şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: jeet kune do)
 • sanilanin aksine grandmaster degil profesordur kendisi.

  3 nesil ogrenci yetistirmis hayati boyunca 3 farkli ogreti gostermistir.

  bu nesiller icin derler ki:
  1 nesil dovusculerdi (bruce lee de bu zaman dilimine aittir) 2. nesil tekniknesyenlerdi (cok hafif ve agirbasli calisan dovuse degil formlara onem veren asiri teknik dovus sanatcisi) 3. jenerasyon ise 1. ve 2. jenerasyonun ününü kullanirdi.

  ogrencilerinin anlattigina gore cok iyi bir ogretmen degilmis herseyi bir kere gosterir kalanini ogrenciye kesfetmesi icin birakirmis bu yuzdendir ki ayni jenerasyon icinde bile bir suru fikir ayriligi olmaktadir.

  leung ting onun kabul ettigi son ogrencidir fakat son ogrencisi olmasi onun tek ogrencisi oldugu anlamina gelmemekte diger ogrencilerinin egitimi leung ting geldikten sonra devam etmistir. (leung ting bunu sanki o gelince herkeze egitim vermeyi kesmis sadece ona ogretemeye karar vermis gibi lanse etmektedir.)
 • buyuk wing tsun ustasi...soylu, zengin ve elini sıcak sudan soguk suya sokturmayan bir aileden gelmi$. dovu$ sanatlarina olan buyuk ilgisi bu yuzden herkesi cok $a$irtmi$. 13 ya$indayken buyuk usta para bozan wahin talebesi olmu$. 16 ya$inda ustasinin olumuyle hong kongda bir koleje gitmi$ ve ufak tefek olmasina ragmen baya patakladigi olmu$... kung fu kariyerinde en buyuk ba$arisini doguran, bir dovu$te aldigi yenilgiymi$. ilk basta ogretmenlige pek sicak bakmami$. bir ara dedektiflik bile yapmi$... $an $ohretten hep kacmi$... 2. dunya sava$i sirasinda, cin topraklarinin buyuk kisminin japon istilasinda oldugu donemde, yip manın topraklarıda i$gal edilmi$. kisa zamanda japon askerleri yip manın ununu duymu$lar ve onu kendilerini yeti$tirmek icin cagirabilceklerini du$unmu$ler. milli duygular ve i$galcilere kar$i nefret hisleriyle bu davetini reddetmi$. sonra ogretmeye ba$lami$... taaki 1972de yakalandigi girtlak kanserine yenik du$unceye kadar...
  r.i.p.
 • nihayet kendisi hakkında güzel görünen (en azından trailera bakılıp rahatlıkla söylenebilir) bir sinema filmi çekilmiş olan great grand master.

  filmin resmi web sitesi için: http://www.ipman-movie.com/

  trailer için: http://www.youtube.com/watch?v=shss-_9q-bk

  sabırsızlıkla bekliyoruz.

  edit: 2. resmi trailerına şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=brjwhnpdrng
  bir edit daha: artık oradan ulaşamazsınız; fakat web sitesinde 2. trailer bulunmaktadır.
 • büyük kung fu ustası
  wing tsun stilinde ustadır
  ikinci dünya savaşına kadar hiç öğrenci yetiştirmemiş sadece meydan okumalara katılmış ve hiç yenilmemiştir

  genç yaşta ilk hocası parabozan'ı kaybetmiştir
  daha sonra yaşlı bir adamla karşılaşmış yaşlı adam ona basit hareketleri bilip bilmediğini sorunca kızmış ve ona meydan okumuştur
  yaşlı adam ona vurmayacağını sadece savunma yapacağını söyleyerek ipman'ı daha da kızdırmıştır
  genç ipman yaşlı amcamıza şiddetle saldırmış ama yaşlı amca onu mort etmiştir
  sonradan öğrenir ki bu yaşlı amcamız aslında onun ölen hocasının da hocasıdır
  sonradan ondan ders almaya devam ederek wing tsun stilinde tam bir usta olmuştur

  ipman'a kadar wing tsun stili hep aile bireyleri içinde öğretilmiş dışardan birine asla öğretilmemiştir
  ipman ustamız isteğiyle hocasını büyüleyerek ve de büyük paralar dökerek bu stili öğrenmiş ve yenilmez (gerçek anlamda yenilmez) bir kung fucu olmuştur.
  ikinci dünya savaşından sonra parasız kalınca yeminini bozarak başkalarına da öğretmeye başlamıştır bu bölüm özellikle filmlerde daha romantik olacak şekilde "japon askerlerine ve eşkiyalara karşı halka öğretmeye başladı" diye verilmiştir ama gel gelelim işin rengi o kadar da romantik değil tamamen duygusaldır

