şükela:  tümü | bugün soru sor
  • universite de dahil olmak uzere son sınıfların ba$a bela da olabilecek bi aktivitesidir, aslında ba$ka bir adı da andac olan kitaba(yıllıga) anmak ve anılmak icin yazılan genelde sevimli yazılardır yıllık yazıları...yıllık yazısı yazarken dikkat edilmesi gereken nokta bu yazıların yazıldıgı gibi rotu$suz bi $ekilde bi sonraki depreme veya olene kadar orada kalacak olmasından dolayı utanılacak bozulunacak $eyler olmamasıdır.
  • lise sonda o kadar dersle uğraşırken,böyle saçma bişey yazmanızı isterler,kelime sınırı koyarlar.sizde eşinizin,dostunuzun yıllığından alıntı yaparak,hangi arkadaşınıza uygunsa onun için yazarsınız,sonra edebiyat hocanız sınıfta okuyup "ne güzel betimleme yapmış,şöyle de böyle de" diyerek sizi över.vicdan azabı çekmezsiniz,çünkü isteyerek yazılmamış yazılardır.
  • insanı "ne yazacam lan ben bu lavuga" diye kara kara düşündürten, masaya oturup saatler boyu sadece oturmuş olmaya neden olan durum.

sizin için önemli olan bir insan için belki "ya begenmezse" ya da "tam ifade edemezsem" ne olacak diye korkular yaşanması bir yere kadar normaldir. ama hic bir paylaşımınızın olmadığı 2-3 salağın götü sıkışıp "seni çooook seviyoruz"la başlayan yıkama yağlamalarının "bizim andaca yazar misin"la bittiği anda siktiri çekmediğiniz vakit, masaya oturup da saatlerce bir bok yazamamayı garantilediğiniz vakittir.
  • bazı beziş insanları "yaa x, sen çok iyi kompozisyon yazarsın, şu yıllığa bilmemkim kişisine benim adıma bişiyler çiziktirir misin" durumlarına düşürebilen çoğu zaman gereksiz ve kasış olan, bir eziyetten (bkz: mazoşizm) öteye geçemeyen yazılar.*
  • yazılması istendiği zaman "senin hakkında yazı yazsam kitap olur" düşüncesi uyandıran. fakat yazılmaya başlandığında sayfanın dörtte biri dolduralamayan lise veya üniversite son sınıf kasıntı yazıları.
  • az ve öz kişilere yazılması ve alınması kanımca daha doğru olan eylem... zira görüştüğün herkesten 3 - 5 cümle almak yerine, hayatınızda daha önemli olan kişilerden daha uzun ve nitelikli yazılar almak - vermek daha mantıklı... kimi denyolar da, "bakın ben ne sosyal insanım, ne çok insanla görüşüorum ooo tüm kızlar bana hasta hepsi bana yazmış" die olduk olmadık herkese yazı verir - alırlar hatta bunları çekinmeden kısaltarak bölerek koyarlar yıllıktaki sayfalarına..
  • zor istir bu yazilari yazmak. tek bir seferde oturup butun herkese yazmak hata olacaktir, cunku aylar yillar sonra yazilmis yazilarin hepsinin birbirine benzedigi gorulecektir. en iyisi icinden geldigi zaman, icinden gelen kimseye yazmaktir. sade ve rahat olmak gerekir fakat yine de o kadar yazinin en azindan 1-2 tane kliselesmis cikar, buna da engel olmak zordur. son ana birakmak da ayri bir tattir ama cok fena aceleye gelir. bir de toplam kelime sayisina dikkat etmek ve de daha sonra on baskida tasarlanan sayfayi incelemek gerekir ki baski hatasi falan olmasin.
  • insanı yazmadan önce karın ağrıları içerisinde bırakan, anı değeri maksimum seviyede olan yazılar. yazmaya başlamak çok ama çok zordur. yapılması gerekn şey, ortamı karartmak, hakkında yazılacak kişilerin isimlerini karşınıza almak ve mp3 arşivinden hayatın o kişilerle yoğun geçirilen dönemlerinde bolca dinlenmiş olan parçalarını liste haline getirmek ve repeat fonksiyonunu acımasızca, yazı tamamlanıncaya kadar kullanmaktır.
  • akan suların durduğu dengesiz bir durumdur, en kötü özelliği de pot kırmama çabasıdır:

- al hoca, işte bunu yazdım sana.
    - (okur) eee... abi güzel hoş da burada yazdığını yapan ben değilim.
    - ha-hadi ya.. değilmisin !?(bkz: sıçtı cafer bez getir) eheh tabiki değilsin, nasıl kekledim seni ... eheh... (*!½{££>!!é???)(-//)