*

 • kim ne derse desin buyuk sinema adami.. sinema tarihinde cezaevinden film ceken -hem de basyapıt- tek sahis.
  yazarligi da vardir. (boynu bukuk olduler)
 • buyuk bir gozlemci. oykuleri de chok yetkin
  daglarda raki ichen, idealizmini filmlerine yansitabilen biri geliyo hep gozumun onune
 • 'dağ' yılmaz güney çekemediği son senarosunun adıdır..
  dağ yılmaz güney'in nefes alıp verdiği yerlerdir.. ve onun gibi bir yaratıcının da nefes alıp verebildiği yerlerde rakısını içmesi fevkalade normaldir.
 • 1961'de atıf yılmaz'ın tatlı bela adlı filminin cekimleri sırasında tutuklanıp hapse giren oyuncu,yapımcı,senarist ve yönetmen..
 • "anuna koduum hakimi" diyerek ateşlediği silahı ile minik çapta katliam yaratması, bunun akabinde memleketten kaçması sebebiyle haklı ününe ve başarısına gölge düşürmüş, bu sebepten "lumpen la bu" tabansız eleştirilerine bir nebze açık hale gelmiş bu anlamda kendisini yok yere harcamış bir sanatçı.

  haybeden gittiğin gurbette elbette sıla hasreti midene oturur, elbette kanser olursun bizi sinan çetinlere, mustafa altıoklara emanet edersin.aşk olsun.
  (ay can yücel bitirişi yapayım dedim olmadı sanırım)
 • en iyi eserlerini hapishanede uretmis sinemaci.

  "huznun sayisiz tonu, bircok yuzu vardir. cicekler, kuslar ve ruzgarlar gibi. ben, bazi yakin arkadaslarimin araciligiyla huzun, sevgi ve kederi anlatmaya calistim. her ne kadar bazilari tarafindan anlasilmaz ve inanilmaz bulunsa da. oyle hissediyorum ki, insanlar yasadikca yasayacaklar. cunku huzun, sevgi ve kederi sadece insan birarada tasiyabilir" demis kendileri*..