözlü, döşü kıllı, cukulata renkli sevdiceğinle bir ömür boyu tavşanlar gibi mutlu yaşarsın.

**
    canım dostum bahri, inşallah o çok istediğin 956 ayten'le evlenecek, ve bundan bi elli yıl sonra hastane koridorlarında el ele, göz göze, birbirinizin burnunu gıdısını sıka sıka vizit yaparsınız.

*** örnek yillik yazisii***
    [not: bu yıllık tamamen yukarıdaki formatla yazılmıştır, ve gerçektir, yazması 47 sn sürmüştür]

tayland mutfağının cerrahapaşa'daki tek temsilcisi biricik arkadaşım!!! canımız her tayland yemeği çektiğinde soluğu senin mutfağında alırdık. özellikle tom yam kung ve tom khaa gai çorbalarını senden daha iyi yapanını görmedim. ama hani bize tarif verecektin?
    aslında özge, seni ilk tanıdığımda bir sutopu oyuncusu olduğunu düşünmüştüm. zaten arada bir muhabbetlerine kulak misafiri olduğumda çin olimpiyatlarıyla çok yakından ilgili olduğunu anlamış ve o zaman ikna olmuştum, ve demiştim ki; evet özge kesinlikle bir sutopu oyuncusu. ama olsun sayende, sutopu olmasa da hokeyi öğrendim. bu da bir artı.
    senle irili ufaklı, acılı tatlılı bir sürü anımız oldu. o kadar çok şey yaşadık ki şu okulda, hangi birisini yazsam inan bilemedim. hepsi de çok güzeldi, çok özleyeceğiz o günleri eminim. ayrıca unutmadan söylemeliyim, "keşke seni daha önceden tanısaymışımmm :'((((".
    son olarak, umarım o hep çok istediğin pembe panjurlu muayenehanende hastalarınla güzel bir yaşam sürersin. mutluluklar!
  5. "bu yıllık bu kadar oldu, önümüzdeki yıllara bakacağız artık, kusura bakma" denilerek minimalist absürdite yakalanabilir.
  6. fazla abartmamak koşuluyla alkol almanın üst sıralarda olduğu rehber. daha içten, daha akılda kalan ve daha sama yazılar yazılabilir.

yıllık yazıları yazma rehberi hakkında bilgi verin