şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tiyatro yazarı, yönetmen, oyuncu ve eğitmen. günümüz avangart deneme tiyatrosunun türkiye'deki önde gelen temsilcilerinden. birçok oyunda oynadı, birçok oyun yönetti. tiyatroda denenmemiş olanı araştırmış biridir. şuanda almanya'da bir konservatuar da eğitim vermekte ve kendi kurduğu özel tiyatrolarda oyunlar sergilemektedir. öğrencilerinin yaptığı doğaçlamaları kolay kolay beğenmeyen biri.
  • (bkz: üstad)
  • tiyatro eğitimi adında 4 ciltlik amerikalıların hap-kitap tadında kitapları bulunan, tiyatro camiasında öyle kimsenin aman aman tanımadığı, halk eğitim merkezini parsellemiş, çok gerekli olmayan şahsiyet...
  • uygulamalı tiyatro eğitimi kitabı amatörler için gayet iyi ve yeterlidir. ama sınavlara hazırlanmaya yeter mi bilmem.
  • hakkında intihal iddiaları ortaya atılmış olan yazar
  • intihal meselesi yayıncı kuruluşun* haklı olarak midesini bulandırmış ve kitabı piyasadan toplatmışlar.
  • kitapla ilgili intihal hadisesi bununla da sınırlı değil. kitabın 151-217 sayfaları arasındaki bölüm (toplam 66 sayfa) erkan uyanıksoy’un 2007 yılında yazdığı “viola spolin’in tiyatro anlayışı ve dramayı kullanımı” adlı yüksek lisans tezinden -yüzde 95 oranında alındığı ortaya çıkmış. devamı
  • vasat altı insanların düştüğü batağa düşmüş bir insan. yaptığı ayıbın ceremesini çekecektir şüphesiz.
  • birkac hafta once bir hocamizin davetlisi olarak dersimize istirak eden, anladigim kadariyla "kafasi biraz farkli" olan ve bu yuzden ulkeden basip gitmis tiyatrocu. kendisi almanya da yasiyormus su an. tabii hareketlerinden, konusmasindan biraz da huysuz ve uyumsuz biri gibi duruyor. ders suresince, kendini ovup (bir ara benim oyuncuk tarzim 2080 yilinin oyunculugu dedi.) ulkedeki diger butun tiyatrolari yerden yere vurup durdu. genco erkal i da, haluk bilginer i de begenmezmis. surekli ayni kisiyi oynuyorlarmis. deneysel tiyatro turkiye de yapilmiyormus. surda izleyebilecegi bir tane bile oyun yokmus. ama polonyada bir oyun izlemis. oyun sonunda oyuncular seyircilerin uzerine isemis. cok etkilenmis bu deneysellikten falan... ilginc!

grotowski oyunculuguydu, brecht di, deneysel tiyatroydu, eyvallah hoca da(!) biraz arastirdik ki; zamaninda katilmissin yemekteyiz e! e oldu mu simdi? sanat dedin bizi mi yedin, yoksa yemekteyiz bir deneysel sahne mi?

https://www.youtube.com/watch?v=6ukn0tq9jk0