• dersin ortasında birden durup, sınıfa panik dolu bir bakış atıp "ay ben kızım için teoman konserine bilet alıcaktım çocuklar!! unuttum! " deyip sınıftan fırlayıp gidebilen bir babadır. süperdir.
  • bu dönem verdiği "world of mathematics" dersini alan öğrencilere "ilk mesaj" isminde bir word dosyası yollamış ve muhtemelen bu hareketiyle bir efsane (bkz: boğaziçi efsaneleri) olacak hoca. işte yolladığı mesaj;

to those who will take courses from me this semester: spring 2006:

a recent news: there is a one-to-one correlation between the economic progress of a country and the ability of their students to solve mathematics problems. typical examples being far east countries such as india, south korea and china.

general name for my classes: the world of mathematics

prerequisites:

1.calculus of several variables (for m 232), and matrix algebra (for m 224)
    2. matematik dunyasi na abonelik
    3. visit the picasso exhibition at the sabanci atli sarayi in emirgan
    4. visit tevfik fikret’s asiyan muzeum right by the bogazici yerleskesi and fikret’ in aşagida ekleyecegim en az ilk 3 şiiri özümsenecek: `ağustos böceği ile karınca , promete ve han-ı yağma` .
    5. buy maçinli kız için ev by aziz nesin.
    6. buy matematik ve mona lisa by bulent atalay (write this name in google and read who he is and what he has done in his life with his life).

grading system: no exams, evet yanlis duymadiniz: no exams, read on!

on tuesday april 20, we start the course.

if you cannot come to classes
    please drop this course now!!!!!! ve beni kendinle ugrastirma!!!!
    as to pass this course it will be absolutely necessary to attend all the classes and contribute to the course during the classes.

i am sick and tired of the present system of teaching at our universities. in this system i feel like i am wasting my energy and time, students’ time as well, and we achieve very little at the end. i believe that the main reason for this is the present examination system. we all know that since students work only for exams, they do not come to classes and do not carry out any work before the exam times. i am determined to break this bad habit because i do not want to waste my remaining time of my life in such a system.

so, this semester i am not going to give any exams. yes, no exams. i will have my assistants to follow you up individually and note your progress and contributions to this course. if i see that you are not following the course as i expect, i will beforehand tell you that you cannot pass this course from me with this attitude and recommend you to drop the course immediately. if it is too late to drop the course then you will have known that you already failed it with grade f even before the semester ends.

i will try not to teach this course but lead you, conduct you to learn it. you will have to do the learning process in class, at home, during weekends, at the cinemas, theatres, stadiums, concert halls, at operas, at discos, whenever and wherever. i will only lead you and challenge you, tell stories to you in class, make mistakes, tell lies, talk on karadeniz usaklari: sunay akın, nihat genç, and rahmetli kazım koyuncu, read poems (from orhan veli, nazim hikmet, can yücel, attila ilhan, murathan mungan, cemal süreyya, neyzen tevfik, tevfik fikret (sis şiirini özümsemeyen birisi benden lütfen ders almasın!, benzer durum nazım hikmet’ in memleketimden insan manzaraları destanı için de geçerlidir!), sing songs in class, draw pictures, make jokes, read news papers, talk on the current movies on beyaz perde and on tv, discuss world problems, argue on mathematical and philosophical matters and unite them all under the umbrella of the great world of mathematics. this year is mozart’s year, so, of course we shall also talk about this genius.

the university may force me to give at least a final exam, in which case, or in any case, i, with my assistants, may call you in one-by-one to my office and interview you and examine you orally. i can foretell you even now what the most difficult questions will be:

1. explain, prove, discuss an important topic that you choose which you learnt in this course.
    2. summarize this course in full detail from your point of view.
    3. and then our particular questions will come which will involve theorem proofs and solving problems.

here is my msn address: akyildizyilmaz@hotmail.com
    (please do not send e-mail to this address!)
    i will try to be on-line when i am available. please go directly into the subject, i.e. do not ask me how i am... i am always good...! just ask me your question to start the conversation.

there will also be a project for this course:

i have just finished `maçinli kız için ev by aziz nesin.
    it has been one of the most interesting books that i have read in my life.
    when i asked myself the reason for it, i realized that i liked it because i found mathematics in every story in it.
    so your project is to find your own mathematics in this book and write an original mathematical essay.

why do i do this?

