şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de gerçek anlamda mikroelektronik üretim yapan ilk ve tek kurumu. 1980 yılında nato'nun desteğiyle kurulmuştur. 3 mikron ile başlayan proses, büyük çabalarla 1 mikrona düşürülmüştür. şu anda 0.7 mikron teknolojisinde mikroçip yapabilmektedir. son yıllarda uekae'ye bağlı olup, silahlı kuvvetlerimize bazı gizli askeri projeler için özel entegreler geliştiriyorlar.

    türkiye'nin bilim konusunda göz nuru olan bu yere girip gezme şerefine erişmiş birkaç kişiden birisiyim. bu gibi yerler cleanroom olduğundan bazı bölümlerine insan sokulmaz, çünkü gelecek toz mikroişlemcinin mikroelektronik kısmına konabilir.

    türkiye'nin bu alandaki teknoloji seviyesini göstermesi açısından bir karşılaştırma yapalım: an itibarıyla intel'in yaptığı mikroişlemcilerde mos tranzistör kanal genişliği 65 nm'dir. yital ise bu konuda büyük bir kısmı 1980'de alınmış cihazlarla 0.7 mikrondadır (yani 700 nm, 10 kat daha büyük). ne kadar geriden gelsek de, türkiye'nin bu konudaki en iyi bilimadamlarına sahip bir kurumdur yital. duran leblebici ve atilla ataman bu kurumun çok uzun süre danışmanlığını yapmıştır.
  • şu memlekette güzel şeyler de oluyor tesbitine haklılık kazandıracak başarılı bir labaratuar. max payne sahnelerini andıran gelişmiş ortamında "clean room" da gezinen yalnız gözleri açık beyaz tulumlu araştırmacılar nano mertebelerde büyük bir özveri ile çalışmaktadırlar. aziz beyin engin bilgi ve nezaketi altındaki kadro önümüzdeki yıllarda adını güzel projelerle sıkça duyuracağa benzer.
  • %51'i aselsan, %29'u tubitak, %20'si savunma sanayi müsteşarlığına ait olacak şekilde "yarı iletken ve benzeri teknolojik malzemeleri içeren mikro ve nano boyutlu aygıtlar ile ilgili faaliyet gösterme" amacıyla 04.10.2017 tarihinde kurulmuş olan yeni şirket.

    https://www.kap.org.tr/tr/bildirim/632323