şükela:  tümü | bugün
  • bazı insanlardan ne kadar nefret etsem de terbiyeli yetiştirilme tarzım nedeniyle hiç kaba olamıyorum.

bu durum beni bazen rahatsız etmesine rağmen kendim gibi davranmamak daha rahatsız edici.
  • bu iş dövüş sanatı gibidir, tahrik olsanız da davranış prensiplerinizden taviz vermeyin.
    kibar olmak medeni bir insana yakışır bir davranıştır.

kibar olunca kaybetmezsiniz.
  • kibarlık sizi öldürebilir. yine yaparsanız bunu hak edersiniz. bu çağda en son olacak şey kibarlıktır.
  • kibar olduğunuz anlaşılınca, karşıdaki insan bunu sizin zayıflığınız olarak algılıyor ne yazık ki.
  • başkası için değil kendiniz için olun. karşınızdakinin seviyesine düşmeyin. bazen insanın kendisini tutması zor olabiliyor. karşınızdaki hak ettiği halde ağzınızdan çıkacak her kötü sözün size yakışmayacağını düşünün ve sakinleşin. bu tür insanlar her zaman karşınıza çıkacaklardır , kendinizi bozmayın.
  • neden bilmiyorum, kibar olunca ezik olarak görülüyorsunuz çoğu zaman. mesela birisi istemediğim bir şey yapıyor ya da söylüyor daha kibarca uyardıktan sonra vazgeçenine rastlamadım. illaki ya sesini yükseltmek ya da laf sokmak gerekiyor. halbuki ne gerek var bunlara insan gibi uyarmışız işte. bazıları rencide olmak istiyor demek ki.
  • var böyle bir şey. insanın tahammül sınırlarını zorlayacak kadar berbat insanların yaşadığı bir şehirde kibar olmanın püf noktası, "yine de" sözcüğünün eklenmesi.

bir şempanze kabilesinden farklı hareket etmeyen insanlara kibar davranmak ise gerçekten insana koyuyor, bu sokaktaki insan için de, yakın çevre için de geçerli.

yine de insan kendisini kontrol altında tutabiliyor, başkası için değil, kendisi için kibar/insanca davranmak gerektiğini biliyor.