şükela:  tümü | bugün
 • yamuk yumuk çıkan, herkesin gereksiz olduğunu söylediği ama aslında diğer dişleri destekleyip kuvvetlendirme gibi bir görevi olan dişlerdir. dişçilerin ekmek kapısı olduğundan gereksiz, çürük yapar, apse yapar deyip hemen çekmeni önerirler. çektirdikten sonra görürsün ki zamanla diğer dişlerin arası açılıyor.
  çekilmesi tam bir iskence metodudur.
  bugün son kalan ikisini çektirdim. ilk ikisini altı ay önce çektirmiştim dolayısıyla ne yaşayacağımı bildiğimden giderken kendimi ayaklarım geri geri gitti. daha dişçiye girmeden kendimi halsiz ve hasta hissettim.
  alt dişlerin büyük kısmı diş etinin içinde kalıyordu. doktor üst dişi iki dakikada çıkardı ama alt diş için yirmi dakika çenemle boğuştu. çıkarır çıkarmaz ağız dolusu kanama başladı ve kendi kanımı yuttum. kusacakmış gibi oldum. zaten iğnenin etkisi geçtikten sonra ağrıyı ve şişi konuşmuyorum. iki gün boyunca ağrı kesici almama rağmen kendimi iğrenç hissedeceğim ve sonra yavaş yavaş geçecek ama o çukurun dolması altı aydan fazla sürecek (önceki ikisinden biliyorum).
  şimdi soruyorum. hakikaten gereksiz miydi?
 • (bkz: evrim)
 • ilk yirmilik dişimi 10 gün sonra ameliyatla alacaklar. sinir kanalına müthiş yakın olması dolayısıyla tırsmıyor değilim hani.
 • cok lazımmış gibi 17 yaşımda çıkmaya başladılar. ilk gittiğim hastanede çene cerrahı bulunmadığı için cekemediler. ikinci hastanede doktorum çok hoş durduklarını söyleyip çekmedi. 20lik dis nasıl hoş durabilir? görünmüyo bile hoş dursa nolucak? kurtulamıyorum.
 • sıra bekleyen çaylak yazar modunda daha fazla entry girmeme planımı bozan diştir. lakin benzer bir durumdan muzdarip birisi vardır veya olacaktır düşüncesiyle, fikir vermesi maksadıyla giriyorum. sağlık önemlidir.

  sağ alt yirmilik dişimi yaklaşık 8 gün öncesinde aldırmış bulunmaktayım. ilk tecrübem değil. sol taraftaki iki diş alındı, bu üçüncü oluyor. sol üst dişin yarısı çıkmıştı normal çekim ile aldılar (4 köklü çıktı meret) alttaki komşusu ise gömülüydü öndeki dişi çürütmeye başlamıştı yarılıp çekildi. giderken ön dişe dolgu hediyesi bıraktı. gelelim ana karaktere; sağ alt yirmilik ise yatık çıkıyordu. esas sıkıntı bu noktada. dişin yatık çıkmasından dolayı damak yarıldıktan sonra çekemediler. dişi kırarak almaya geçtiler, bu aşama epey uzun ve yorucu oldu. 1.5 - 2 saate yakın masadaydım. ben alamayacaklar diye endişeli düşünmeye devam ederken bir şekilde bir iki kırılma sesiyle kökleri çıkardılar ve dikiş atıldı. sonrasında antibiyotik ve ağrı kesiciyi bitene kadar kullandım. hatta ağrı kesiciye fazladan ihtiyacım oldu. ağrıdan gece saat 5 te uyanıp içmek zorunda kalmıştım. operasyondan 4 gün sonra yemek yerken birden alt dudağımın sağında karıncalanma ve hissizleşme başladı. hemen doktoru aradım bazen böyle travmatik durumların gerçekleşebildiğini söyledi. baştan beri olmayıp 4. gün olayın gerçekleştiğini ve bana biraz tuhaf geldiğini söyledim. olabilir dedi geçiştirdi. bir sonraki gün gittim göründüm hem ağzımı solüsyonla yıkadılar hem de o kanca mıdır nedir tipini sevdiğim aleti diş etime batırdı, başta hissetmedim ama bir kez daha yapınca hissettim. bu arada aynı taraftaki dişler de emanetmiş gibi duruyor. geçer dedi, e bende ne kadar zaman alır dedim haliyle. aldığım cevap birkaç hafta veya birkaç ay sürebileceği oldu. b 12 vitamini yazıldı günde bir tane alıyorum. bu arada dikişlerin operasyonun 1 hafta sonrasında alındığını da belirteyim.

  an itibariyle sağ tarafta değişeni olmuş bir araba gibi yarı hasarlı, ne bileyim batman deki two face in çakması gibi hissediyorum. sürekli bir karıncalanma ve hissizlik hali var. internetten yaptığım aramalarda dilinde bile hissizlik yaşayanların olduğunu okudum. neyse ki dilde bir sorun yok. ama duyu kaybı total ise (nadir de olsa) tedavi edilemez olabiliyormuş. yüzün sinir haritalarına bakıyorum da bildiğiniz ağaç dalı gibi. yirmiliğin bulunduğu bölgede sıkıntı olursa öndekilere sinir iletimi yapılamıyor. haliyle suratın simetri eksenine kadar uyuşmuş oluyorsunuz.

  doktor değilim işin teorisine hakim olmam söz konusu değil. ama şahsi tavsiyem operasyonu çene cerrahına olmanız yönünde. hem operasyon anında, hem de sonrasında daha az sıkıntı yaşarsınız. ve yapılan tedavi daha güvenli olur. ben tecrübeyle öğrenmiş oldum. ameliyat özel bir klinikte yapıldı, ne olur ne olmaz diye 2 gün sonrasına devlet hastanesine gidip görüneceğim. umarım düşündüğümün ötesinde bir sorun çıkmaz. iyileşene kadar konuşmak ve yemek yemek rahatsız edici olacak. (konuşarak para kazanıyorum)

  son olarak bu durumun herhangi bir operasyonel hata olmadan gerçekleşebileceğini belirteyim. diş kökünün sinire yakınlığı bu tarz kaçınılmaz durumlar ortaya çıkarabiliyor. benim doktor film çekmedi ona yanarım. sağlıklı kalın.
 • 2 gündür inceden ağrısını çekmeye başladım. daha yeni yeni çıkıyor, ne olacak bilmiyorum ama yemek yemek sıkıntılı olmaya başladı. çektirme konusunda bence bir işi var ki çıkıyor o diş çektirmemek lazım diye düşünüyorum, ama bir çıksın sıkıntı yaratmazsa eğer çektirmicem. birayı o dişle açıcam.
 • sanki biraz daha uzasa sikinti yaratmayacak sol alt yirmilik dişi. simdi sanki hep agzimin o bölgesinde istenmeyen birsey varmis gibi hissediyorum.
 • önünde sonunda çekilecek diştir. yapısı itibariyle genelde eğri bir köke sahip olduğundan çekmesinin de zahmetli olduğu, bazen çekilirken kökünden kırıldığı için cerrahi müdahale gerektiren, çiğnemeye de pek bi faydası olmayan sikindirik bir diştir.
 • her seferinde sahibine ızdırap çektiren diş çekilse ayrı dert çekilmese daha da büyük dert