• ikeadan önce ve sonra aynı kalan şeylerdenmiş.

her evde aynı şekilde yine mi bamya diyebilen bir kız çocuğu bulunmalı. reklam süper, bu vesileyle selam ederim.
  • "yatayım kalkayım, yatayım kalkayım artık büyüsün çük olsun dinimiz amin" tarzında bir fırat repliğinin ardından gelecek sabah feryadı olabilir.
  • bir chatroulette tepkisi.
  • pek küçük yaşta olaya ayılmış sevimli bir kız çocuğunun hayal kırıklığı dolu nidasıdır....ve bittabi ikea'nin, castingde pekala bir oğlan çocuğu kullanabilecekken (ve erkeklerin sebzeden şikayet konusunda daha fazla adının çıkmış olması nedeniyle aslında bu gerçek hayata daha uygun düşebilecekken) kız çocuğu seçerek bizi güldüren reklam ajansinin cinliğidir, hınzırlığıdır.
  • şimdi arkadaş bunu yazmazsam çatlarım...insanlar bamyanın küçüğünü seviyor, taze nazenin zarif...bamya yetiştirenler bilir, küçükken toplanıp satılır bu meret, biraz büyüyünce para etmez, toplamazsan yer yer 30 santime kadar uzayıp kartlaşan, tohuma kaçan modelleri var, sonraki ekim dönemi için özellikle birkaç bitki, üzerindekiler toplanmadan bırakılır...çiftçi için standarttır; küçükler satılır, ortancalar yemek yapılır, büyükler tohuma bırakılır...o yüzden her yine mi bamya lafını duyduğumda yat kalk dua et lan, o kart bamyalardan yapılan yemeği de bilirim diyesim gelir...
  • ikeanın entelleri bitirdik artık halka inelim stratejisinin bir ürünüdür. "eşyalarınız modernleşse de siz değişmiyceksiniz, gelenekleriniz devam edicek." mesajı verir.
  • çok korkunç bir reklammış. yeni gördüm. ama siz tabi ki yine farketmeyip gerizekalı olduğunuzu belli etmişsiniz. ilk reklamda hevesle ağzı açık televizyon seyreden aile var bir tane, sonra ikea geliyor, gerizekalı bir biçimde televizyon seyretmeye devam ediyorlar.

diyor ki reklam, yaşamınızı sürdürmek için sabahtan akşama çalışacaksınız, işten posa gibi dönecek, tv'deki o boktan programları izlemeye devam edeceksiniz, çok çalıştığınızda elinize geçen fazladan para hiç bir sike derman olmayacak, onunla da anca mobilya alacaksınız, ama ağzı açık ayran budalası gibi televizyon izlemeye mahkum olduğunuz boktan hayatınız aynı boktanlıkta devam edecek.

pes doğrusu, bu kadar agresifleştiklerini hiç görmemiştim.
  • geçende karşılaştığım tepki.

"sanki seninki patlıcan!!! bul o zaman da beraber yiyelim!!!" dedim. susup yalamaya başladı.
hesabın var mı? giriş yap