• canlı kaydedilmiş albüm. herkes bir arada çalmış ve söylemiş. biri sezen aksu'ya hediye etsin. onca imkanlarla 7 sene sonra suni sesler ezbere kafiyelerle çıktı karşımıza.

ruhuyla müzik yapanlar hala var. "yine de amin."

albümün hikayesi burada

emeği geçenlere şöyle sırta pat pat vurmalı sarılasım var.
  • 20 kelime ile yazılmış bir kitap.
  • baharda güz sancısı çektirecek albüm. dinledim, yaprak döktüm. aşık değilim aşk acısı çekiyorum, şu esmer 'i playlistten alır mısınız lütfen.
  • sevgili ceylan ertem'in album hazirliklari sirasinda ne kadar emek verdigini yakindan takip ettim. albumun ismini ilk duydugumda kalbim yerinden cikacak sandim; iste dedim, bu kadin bana icimden bir seyler bulduracak. dolayisiyla beklentim bayagi yuksekti. su an icin beklentimi yeteri kadar karsilamadi acikcasi. bir de uzun yolda dinleyip oyle degerlendirecegim.

emegine saglik ceylo. bu seferki sarkilar bana hitap etmese de senin yetenegin, diger muzisyen arkadaslarin emekleri, tarziniz, tekniginiz yeter. yolun acik ola :)
  • caz olayım derken vazgeçmiş bir havası var albümün. çok iyi bir prodüksiyon olmuş hakkını vermek lazım. ceylan ertem için zamanında bulunduğum güzel ses, samimiyetsiz yorum teşhisimde maalesef ısrarlıyım, bence bu güzellikte bir albümü şu anki güzel seslerden bir başkası yapmış olsaydı tapardım sanırım, yani o iticilikle bunca güzellik arasında bana tercih yaptırmak zorunda kalması ender karşılaştığım çok tuhaf bir ikilem.

yine de kendisini koruma altına alıyorum kafamda, zaten düzgün iş yapan kaç insan var, ona da tu kaka deme lüksümüz var mi ki diyorum. umarım imaj ve yorum konusunda biraz daha geliştirir kendini de göğsümü gere gere seviyom kız seni derim ilerde.
  • dağınık yapısıyla, karlı havasıyla hayal kırıklığına uğradığım amansız gücenik sonrası çok iyi gelen ceylan ertem albümü.

yine önceki albümdeki kopup giden iç bayıltan şarkılardan eser yok bu albümde. düzenlemeler, enstrüman seçimleri, kayıt, melodiler enfes. ilk dinleyişte zaten öyle bir çarpıyor ki albüm, kendinize geldikten sonra garip acılar içinde bir daha dinlemek istiyorsunuz. orkestra desteği ceylan'ın müziğine boyut atlatmış. lirikler de en az ütopyalar güzeldir albümü kadar sağlam. kesinlikle yılın ilk en iyi albümü. ayrıca, kapak da tüm albüm kapaklarından bir tık daha şahane olmuş. her şeyiyle dört dörtlük bir iş.
  • çooooook depresif, tutkulu yorum yok. üzgünüm. çok da beğenemedim.

(bkz: herkesin eleştirmen olması)**
  • ceylan ertemin son albümü.

dinleyince meeeeh eskileri kadar güzel değil gibi sanki diyorsunuz ama sürekli dinliyorsunuz.
    öyle bir albüm işte.

müzikler inanılmaz güzel.
    yorum zaten efsaaaane.

favorilerim: beni öyle bilme, izin, efsunlu dünya, bırak kendini.
  • ceylan ertem tamam.
    niye akla başka bir şey gelmiyor? bu mu yani?

bir sinem sal kitap ismi bu.
    ve bir söyleyişinde der ki; "olmayacak dualar etmekte üstümüze yoktur ve yine de amin deriz.
    o işte"

hepsi bu.
  • tanım: buraları okuduğunu düşündüğüm bir sanatçı olarak hakkında içtenlikle fikirlerimi paylaşacağım ceylan ertem'in 2017 tarihli albümüdür.

evet, şarkıları içerek sarhoş olan saykodelik güzel yürekli ceyl'an...*** klasik olacak belki, ama anima'dan* beri takip ettiğim ayrık dişli güzel kadın, her albümde farklı bir boyuta geçtiğini görüyorduk, bunu yine devam ettirmişsin. caza daha çok yakınsamış parçalarla çevrili bir albüm yaratmışsın. ayrıca herkesin yakındığı, "yok efenim covercı" şikayetlerini de göz önünde bulundurmuş olmalısın. öte yandan çoğu parçanı beğendiğimi de belirterek eklemem gerekir ki başlangıçta itici gelen parçaların zamanla sevilebiliyor. bunu dilesem de tarz olarak hep anima'yı özlüyorum ceyl'an. arkandaki çok güçlü ve kaliteli müzisyenlerin yapamayacağı bir şey olmadığını gördük, görüyoruz. güftelere de sözüm olmadı hiç, ama bence tarzını biraz flashback yapman gerekiyor gibi hissediyorum.

albüm incelemesi:
    çıkış parçan, efsunlu dünya mesela. hoşa gidiyor. ne bileyim. tarzı, bir naif gibi, bir nazım'a, bir hırpalandı mayıs* gibi. anlatabiliyor muyum? esmer de hoş olmuş, dinledikçe dinlenesigillerden. ötekilere henüz tam ısınamadım, çünkü sevdiğim tarzından sapma gibi görünüyor, kim bilir sözler sayesinde ısınacağım; ama ben birazcık da insandık gibi, sombahar gibi, çok yakın gibi, bana sorma gibi, elveda gibi, yağmurla gelen gibi, sona iki kala gibi şahaneler bekliyorum. bilmem çok mu istiyorum?*
    daim ol.
hesabın var mı? giriş yap