all my life i kept hearing that people who are good in mathematics are clever (akıllı).
    i was good at it since lise 2 but even today i do not find myself clever. quite often not only i feel stupid (aptal) i also do many stupid things in life without realizing. so, all my life i had to live with this dilemma. how do we explain this?
    i came to the following conclusion that they called me clever because i could solve quadratic equations, or could take partial derivatives and integrate by parts better than my friends, but at the same time i knew that i was stupid.
    my conclusion is that doing those mathematical calculations above is not equivalent to being good in mathematics. after all today even any primitive hand held computer could do those calculatıons with no mistakes. and we know that computers are stupid. they cannot think or argue. they can only take orders from humans. their characteristic is that they can perform the given orders very fast, plus they do not make mistakes as they obey the rules exactly and blindfoldedly.

i now believe that being good in mathematics must be equivalent to being creative, imaginative, being original, may be even crazy and schizophrenic` (remember the . john nash movie: the beautiful mind), and being universal, i.e. being able to connect seemingly different looking things together. that is why we shall always seek more than one proof for our important theorems.

this is why i assigned you the project. as you read the stories in aziz nesin`s book you will notice all the above subjects in this book, i.e. being original, creative, imaginative, crazy, universal, including being schizophrenic...

there is another book matematik ve mona lisa by bülent atalay, which you can also use for your project. i do not know much about this author and his book but your best guide is google (on any thing). recently while i was visiting cuba, this (originally) tukish author gave talks on his book at bahcesehir university and i heard that he also appeared on various turkish televisions with non-turkish names such as show, star, ntv and cnn turk...

my last words:

please drop this course!!!!

if you still want to stay in this course then
    promise yourself that you will follow my instructions and desires above in full.
    i want every student who takes my course pass it with a very good grade.

wishing you all a very pleasant, successful and joyful spring semester,

yilmaz akyildiz

ağustos böceği ile karinca - tevfik fikret
    karıncayı tanırsınız minimini bir hayvandır fakat gayet çalışkandır gayet tutumludur, yalnız pek hodgamdır, bu bir kusur: hodgm olan zalim olur. bir gün ağustos böceği tembel tembel ötüp durmak neticesi aç kalarak karıncadan göreceği bürudete bakmaz, gider bir lokma şey rica eder der ki: - acıyınız bize coluk çocuk evde açız ianenize muhtacız. karınca bir yüreksize layık huşunetle sorar: - aç mısınız? ya o kadar uzun, güzel günler oldu. o günlerde ne yaptınız? böcek inler: - açız, açız bakın benzim nasıl soldu o günlerde gülen, öten sazla, sözle eğlenen ben bugün bakın ne haldeyim! vallah açız, billah açız, halimize acıyınız! karınca eğlenir: - beyim, şimdi de raksedin, ne var? "yazın çalan kışın oynar."
    .........
    promete - tevfik fikret
    kalbinde her dakika şu ulvi tahassürün minkar-ı âteşinini duy, dâima düşün: onlar niçin semâda, niçin ben çukurdayım? gülsün neden cihan bana, ben yalnız ağlayım?.. yükselmek âsümâna ve gülmek, ne tatlı şey!.. bir gün şu hastalıklı vatan canlanırsa... ey müştâk-ı feyz u nûr olan âti-i milletin meçhul elektrikçisi, aktâr-ı fikretin yüklen getir - ne varsa - biraz meskenet - fiken, bir parça rûhu, benliği, idrâki besleyen esmâr-ı bünye-hıyzini; boş durmasın elin. gör dâimâ önünde esâtir-i evvelin gökten dehâ-yi narı çalan kahramâanını... varsın bulunmasın bilecek nâm ü şânını!..

han-i yağma - tevfik fikret
    bu sofracık, efendiler - ki iltikaama muntazır huzurunuzda titriyor - bu milletin hayatıdır; bu milletin ki mustarip, bu milletin ki muhtazır! fakat sakın çekinmeyin, yiyin, yutun hapır hapır... yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! efendiler pek açsınız, bu çehrenizde bellidir yiyin, yemezseniz bugün, yarın kalır mı kim bilir? bu nadi-i niam, bakın kudumunuzla müftehir! bu hakkıdır gazanızın, evet, o hak da elde bir... yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! bütün bu nazlı beylerin ne varsa ortalıkta say haseb, neseb, şeref, oyun, düğün, konak, saray, bütün sizin, efendiler, konak, saray, gelin, alay; bütün sizin, bütün sizin, hazır hazır, kolay kolay... yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! büyüklüğün biraz ağır da olsa hazmı yok zarar gurur-ı ihtiıamı var, sürur-ı intikaamı var. bu sofra iltifatınızdan işte ab u tab umar. sizin bu baş, beyin, ciğer, bütün şu kanlı lokmalar... yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! verir zavallı memleket, verir ne varsa, malını vücudunu, hayatını, ümidini, hayalini bütün ferağ-ı halini, olanca şevk-i balini. hemen yutun düşünmeyin haramını, helalini... yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak! yarın bakarsınız söner bugün çıtırdayan ocak! bugünkü mideler kavi, bugünkü çorbalar sıcak, atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak... yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

