şükela:  tümü | bugün soru sor
 • korhan futacı ve kara orkestra & yasemin mori'den bir ağıt... klibi ile bir sanat eserinin sahip olabileceği tüm hisler var. işte burada...
 • türkiyede müzik yapan insanlar da var diyebilmek güzel. bunu dedirten kişinin son işi.

  nakarat kısmının sözleri zayıf gelse de yeni soft, clean vokal çok iyi uymuş korhan'ın sesine. nakaratta da keşke o ilk kısımdaki sözlerin kişiselliği korunsaymış. çok çabuk, çok soyuta kayıyor. bir 'tekrar tekrar, ıslak yollar, altımızdan kayar' gerçekçiliği ve eşlik edilebilesi yok. tek zayıf yönü bu.
 • açıkçası korhanlar'ın yeni albümünden bir şeyler duymayı beklemiyordum. şimdi şimdi anlıyorum ki, bir beklentiye girmeden, onları bir anda önümde bulmak çok çok daha güzel. çünkü 6 yıl evvel geleneksel mahşer günü'nü şansa dinlemem sonrasında adeta afallamıştım ve korhanlar, o günden sonra benim için türkiye'nin en iyi müziğine imza atmıştı. dandadadan evet hep bir adım öndeydi, ama kara orkestra daha bir özeldi benim için. bunu artık kabul edelim, bu adamlar türkiye gibi bir memlekette müzik için en büyük şans. farklı bir şeyler duymak istiyorsak, yüzü başka çevirecek adam gibi oluşumlar yok. hele ki siperlerde abidik gubidik sikindirik isimli grupların trendi tavan yapmışken. hala onların azalmalarını ve bu utanç zamanlarının geçmesini bekliyoruz.

  yine buluşuruz, binlerce gürültünün içinde 500 metre uzaktan duysanız bile çalanın korhanlar olduğunu anlayacağınız, ismi ile müsemma hiç acelesi olmayan bir şarkı. üstelik daha ilk nefesten itibaren bunu hissedebiliyorsunuz. hissetmek fiilini özellikle seçtim, zira bir şeyi hissedebilince kendinizi tamamen o şeye bırakabiliyorsunuz. abra kadabra'da da bunu hissetmiştim, mahşer'de de, duvar'da da. yine buluşuruz'da aynı bildik geldi bu his. bu duyguyu tatmayalı gerçekten uzun zaman olmuştu. yine buluşuruz bunu sağladı. niye? ya da sen mi duyacaksın da bu his oluşmamıştı misal.

  eksikleri var mı? var. kişiseldir ama onlar da. mesela yasemin mori'nin bu şarkıda işi ne bilmiyorum. kfko eril bir orkestra. anlıyorum böyle uygun görmüş kendileri, bana da eyvallah demek düşer. yanı sıra keşke arkada bir vibrafon duymak daha kısmet olsaydı. o kadar istiyor ki şarkı arkada o sazı. hele hele o 'bekleeeer, bekleeeeer' bölümünde... ayrıca yeni olarak akustik gitar kullanılmış şarkıda. diyebileceğim tek şey şu; outro için harika bir seçim. youtube'dan dinliyor olmamıza rağmen mixing çok iyi, mastering çok ama çok iyi.

  bu şarkıyı ilk kez onların yanında dinleseydim, şarkı bitiminin ardından hepsine sarılırdım. bunu zaten bir ara yine yapmam gerek. nasılsa yine buluşuruz.

  edit: olur burayı okursunuz, abi 'kadınlar'ı da yeni albüme koyun kuran evliya hakkı için.
 • kor gibi şarkı.
 • kfko'nun klibi, sözleri, müziği ile olmuş, 10 üzerinden 10'luk şarkısı. dinleyip de loop'a almayanı dövüyorlar.

  28 saniyelik iki tekrarlı saksafon solosu * + sonundaki sakin sakin akan gitar + burak ırmak... yasemin mori bile sırıtmadıysa, o şarkı olmuş demektir. olmuştur.

  edit: klipte oynayan metin akdülger korhan'a bayağı bir benziyor.
 • 5846 sayılı kanunda bahsedilen "sahibinin hususiyetini taşıyan eser" tam olarak bu şarkıdır. sözleri de aşağıda yer almaktadır.

  yine buluşuruz
  günler geçer
  aldıklarımız yeter
  yine karmaşık geceler bekler beni
  bekler bekler
  yine varoluş dimdik yokuş
  yıldızlar ağlıyor kıyılar boyunca dalgalarla
  yine buluşuruz yine buluşuruz

  sığmıyor aklıma
  çekip alsam seni ıssız rüyalarıma
  günlerim sensiz düne düşüyor
  yine buluşuruz yine amansız
  kor ateşler cepheler bekler
  zırhını parlatıyor zaman
  delip geçmemi bekler
  bekler bekler bekler

  simsiyah atlar çekiyor arabamı
  sapsarı ayçiçek tarlaları mızraklar deliyor
  okyanus burada bitiyor
 • sevgiliden ayrılınan şu günlerde rastlanılması kah güldürmüş kah hüzünlendirmiş kfko şarkısıdır.
  hüzünlü bir biz böyleyiz, yine buluşuruz diyor ama bir hırpalanma, bir acıma acıtma da var.
  yasemin mori'nin vokali apayrı bir tat vermiş. olmazsa olmaz imiş.

  nakarat biraz daha uzun olabilir miydi acaba?
 • iyi şarkı, iyi video, güzel bir denize kavuşma hikâyesi. denizle buluşan ve orada kendini bulanlara/kendi olanlara ne mutlu.
 • tek kusuru, hemencecik bitmesi olan şarkı.
  doyulmuyor.
  (bkz: çok çok iyi)
 • spotify'ime geçen hafta haftalık keşif listemde çıktı.sonradan rüyalarıma girdi şarkı sözleri. nedense reha erdem'in at görüntüleri ile. hüzünlü bir aşk hikayesi mi yalnızlık mı çözemiyor insan.
  ayrıca "çekip alsam seni ıssız rüyalarıma". öeh.