şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yılların eskitemediği profesyonel endüstri tasarımcısı, heykel, resim ve fotoğraf düşkünü, genç ruhlu büyük sanatçı. http://yilmazzenger.com/
  • başarısını olgunlukla karşılayıp, mütevazi olmak için çaba bile sarf etmeyen bir duayendi. vefatını üzüntüyle karşıladım. öbür dünya'da meleklerle çalıştığı bir atölyesi olması dileğiyle.
  • kendisini dün ve bugün canlı izleme imkanına eriştiğim ayaklı kütüphane.
  • maalesef bugün vefat etmiş, üniversite yıllarımda kendisinden yüksek not almış olmama rağmen 2. kere dersini aldığım hocam, sanatçı, mimar, endüstriyel tasarımcı. nur içinde yatsın. tüm yakınlarına ve sevenlerine sabır dilerim. başımız sağ olsun.
  • öyle üzgünüm ki... dünyanın en iyi, en dingin ve yaratıcı insanlarından biriydi. yolu açık olsun, ruhu ışık dolsun.
  • 1958 tarihinde itü mimarlık fakültesinden mezun olduktan sonra yüksek lisansını aynı okulda kürsüsünde tamamladı. 1957-59 yılları arasında istanbul belediyesi planlama müdürlüğünde kent plancısı olarak görev yaparken, menderes’in imar eylemlerine tepkiyle bu gruptan ayrılıp, asistanlık görevine başladı. 1962-63'de üniversite tarafından londra’ya gönderildi. ingiltere’deki çalışmaları ilford’da emisyon araştırmasından bbc’de fotoğraf ve sinema ekipmanı dizaynına kadar yayıldı. bu tarihten sonra günümüze dek çeşitli üniversite ve kurumlarda dersler vermeye devam etmesine karşın, onu proje ve tasarım alanında çalışmalarıyla tanımaktayız. 1965'de itü mimarlık fakültesi foto film merkezi başkanlığı'na atandı. çeşitli üniversitelerde endüstri tasarımı ve "görüntü dili" üzerine konferanslar verdi. kanada hükümeti destekli iki belgesel, unicef için taşınabilir aile eğitim ünitesi proje ve uygulaması parlamenterler için sağlık politikası belgesel senaryosu, kanada'da uluslararası iletişim toplantısında unicef adına konuşma ve animasyon film gösterisi ve yine kanada hükümetine çizgi film senaryo, yönetim ve üretimini gerçekleştirdi. 1968’de yapı endüstri merkezi’nin kurucuları arasında yer aldı. halen yönetim kurulundaki görevini sürdürmektedir. çeşitli dergilerde çok sayıda makaleleri yayınlanan yılmaz zenger'in 200 ü aşkın özgün tasarımı, çeşitli resim heykel, dekoratif obje, mücevher tasarım ve uygulaması, bulunmaktadır. heykelleri 1999'da new york'da, heykel ve mobilyaları 2000'de jersey city art center'da sergilenmiştir. sergilerinden diğer örnekleri hemen ekleyelim: 2001 niagara aerospace museum projesi, 2002 ohio wexner center for the arts mobilya sergilenmesi, 2003 live in art living art koleksiyonu tasarım ve uygulaması, 2004 movenpick otel istanbul anıtı, taşkışla plastik sanatlar derneği'nde ve kültür sarayında 3karma sergi, beykent üniversitesi taksim galerisi'nde sergi ve konferans. 22ağustos-27ağustos 2004 tarihleri arasında beykent üniversitesi’nde tasarımla ilgili uluslararası workshop çalışması. 6eylül-30eylül 2004'de yapı endüstri merkezi’nde, 60’lardaki eyüp sultanı anlatan “anıları canlandırmak anları renklendirmek” adlı sergisi, 2005 13-20 eylüla&d designweek küratörlüğü yaptı. 2006 yılında amerikada mayıs ve temmuz newyork da, kasım da ise miami art basel da sergi, aralık contemporary art istnabula katıldı, 2007 ocak ayı ispanya, mart ayında çin bejing, mayıs ayında da newyork da grup sergilerde yer aldı.eylülde newyork sergi den sonra aynı yıl miami art basel'a ikinci defa katıldı.2007 kasım contemporary art istanbul' da broadway gallery adına yoko ono, jeff koonz ve yılmaz zenger ortak sergide bulundu ve ''attached to..'' heykel sergisi ilk defa sergilendi. 2008 ekimde, yapı-endüstri merkezinde "heykel kent mobilyaları attached to…" sergisi ve "tasarım, malzeme ve üretim yöntemleri” başlıklı bir konferans verdi.