şükela:  tümü | bugün
668 entry daha
  • agir seydir.. ee.. guzelzekali. sahane biri, adeta meltem cumbul'un "icim icime sigmaz benim" reklam repligini soyleyesi, yazilarini opesi geliyor insanin, oylesi bir boylesi.

de, bilinguallari gec, mesela chinese-american olsun biri, . yani anne baba cinli ama cocuk amerikada buyumus' ikinci dili olan cince de bilingual'lik seviyesinde olmasin, cat-pat bilsin, orrayt? bunlara once "ben bir chinese'im" minvalinde bir paragraf okutup sonra otobiyografik hafiza konusunda acik uclu soru soruyorlar. soran kisi, kendisi de bir chinese-american olan qui wang, merak edenler cornell universitesi sayfasindan bakabilirler, ki kulturler arasi otobiyografik hafiza gelisimi ve hafizaya yonelik benlik $emalari konusunda hafiza alaninin allahi diyebiliriz. neyse, sonra "ben bir amerikaliyim"la ayni seyi tekrarliyorlar, sonuc ne ciksa begenirsiniz? chinese'le tetiklenen (bkz: priming) benlik $emasindan sonra yazilan otobiyografik ani ornekleri cinlilerinkiyle esdeger (kodlanmis belirtec+sifat sayisi (ayrinti), toplam kelime sayisi (volume), ben'e ve baska insanlar'a yonelik kelime sayisi (self/other ratio), vb), yok eger amerikan benlik $emasini tetiklersen amerikalilarinkiyle esdeger. ben bunu sadece salamin icinde yazan allah yazisiyla aciklayabiliyorum mesela, allahtan yilmaz ozdil bilimsel takilmis. artik psikolojik calismalar alandan olmayanlara kapatilsin istiyorum, vallaha.
5604 entry daha