öksüz - tevfik fikret
    "her gün mektebe gelirken kulübesinin önünden geçtiğiniz fakir kadın pek hastadır, belki yarın çocuğu öksüz kalacak; bilmem onu kim alacak? onlar için dua edin!" - bugün derste hocaefendi bize bunları söyledi. kuzum anne, öksüz nedir? - öksüz, öksüz... ah! sen de bir yarım öksüz değil misin? büyüdün de onun için söylüyorum; güzel ninen kaç yıl oldu bu alemden çekileli... ben halanım; vakia ben de ananım. baban asker, uzak yerde; kim bilir, hangi çöllerde sayıklıyor şimdi seni! görmedin nineciğini; sen dünyaya geldiğin gün o dünyadan gitti, küskün. - ben onu hiç bilmiyorum. - evet, bilemezsin yavrum. görmedin ki... - yalnız bilsem, size benzer miydi, ninem? -hayır, benzemezdi, fakat biz sana benzeriz, şefkat; oksüzüz, ben de, baban da. bil ki evladım, cihanda yarım öksüzler pek çoktur. bil de teselli bul biraz. hayır, birlikte yaşamaz kimsenin anası babası. vatan, öksüzler anası yaşatırsak, bir o yaşar... yaşasin ta haşre kadar!
    bir içim su - tevfik fikret
    güzel çoban, bir içim, bir yudum su testinden bugün sıcak yine pek, sanki ortalık yanıyor güzel çocuk senin olsun hayatım istersen niçin gözüm sana baktıkça böyle yaşlanıyor? güzel çoban, ne kadar tatlı söylüyorsun sen yalan da olsa içim doğru söyledin sanıyor güzel çocuk, bana bak, aldatır mıyım seni ben? için bu yaşları boş anlıyorsa aldanıyor! güzel çoban, bir içim, bir yudum su testinden bugün sıcak yine pek, sanki her yanım yanıyor!

balikçilar - tevfik fikret

- bugün açız yine evlatlarım, diyordu peder, bugün açız yine; lakin yarın, ümid ederim, sular biraz daha sakinleşir... ne çare, kader! - hayır, sular ne kadar coşkun olsa ben giderim diyordu oğlu, yarın sen biraz ninemle otur; zavallıcık yine kaç gündür işte hasta... - olur; biraz da sen çalış oğlum, biraz da sen çabala; ninen baban, iki miskin, biz artık ölmeliyiz... cocuk düşündü şikayetli bir nazarla: - ya biz, ya ben nasıl yaşarım siz ölürseniz? hala dışarda gürleyerek kükremiş bir ordu gibi döğerdi sahili binlerce dalgalar asabi. - yarın sen ağları gün doğmadan hazırlarsın; sakın yedek biraz ip, mantar almadan gitme... açınca yelkeni hiç bakma, oynasın varsın; kayık çocuk gibidir: oynuyor mu kaydetme, dokunma keyfine; yalnız tetik bulun, zira deniz kadın gibidir: hiç inanmak olmaz ha! deniz dışarda uzun sayhalarla bir hırçın kadın gürültüsü neşreyliyordu ortalığa. - yarın küçük gidecek yalnız, öyle mi, balığa? - o gitmek istedi; "sen evde kal!" diyor... - ya sakın o gelmeden ben ölürsem? kadın bu son sözle düşündü kaldı; balıkçıyla oğlu yan gözle soluk dudaklarının ihtizaz-ı hasirine bakıp sükut ediyorlardı, başlarında uçan kazayı anlatıyorlardı böyle birbirine. dışarda fırtına gittikçe pür-gazab, cuşan bir ihtilac ile etrafa ra'şeler vererek uğulduyordu... - yarın yavrucak nasıl gidecek? şafak sökerken o, yalnız, bir eski tekneciğin düğümlü, ekli, çürük ipleriyle uğraşarak ılerliyordu; deniz aynı şiddetiyle şırak - şırak döğüp eziyor köhne teknenin şişkin siyah kaburgasını... ah açlık, ah ümid! kenarda, bir taşın üstünde bir hayal-i sefid eliyle engini guya işaret eyleyerek diyordu: "haydi nasibin o dalgalarda, yürü!" yürür zavallı kırık teknecik, yürür; "yürümek, nasibin işte bu! hala gözün kenarda... yürü!" yürür, fakat suların böyle kahr-ı hiddetine nasıl tahammül eder eski, hasta bir tekne? deniz ufukta, kadın evde muhtazır... ölüyor: kenarda üç gecelik bar-ı intizariyle, bütün felaketinin darbe-i hasariyle, tehi, kazazede bir tekne karşısında peder uzakta bir yeri yumrukla gösterip gülüyor; yüzünde giryeli, muzlim, boğuk şikayetler...
  • son çıkışı ile (bkz: #9161794) eğitim sistemi üzerine radikal sorular sormuştur kendisi.

