şükela:  tümü | bugün
  • felsefi temeli taoizme dayanan, çin'de doğmuş ve tüm dünyada yaygınlaşan yoga çalışmasıdır..

sırt üstü, yüz üstü ya da oturarak yerde yapılan çeşitli duruşlardan oluşur..

hareketli kasları tamamen rahat bırakarak ve duruşta 3-5 dakika hareketsiz beklenerek yapılır.i

çok yavaş ve dinginlikle yapılan hareketlerden oluşur.. *
  • hastası olduğum yoga türüdür. hatha falan güzel, kasları çalıştırıyor, terletiyor falan eyvallah da yin yoga üstün birşey.
    kendisini bilmeyen arkadaşlarıma şöyle tarif etmekteyim: kaslara derin dokulara masaj yapılmış gibi hissediyorsunuz. evet böyle.
  • hem uzun süre pasif kalan eklemler ve bağlayıcı dokuları esnetme amacıyla hem de bilince yönelik olarak yapılan, sürekli poz deği$ikliğinin yoğunluğu içinde ki$inin kendisini kaybedeceği çok fazla hareketle değil de içsel / fiziksel duygu deği$imleriyle zihni me$gul edecek kadar, be$er onar dakikalık kısa süreli pozları içeren meditasyon serisi.
  • ilk defa buaksam denedigim, asiri duragan, yani sadece durmakla yapilan, * surekli icte yapilan deriin yolculuklardan olusan yoga cesidi. hareketsizlikten olusan surekli bir kipirdama istegine engel olunamiyorsa bir sure sonra sikici hale gelmeye basliyor
  • çok sıkıcı olmasının dışında yaptğım günün ertesi günü -bir haftsonu günü olmasına rağmen- erken bir saatte, uykuya doymuş, sanki yaz tatilinin ilk günü yazlık yerinde uyanmış gibi dinlenmiş olarak kalktığım ve buna sebep olan şeyin bir gün önce yaptığım yin yoga olduğunu düşündüğüm yoga çeşidi, tekrar dener miyim? sanırım evet.
  • tamamen teslimiyet gerektiren,en sevdiğim yoga çeşididir.ortalama bir hareket üzerine 3-5 dakika kıpırdamadan yoğunlaşıyorsunuz.sıkıcı görünebilir fakat uyguladığınızda ruh ve beden olarak gerçekten rahatlayıp,enerji doluyorsunuz.
  • yin asanalarında, yani bedeni ısıtmayan ve yormayan duruşlarda uzun süreli kalışları içerir. kaslar aktive olmadığı için bağ doku, eklemler ve enerji kanalları etkilenir. soğuk kasla yapılması makbuldür. paul grilley tarafından geliştirilmiştir. dinlendirici, neşelendirici ve şifalıdır.
  • hareketlerin derinliği ve durağanlığı, ardından ypaılan meditasyonu daha verimli hale getirdiği vazgeçilmezdir, her pozisyon 4 ya da 5 dakika sürer ve ilk başlarda o beş dakika asırlar kadar uzun gelirken, alıştıktan sonra hocanızın hareketin bittiğini uyarmasıyla, sanki küçük bir şekerleme uykusundan uyanmış gibi tatlı olunur, çok ama çok seviyorum
  • kaslardan ziyade bağlara, derin dokulara yönelik çalışan bir yoga türü. yaklaşık bir saatlik yin yoga seansının hafif fakat yoğun bir masajla aynı etkiyi yaptığını rahatlıkla söyleyebilirim. lakin elbet herkesin hoşuna gitmeyebilir. daha bir ekşın ekşın tadında yoga sizin daha çok hoşunuza gidiyor olabilir. benim tavsiyem, başka bir yoga üslubu ile birlikte yapılması; böylece vücudun hem kasları, hem bağ dokusu çalışır, esner canlanır.

benim için ideali, 1-1,5 saatlik vinyasadan sonra yapılan 1 saatlik yin yogadır. o vücut pamuk helvaya döner, ruh temizlenir, zihin rahatlar, bir denge, bir huzur hali çöker bünyeye... ilk vinyasa seansında vücudunuzdaki enerji fazlasını da atacağınız için, yin yogadaki uzun pozlar size bir dinlenme, bir tefekkür anı gibi gelecektir (belki de pasifliğinden hoşlanmayanlar bu şekilde bir sırayla yapmayı denemeliler). "bir pozda 4-5 dakika kalmak benim için sıkıcı değil, bilakis huzur verici... esneme hissi hoşuma gidiyor." diyorsanız, siz direkt olarak da yin yogaya dalabilirsiniz. ancak dediğim gibi, bence vücutta bir bütünlük için, kendisinin aktif bir metod ile birlikte pratiğe dökülmesi, kişiye maksimum fayda sağlayabilir.

kendi ideal reçetem cihangir yoga eğitmenlerinden çağ'ın dersine girip vinyasa yaptıktan sonra, devrim'in yin yoga dersine girmektir, saatler bakımından özge de tercih edilebilir. reçetemi kendi memnuniyetimi düşünerek gönül rahatlığı ile tavsiye ederim, herkesin ne kadar şifa bulacağı ise yine kendisine bağlı olarak değişecektir...
  • son bir aydır yoga derslerine giriyorum çıkıyorum, farklı farklı hocaları deniyorum ama ne zaman bu yin yoga'yı deneyimledim, işte o an aşık oldum, gözbebeklerim büyüdü o saniye.
    idil kemer'e tüm sevgilerimi gönderiyorum ve bir sonraki derslerimizi iple çekiyorum.