  bruce lee'nin de hocasıdır ancak bruce abimiz amerikaya gidince eğitimi yarıda kalmış ve asla wing tsunu tam olarak öğrenememiştir onun için yok efenim jett kune do wing tsunun gelişmişi gibi laflara itibar etmeyiniz öyle bir düşünceye kapılmayınız

  ipman amcamıza dönersek bu sporcu kişilik yenilmezz dövüşçü sigara içerdi
  acı çekerek gırtlak kanseri sebebiyle öldü

  wing tsun şu an dünyanın sayısız ülkesinde öğretilegelmektedir
  ipman amcamızın eğitimdeki yeteneksizliği mi diyelim ne diyelim ama birçok farklı wing tsun yorumu çıkmıştır

  ek : uzun olsa da bilgi dolu bir entry iş bu faydalı ola, yeterli gelmezse yazara ulaşıla sorular sorula =p
 • hakkında çekilen üçüncü film the legend is born: ip man adındadır.
  http://www.imdb.com/title/tt1641638/
  (bkz: the legend is born ip man)
 • hakkında çekilen filmleri izleyip de kendisinin hayranı olmayan insan yoktur. zira kendisiyle aynı dönemde yaşamış olsam ve ününü duysam, bir elini öpmeye, dayağını yemeye gitmemezlik etmezdim. dayak dediğim de öyle üç yumrukla pert etmeyecek beni. evire çevire dövecek, tadını çıkartacak dayağın.
 • saygı duyulan,büyük bir çiftliğe ve ana cadde üzerindeki evlerin tümüne sahip bir ailenin çocuğu olarak, yip man refah içinde elini sıcak sudan soğuk suya sokmayarak genç bir soylu gibi yaşayabilirdi. buna rağmen herkesi şaşırtarak dövüş sanatlarına olan özel ilgisiyle ön plana çıktı. 13 yaşındayken fatshan şehrinde yasayan shi fu leung jan'in öğrencisi olan ve ''para bozan wah'' lakaplı chan wah shun'dan kung-fu dersleri almaya başladı.

  onun öğrencilerine göre yip man günlük hayatın boş işleriyle, şan ve şöhretle alakası olmayan istisnai bir tabiata ve özsaygıya sahipti. onunla tanışanlar sahte tavırlar ve böbürlenme değil, içtenlik, arkadaşlık ve misafirperverlikle karşılaşırlardı. gerçek bir centilmen ve eğitmen olmakla beraber huzur ve inceliğin timsaliymiş.

  yip man’ın en ünlü öğrencilerinden biri olan bruce lee 1954’ten 1957’e kadar onunla birlikte çalışmıştır. yip man emekliye ayrıldığında william cheung, lo man kam (yip man’ın yeğeni), moy yat ve iki oğlu ip chun ve ip ching wing-tsun eğitimi vermeye devam etmişlerdir.
  1972’de gırtlak kanseri olan yip man aynı yılın 2 aralık günü hong kong’daki kariyerinin 30 yıllık döneminin sonrasında ölümünden sonra tüm dünyaya da yayılacak olan bir wing-tsun sistemini öğretecek ustaları miras bırakarak yaşama gözlerini kapamıştır.

  shi fu yip man ilerlemiş yaşına rağmen wing tsun çalışırken ;
  http://www.youtube.com/watch?v=fjwvdmmajbm
 • sik kafalı japon askeri tanımının yapıldığı film.
 • bruce lee'nin de hocasıdır. çin'de zengin ailelerin sadece kendi mensupları arasında aktardıkları ve yaygınlaştırılmamış ving çunun tüm dünyaya yayılmasına öncülük etmiştir. 1949'da çin iç savaşını komünistlerin kazanması sonrası ailesini geride bırakarak foshan eyaletini terk etmiş ve hon kong'a kaçmıştır. çin'deki zengin yaşantısının aksine hon kong'da para kazanmak zorunda kalmış ve toplumun tüm bireylerine açık bilinen ilk ving çun okulunu açmıştır. buradan aralarında bruce leenin de bulunduğu bir çok master yetişmiştir.

  http://www.kwokwingchun.com/…hun/ip-mans-biography/