şükela:  tümü | bugün
 • 60'li ve 70'li yillarda birleşik devletler'de kurulan youth international party üyelerine verilen ad. daha sonra çoğu yuppie halini almıştır. küçük bir bölümü ise değişime uğrayamadan ölmüş olduğu için idolleştirilmiş ve kaçınılmaz evrimin idrakinin güçleşmesine neden olmuştur.
 • "young urban professionals" lafinin kisaltilip uzatilmis hali.
 • abbie hoffman ve jerry rubin'in kurdugu, bir nevi cilgin genclik partisi. 1968 yilindaki demokrat parti kongresi sirasinda adlarini tum amerika'ya duyurmuslar. kongre sirasinda bir domuzu baskanliga aday gostermisler, chicago'yu hippi sehrine cevirmisler, sadece mc5'in cikmaya cesaret eebildigi rock konseri duzenlemisler, sonrasinda da parklarda yatma ve fuck in israrlari dolayisiyla polisle catismaya girmisler. sonrasi ise chicago yedilisi...
 • (bkz: yuppie)
 • 1967'de new york borsası'na girip, asma kattan bir dolarlık panknotları havaya saçmışlar; paraları gören "broker"lar onları kapmak için birbirlerini ezmiş ve yerlerde yuvarlanmış.

  bu "şenlikli muhalefet" işleri pek aklıma yatmaz genelde ama adamların eylemi gerçekten yaratıcı ve eğlenceli. her gün milyon dolarlarla oynayan, çuvalla para kazanan, pahalı takım elbiseler içindeki koca koca adamlar havadan para yağıyor diye yerlerde yuvarlanıyorlar...
 • 6 ekim 1967'de san francisco'da buena vista parkında bir yas töreni düzenlendi.bu törende hippi mezarına indirildi.hippi kolyeleri, hippi çanları, hippi elbiseleri, hippi çiçekleri ve hippi uyuşturucuları gibi artık anlamını yitirmiş bütün aksesuarlarlarıyla birlikte üzerine benzin dökülerek yakıldı.bir saman yığınının üzerine yeleştirilen, tavuskuşu tüyleri, bayraklar ve sihirli formüllerle süslenmiş tabutun üzerinde büyük harflerle summer of love yazılıydı.gazetelere de ''kitle iletişim araçlarının itaatkar oğlu hippi'nin'' yakıldığını bildiren bir ölüm ilanı verildi.
  bu şekilde ölüme terkedilen hippinin yerine yeni birşey yapmaya karar verdiler.hippiler yippi oldu.bu kelime abbie hoffman, allen ginsberg, phil ochs gibi politikada aktif sanatçıların katıdığı bir hareket olan youth international party'den türetilmiştir.ana hedeflerinden biri abd'nin vietnamda sürdürdüğü savaş katliamıydı.pentagon önünde bir şeytan kovma merasimi düzenlendi.askere çağrı belgeleri herkesin gözü önünde yakıldı ve hatta bazı kentlerde amerikan ordusunun büroları basılarak buralarda saklanan belgeler imha edildi.
  yippielerin dünya çapında etki uyandıran eylemleri 1968'de demokrat parti'nin chicago'da yapılan kongresine karşı yapılan gösteri olmuştu.bu olay ''chicago kuşatması'' olarak anılır.(bkz: chicago yedilisi)
 • (bkz: chicago 10)
 • 1968 yılında san francisco'da kurulan ve hippilerin barış ve kardeşlik havası içinde yaratmaya çalıştıkları düzen değişikliğini, kaba kuvvetle gerçekleştirme yolunu seçmişlerdir. kara panter partisi (black panthers) ve vietnam ulusal kurtuluş cephesi (viet kong) ile aynı paralelde gösteri ve tahrip hareketleri yapan bir örgüt.