şükela:  tümü | bugün
 • yamuk yumuk çıkan, herkesin gereksiz olduğunu söylediği ama aslında diğer dişleri destekleyip kuvvetlendirme gibi bir görevi olan dişlerdir. dişçilerin ekmek kapısı olduğundan gereksiz, çürük yapar, apse yapar deyip hemen çekmeni önerirler. çektirdikten sonra görürsün ki zamanla diğer dişlerin arası açılıyor.
  çekilmesi tam bir iskence metodudur.
  bugün son kalan ikisini çektirdim. ilk ikisini altı ay önce çektirmiştim dolayısıyla ne yaşayacağımı bildiğimden giderken kendimi ayaklarım geri geri gitti. daha dişçiye girmeden kendimi halsiz ve hasta hissettim.
  alt dişlerin büyük kısmı diş etinin içinde kalıyordu. doktor üst dişi iki dakikada çıkardı ama alt diş için yirmi dakika çenemle boğuştu. çıkarır çıkarmaz ağız dolusu kanama başladı ve kendi kanımı yuttum. kusacakmış gibi oldum. zaten iğnenin etkisi geçtikten sonra ağrıyı ve şişi konuşmuyorum. iki gün boyunca ağrı kesici almama rağmen kendimi iğrenç hissedeceğim ve sonra yavaş yavaş geçecek ama o çukurun dolması altı aydan fazla sürecek (önceki ikisinden biliyorum).
  şimdi soruyorum. hakikaten gereksiz miydi?
 • (bkz: evrim)
 • 5 gün oldu ağrısı hafiflemiyor ve ben kıvranıyorum.
 • ilk yirmilik dişimi 10 gün sonra ameliyatla alacaklar. sinir kanalına müthiş yakın olması dolayısıyla tırsmıyor değilim hani.
 • cok lazımmış gibi 17 yaşımda çıkmaya başladılar. ilk gittiğim hastanede çene cerrahı bulunmadığı için cekemediler. ikinci hastanede doktorum çok hoş durduklarını söyleyip çekmedi. 20lik dis nasıl hoş durabilir? görünmüyo bile hoş dursa nolucak? kurtulamıyorum.