öğrencilerin çoğunun dersleri takip edemediğini, hiçbir bilgi öğrenilmeden/öğretilmeden geçip giden ders saatleri, düşük verim ve bu çarpıklıkları, kırpıklıkları görmezden gelerek öğretim gücünü sorgulamadan öğrenileni sınamaya yönelik bir döneme serpiştirilmiş iki üç sınav ve bu sınavlara bir iki gün boyunca yüzlerce gereksiz bilgiyi beynine sokuşturarak hazırlanan binlerce üniversite öğrencisi düşünülürse eğitim sisteminin açık fikirli, berrak dimağlı bireyleri yetiştirme konusunda halen sorgulanmaması pasif/aktif bir duruşla desteklenmemesi kişiyi geren bir şey. bu gerginlikse iyi bir şey.
  • tek kelimeyle "değişik" bir adam. birçok kişi gibi dersini anlamayabilirsiniz ama gene de oturup adamı izleyin, inceleyin, gerçekten ilgi çekici. karikatür gibi gelir kendisi bana nedense. ayrıca fazla zeki ve dolu bir adam olması nedeniyle beyninin içindeki büyük bir hızla dolanan bilimum şeyi toparlayamadığını ve bu yüzden anlatamadığını düşünmekteyim. hiçbir şey anlatmadığını söyleye söyleye dönemi bitirmişti de sınavlarında aslında neler neler anlatmış olması gerektiğini fark etmiştik...
  • 64 senesinde liseden mezun olmuş biri olarak, 15 temmuz 2007'de boğazı yüzerek geçmiştir.

"yılmaz hocadan ders aldım, evet tanıyorum" demek kimileri için dünyanın en ünlü insanıyla tanışmaktan daha gurur verici bir şeydir.
  • hiçbirşey anlatmayı beceremeyip, üstüne anlatamadığı soruları soran, bi nevi herşeyi öğrenciye bırakıp, daha sonra ciddi bir başarısızlık yüzdesi ile karşılaşınca ne yapacağını şaşıran boun prof. u. açıkçası yazdığı makalelere yahut çalışmalarına ulaşamadım, bi nevi yaralı aslan şeklinde bok atmaya çalışacaktım ama herhangi bir web sitesinde olmamaları varolmadıkları anlamına gelmiyor tabii. gerçektende koca koca profesörlerin abuk subuk calculus derslerinde kalabalık kitlelere bilerek yada bilmeyerek acı çektirmeleri haricinde işleri olduğuna inanmak istiyorum. sayın akyıldız başarılı bir komedyen olabilirdi belki, ayrıca bilim adına inci inci işler çıkarmışta olabilir (belki) amma mevzu öğretmeye gelince,koca bir yığını william e. boyce ve richard c. prima nın kucağına bırakan bir adama hocadır bu, dersin hakkını veriyor diyemem. ayrıca interaktif öğrenci ortamları yaratacam diye kurduğu mail gruplarına abuk subuk mailler atan bir iletişim kusurlusudur bence bu görece sevimli adam...

(bkz: persona non grata)
  • ferit öztürkün yokluğunda girdiği diferansyel dersinde gün itibariyle;

-türkiye'deki en yüksek mahkeme kim?
    -anayasa mahkemesi..?
    -tabii ki ekşi sözlük!

repliklerini sahnelemiş tiyatro hocası.
  • ingiltere'de okuyan, güzellikleri dillere destan iki kızı vardır aynı zamanda bu hocamızın. hatun kişiler yazları alaçatı'ya takılırlarmış hatta.
  • e^(i*pi)+1=0 yazmistir tahtaya, sonra sinifa donup "burda logaritma var, trigonometri var, karmasik sayilar var, bir var, sifir var, ust var, carpma var, toplama var, esitlik var. bir siz yoksunuz bir de ben" demisti. bu formulu de aklimiza kazimisti.

(google'da aramaya inananlar: e^(i*pi) yazip aradiginizda sasiracaksiniz.)
  • 2004 güz dönemi calculus birinci arasınavı esnasında sandalyesine oturmuş ayaklarını masasına uzatmış cumhuriyet gazetesini okurken cep telefonuna george w bushun 2004 abd başkanlık seçimlerini kazandığına dair bir mesaj gelmiş ve bunu sınıfa "hadi bakalım çocuklar, cumhurbaşkanınız hayırlı olsun" diyerek duyurmuştur.
hesabın var mı? giriş yap