şükela:  tümü | bugün
  • bs'sini 70 yilinda fizik dalinda odtu'de almis, ms'sini 73'te berkeley'de matematik dalinda almis, phd'sini de 76 yilinda yine berkeley'de applied mathematics dalinda almis bogazici universitesi profesoru. ilgi alanlari icerisinde computer algebra, kriptografi vardir.*
  • kendisi suan bogazici'nin yanında dogus universitesinde de calculus, lineer cebir, diferansiyel dersleri vermektedir. ogrenciler arasında a beautiful mind filmindeki nash benzetmesi yapılır. matematik konusunda kendisinin asmıs biri oldugu kanaatindeyim, degisik biridir, sempatik davranıslarıyla ogrencilerin sevgisini kazanmıstır. dersler bazen stand up tadında gecer.
  • ingiltere'de okuyan, güzellikleri dillere destan iki kızı vardır aynı zamanda bu hocamızın. hatun kişiler yazları alaçatı'ya takılırlarmış hatta.
  • lineer cebir dersleri zevkli geçerdi.. "dis is karpuz and dis is göbek" diye kure falan integralleri anlatırdı..
  • son derece sempatik bir hocadir kendileri. derslerde detay filan anlatmasi beklenemez. o konunun ozunu anlatip gecer. e tabi cabuk biter bu. tekrar anlatir. sonra baska bir acidan gene anlatir.
  • tek kelimeyle "değişik" bir adam. birçok kişi gibi dersini anlamayabilirsiniz ama gene de oturup adamı izleyin, inceleyin, gerçekten ilgi çekici. karikatür gibi gelir kendisi bana nedense. ayrıca fazla zeki ve dolu bir adam olması nedeniyle beyninin içindeki büyük bir hızla dolanan bilimum şeyi toparlayamadığını ve bu yüzden anlatamadığını düşünmekteyim. hiçbir şey anlatmadığını söyleye söyleye dönemi bitirmişti de sınavlarında aslında neler neler anlatmış olması gerektiğini fark etmiştik...
  • dersin ortasında birden durup, sınıfa panik dolu bir bakış atıp "ay ben kızım için teoman konserine bilet alıcaktım çocuklar!! unuttum! " deyip sınıftan fırlayıp gidebilen bir babadır. süperdir.
  • uzayda, sonsuzda elma, armut toplayarak limit anlatır, diferansiyel denklemlere, uc katlı integrallere "ilkokul bu ilkokul" diye diye donemi gecirir. ders aldıgım en renkli insanlardan biridir, resmen serefdir bu adamdan ders almak.
    bi de sınav kağıtlarına üşenmeden mektup yazar, "bunun 1 olduğunu sokaktaki simitçi bile biliyo" tarzı notlar düşer.
  • e^(i*pi)+1=0 yazmistir tahtaya, sonra sinifa donup "burda logaritma var, trigonometri var, karmasik sayilar var, bir var, sifir var, ust var, carpma var, toplama var, esitlik var. bir siz yoksunuz bir de ben" demisti. bu formulu de aklimiza kazimisti.

(google'da aramaya inananlar: e^(i*pi) yazip aradiginizda sasiracaksiniz.)
  • quizde resmimizi çekip , sonra internetten bize e-maille yollamış olan matrak hoca. iyi ki tanımışız onu. bir de yorum yaptı fotoğraflarla ilgili , sınav esnasında bak böyle görünüyodun diye.